vasul adecvat pt.gris cu lapte

vasul adecvat pt.gris cu lapte | Autor: kiwwy

Link direct la acest mesaj

va rog sa imi spuneti ,voi in ce fel de oala faeti grisul cu lapte,ca eu de fiecare data cand il pregatesc,constat ca laptele se prinde de fundul oalei,si e chiar ara,iar eu nu pot sa ii dau copilului sa manance din mancare.....sunt bune vasele de aluminiu,cu perete dublu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Da, vasele de aluminiu cu perete dublu sunt OK. Eu in asa ceva il pregatesc si nu se lipeste.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu citisem undeva ca vasele de aluminiu n-ar fi bune de gatit in ele pentru ca elimina aluminiu in mancare. Dar, eu folosesc oala sub presiune care e tot de aluminiu si nu-mi vine sa renunt la ea, nici nu imi permit sa cumpar alta acum.


Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu fac in vasele yena si nu am probleme; oricum trebuie sa amesteci continuu, asa nu se prinde.

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

in vasele tip yena nu se crapa? si cum anume gatesti,direct pe flacara,? te-as ruga frumos sa imi spui si mie
,multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

chiar, daria, cum in vasul yena, eu stiu ca alea nu se un direct pe foc...

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Si noi stiam ca vasele de aluminiu (si aluminiu folie) nu sunt bune ca in contact cu anumite alimente (de ex lactate, citrice etc) se formeaza niste saruri de aluminiu care se regasesc in mancare si care sunt f daunatoare sistemului nervos (in timp pot creste cu mult riscul de a face Alzheimer).
Noi am renuntat total la aluminiu in bucatarie (ca nu-i efortul chiar asa de mare). Cat despre gris cu lapte sigura metoda a fost sa mestec in continuu pe foc mititel ca sa nu se prinda. Mi se pare f obositor si plictisitor, in concluzie nu le fac prea des.


didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Mama si" expertul casei" in gris cu lapte si orez cu lapte |( fratele meu ) il pregatesc cratita de tuci ( nu stiu cum sa le zic la cratitele de fonta ) niciodat nu se prinde ..eu in cratita de inox cu perete duble ..si il mai ......prind


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetele, eu pun direct pe flacara ... pun laptele, cand da in primul clocot pun grisul, arome daca e cazul si amestec pana e gata. Eu la fel fac si cu alte preparate facute in yena la cuptor, la incalzire rapida pun pe flacara , mai ales daca e vasul mare si nu incape la microvele ... Sunt singura ? ...

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Daria, nu stiu daca esti singura, dar esti prima de la care aud asa ceva. Dar sti ceva? Mi se pare o metoda foarte buna si mai e si testata!

Mi s-a intamplat si mie sa descopar lucruri noi, pentru ca nu stiam ca "asa nu e voie". Si asa ne transformam noi in inventatoare!


Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Pana acum nu am auzit sa fie daunator sa gatesc in oalele de aluminiu dar am sa mai fac ceva sapaturi sa vad cum sta treaba...
Eu grisul il fac intr-o oala micuta cu maner normala (cum aveau si parintii nostrii) doar ca dau focul foarte foarte incet,dureaza mult dar nu se prinde.
Si mai e o chestie,nu stiu cat e de adevarat :Ca sa nu se prinda laptele de fundul oalei inainte sa-l torni in oala pune putina apa rece.

Sincer eu nu am inteles daca functioneaza sau nu dar asa mi-a zis bunica mea si eu asa fac....
Mai poti pune o plita pe focul de gaz daca ai unde gasii,e si aceea foarte eficienta.

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
www.rastero.ro

Mergi la inceput