Duphaston in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Buna,

multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am fost la al doilea medic si mi-a recomandat sa iau Duphaston pana in sapt. 22. Mi se pare cam mult. Pana in sapt. 20 oare nu e de ajuns? Sa nu fie daunator dupa sapt. 20?! Ce ziceti? Si acid folic pana in ce saptamana ati luat? Dar fier? Merci tuturor pentru urari. Sper sa fie cat mai multe burtici pe aici.

Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanuk spune:

Felicitari, Cosmina, si sa fie intr-un ceas bun!!!!

Acidul folic se ia pe toata durata sarcinii. Medicii recomanda ca aceeasi substanta sa fie administrata si inainte de a ramine insarcinata, cam cu trei luni inainte de conceptie. Nu exista efecte adverse in cazul unui dozaj prea mare.
Din cite am inteles, acidul folic previne aparitia, la copil, a unei afectiuni care se cheama splina bifida si, in plus, ajuta la inchiderea tubului neural. Nu stiu daca e chiar exacta explicatia dpv medical, dar cam asta e ideea.
Cit despre fier, stiu ca daca iei prea mult copilul poate avea probleme, asa ca medicul iti recomanda un supliment in raport de cit arata analizele ca ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

si eu iau duphaston cate doua pe zii,de la 10 saptamani pana la 5 luni,ca o sa depasesc cu o saptamana,doua,depinde cum termin cutiile,nu cred ca ca dauneaza,altfel nu ne-ar mai da doctorii,acid folic am luat cate una pe zii pana la 14 saptamani,dupa aia mi-a zis doctorul ca nu mai are nici un sens,ptr. ca ce depindea de acidul folic sa se formeze bine,este deja format,adica coloana si sitemul nervos!
in momentu asta la 16 saptamani,iau vitamina E(asta este ptr. o fixare mai buna a sarcinii,il iau de la 13 saptamni),MATERNA CU SELENIU(este un complex de vitamine,calciu,fier,acid folic etc.,necesar sarcinii,fatului),duphaston si injectii cu gravibinon la 7 zile.Pe 12 septembrie cand ma duc iar la consult ,pe langa astea a zis ca o sa-mi dea si magneziu cu B6!

T.CRIS & baietelul meu(si mai multe poze) si BURTICA
http://community.webshots.com/user/cristinasilviu
http://lilypie.com/days/060210/3/24/1/+2/si,fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Tcelen ai avut probleme cu sarcina de la inceput de ai luat duphaston ? Sau acum ca iei vitamine si faci injectiile cu gravibinon? Ca sincer mi se par cam multe in cazul in care sarcina decurge normal.
Irina 23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

IRINA de ce ti se par multe?injectia o fac o data la 7 zile,deci 4 pe luna si doua pastile de duphaston pe zii,restul sunt vitamine!cu sarcina asta nu am avut prb.,poate si din cauza ca am luat de la inceput tot ce trebuie,dar am o sarcina oprita in evolutie,anul trecut si avum mi-a dat toate medicamentele ca sa nu mai am prb.oricum medicamentele de mentinere a sarcinii,le opresc la 5 luni!
am citit mai sus ca si tu ai luat,chiar si dupa ce problema cu placenta s-a rezolvat!

T.CRIS & baietelul meu(si mai multe poze) si BURTICA
http://community.webshots.com/user/cristinasilviu
http://lilypie.com/days/060210/3/24/1/+2/si,fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Tcelen poate exagerez cand spun ca mi se par multe pentru ca doctorita mea mi-a spus ca mai nou e o moda de a se da duphaston , utrogestan si nu mai imi aduc aminte .Eu am crezut ca ai avut probleme si de asta ai luat. E adevarat ca si eu am luat pentru o decolare a placentei care insa se mai vedea si la 20 de saptamani( deci cand am intrerupt tratamentul).
Iar in ceea ce priveste restul poate sunt eu mai demodata si consider ca atata timp cat nu ai carente nu ai de ce sa iei calciu, fier sau supliment de vitamine.
Scuze daca te-a deranjat intrebarea nu asta a fost intentia.
Irina 23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

IRINA nu m-a deranjat deloc intrebarea,am fost doar uimita!cu calciu stiu si eu ca nu e bine sa iei,mai ales in primele luni de sarcina,dar de vitamine,peste tot am citit ca este foarte bine sa iei un aport de vitamine,mai ales ca eu am avut greturi tot timpul,si din mancare nu prea puteam sa iau nimic!
deci nu m-am suparat si nici nu m-a deranjat!
te pup CRIS 16+

T.CRIS & baietelul meu(si mai multe poze) si BURTICA
http://community.webshots.com/user/cristinasilviu
http://lilypie.com/days/060210/3/24/1/+2/si,fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Anul trecut am crezut ca sunt insarcinata si dr. mi-a recomandat duphaston. A spus ca daca sunt insarcinata, se fixeaza mai bine sarcina, daca nu imi vine mai repede CM si chiar mi-a venit. Luam 2 pe zi. Acum sunt insarcinata intr-adevar si iau utrogestan, acid folic si vitamine centrum cate una pe zi.

TweetyGeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christina-m spune:

Eu am luat Duphaston pana la 29 de saptamani, cate 2/zi, si ca vitamine doar acid folic si fier, pe care le iau si acum. Nu stiu exact de ce mi l-a recomandat dr pt o perioada atat de lunga, dar din cate am vazut bebe e bine, are 2,500 kg la 33 saptamani si nu am avut nici o problema pe toata durata sarcinii (pana acum).

Cristina 33+ si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Buna,

m-am lamurit panan la urma cu DUphaston. Merci mult. Am facut o multime de analize si rezultatul uneia m-a speriat si de-abia marti merg la medic. Sper sa ma puteti ajuta voi pana atunci cu niste raspunsuri. E vorba de Anti-Rubella lgG care nu se incadreaza deloc in baremul dat de laborator. La mine e 44.5. Iar in barem e: <9 negativ, 9-11 incert, >=11 pozitiv. Mie mi se pare enorm cat mi-a iesit mie. Imi poate spune cineva ce inseamna asta? E cazul sa ma sperii tare? Am mai facut si Anti-Rubella lgM care e bun. E 4.0. Iar negativ e sa fie mai mic de 20. Deci asta e buna.Prima ma ingrijoreaza. In rest absolut toate anlizele au iesit bune (HIV, Chlamydia, Toxo. etc). Ce ziceti? Va rog care stiti raspundeti ca stau ca pe ace pana marti. Marci mult. Va pup.

Cosmina 8+

Mergi la inceput