Duphaston in sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Buna,

Din cate stiu, la anticorpi valoarea IGG atesta ca ai avut candva infectia cu pricina, Igm ca o ai si e activa. In cazul de fata, din ce-am gasit, la rubeola, Igm-ul poate iesi negativ pe o perioada de cateava luni de la o eventuala contaminare - imunizare. IgG poate detecta o expunere sau imunizare trecuta sau curenta la rubeola. IgG pozitiv, in absenta simptomatologiei curente, poate indica imunizare.
As intreba si un imunolog, un medic de specialitate, pe langa ginecolog...


Raluca, mama Radului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cosmina, ce ti-a iesit la rubeola e foarte bine! Inseamna ca ai avut=o in trecut! IgG mare inseamna ca ai anticorpi puternici si deci nu mai faci. Rubeola e periculos sa o faci in sarcina, e foarte bine daca ai facut-o in trecut, poti sa intri in contact cu un copil bolnav si tu nu o mai iei. IgM mic inseamna ca nu ai facut-o recent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Un post-scriptum la subiect, pentru cine mai cauta informatii. Dupa cum ati citit, am luat Duphaston pana in s 33. Am nascut normal, cu nastere indusa, un baietel sanatos-voinic, cu exceptia a 2 probleme, remediabile din fericire (au si inceput sa se remedieze): o lipsa acuta de mineralizare osoasa (deci de calciu), fontanela ff larga, de ne-au banuit de hidrocefalie si un suflu sistolic "inocent", adica un mic orificiu in peretele cardiac, care se va inchide in primul an de viata. Iar eu am avut / am probleme cu lactatia.
N-am avut nici un indiciu de hipocalcemie in sarcina, analizele regulate au fost ok la acest capitol.
Pot fi independente de Duphaston, dar cine stie? Cert e ca e bine sa evaluam bine raportul beneficiu/risc; eu zic in fiece zi multumesc lui Dumnezeu pentru baiatul meu!

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput