intre lapte praf si lapte normal...

intre lapte praf si lapte normal... | Autor: ariadne

Link direct la acest mesaj

fetita noastra are 14 luni si nu foarte multe kg, eu inca ii dau formula de lapte praf beba, am avut o singura incercare cu lapte obisnuit insa a esuat.
pt.varsta ei este inca laptele praf mai hranitor decat cel normal sau nu?
sa continuu sau sa incerc totusi sa ii introduc laptele normal de vaca? aici se gaseste cu 1.5% sau 3.8% grasime, in general pasteurizat, intrebarea este de care si daca mai este necesara fierberea sau doar o incalzire usoara?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ariadne, tocmai ce sara a trecut pe lapte "de alimentara" complet; doua saptamini i l-am tot amestecat cu lapte praf , acum am aruncat ultima cutie goala....i-am dat lapte si pasteurizat si sterilizat dar cu 1,5% grasime, din asta luam pt noi si pt , e mai usor de digerat cred, dar poate pt silueta si gustul lui celine poti sa il incerci pe cel cu 3,5% ; nu are rost sa il fierbi, asa mi-au zis medicul si alte mamici de aici; in ro il fierbeam pe cel pasteurizat, aveam asa un ghimpe parca, dar in mod normal pasteurizarea din fabrica ii asigura igiena; incearca sa i-l tot indoiesti pe cel praf cu din asta obisnuit poate o pacalesti pe celine; sau pune-i ceva fulgi daca ii place mai gros; vezi ca cel sterilizat, HA, are un gust mai dulceag parca, cred ca are mai mult lapte reconstituit din lapte praf in el ; poate ii va placea mia mult celinei si in plus scapi de babatile de cap cu prospetimea, poti cumpara mai mult odata etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Si noi ne-am apucat de runda 2: obisnuirea cu laptele de vaca. In momentul de fata, ii dau 2 biberoane de lapte (dimineata si seara), in care am 130 ml. lapte praf Beba si 120 ml. lapte Dorna albastru (pasteurizat, cu 1,8% grasime). Fara probleme l-a acceptat.
Pont: fa-i cereale de alea pentru copii mai mari (un fel de pufarine de pe vremea copilariei noastre, cu stafide..yammyy) cu lapte de vaca si da-i ei lingurita sa le "alerge" prin castronel....
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Eu cred ca dupa un an poti trece leger la lapte Dorna sau altfel, sau dupa ce il termini pe cel praf.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

eu ma gandeam sa mai intarzii putin introducerea laptelui normal , asta in ideea ca totusi beba este caloric mai hranitor, mai ales acum cand celine este la cota 0 cu pofta de mancare.
voi ce spune-ti , este totusi vreo diferenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaD spune:

Ari,
Nici Ruty nu manca prea mult, dar i-am scos laptele praf si i-am dat lapte Dorna la inceput a protestat, dar acum mananca 230 ml dimineata si tot atat seara.Si spre bucuria mea azi am cantarit-o si are 10,300 kilute

Oaana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Ari,eu i-am dat formula(enfalac+fe)pana la 10 luni,dr a spus ca-i ok sa-i dau lapte normal si-l bea fff mai bine.De ce nu incerci sa-l amesteci(formula+lapte)si treptat scazi putin cate putin din formula.
va pup,arabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Laptele Dorna(cutii)nu trebuie fiert 5-10'ca celalalt lapte de alimentara?
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu nu-l fierb.
Stiti ca Anca, la 1 an si aproape 6 luni, are tot 10,5 kilograme?
Si nu mi se pare slaba de loc, e foarte bine pentru inaltimea ei (aprox. 82 cm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Cit timp se poate da dintr-o cutie de lapte Dorna ?O zi sau doua?Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

dragele mele, eu intreb cu disperare daca nu este mai bine sa continui cu formula beba tinand cont de faptul ca celine este f.slabuta si mai nou cam totul se reduce la lapte, fara alta papa, poate doar cateva lingurite sa nu se supere mamica ca sta si gateste de doua ori pe zi.
deci, inca o data, este laptele praf mai hranitor decat cel de vaca?
si spropos, de cca . 3 saptamani de cand avem probleme mari cu papa celine a reusit sa piarda 200 grame, am senzatia ca va trece o vesnicie pana va face si ea 10 kg( acum are 9.200)

Mergi la inceput