intre lapte praf si lapte normal...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Eu ii dau lui Mihnea (are 1 an si doua saptamini)tot lapte praf si am sa-i mai dau pina termin cutiile de BEBELAC pe care le mai am (vreo 10).Apoi am sa-i introduc treptat lapte de alimentara,iar daca nu-l primeste am sa-i dau si eu lapte praf pina haaaat cind l-oi pacali cu asta din comert.
Cred ca poti sa-i dai in continuare lapte praf pentru ca nu-i strica cu nimic.Am o prietena care i-a dat fetitei Milumil pina la 2 ani si abia dupa aceea i-a schimbat laptele.Pa!PA!Multa sanatate.Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

multumesc cristina
eu sunt in faza in care nu stiu cum sa scot mai multe calorii si vitamine si tot ce are nevoie fetita din NIMIC.
daca as putea sa i le dau in forma bruta cu lingurita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ARIADNE, laptele praf pt virsta a 3 sau cum o scrie pe el, 2 sau 3 , peste 8 luni, sau peste 6 luni, incearca sa apropie de o formula usor digerabila dar si nutritiva, e intr-adevar mai nutritiv decit cel de vaca ; eu m-am uitat pe milupa 3 , contine amidon destul de mult si asta inseamna ca e ca si cum i-ai pune fulgi, gris, ovaz, orez intr-un fel, adica asa ca valoare nutritiva masurabila in calorii; poti sa ii dai fara probleme celinei, adica daca vrei tu sa ii asiguri mai multe calorii, alte probleme n-o sa iti faca;
incearca si cu fulgii sau paste sau ceva ce contine calorii multe si poate poate ajungeti repejor la 10 ala care te obsedeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Ariadne,deci mie mi-a zis medicul asa:dupa ce face un an o treceti direct pe lapte din comert,asa deodata fara adaptare fara nimic....Din cel cu 3.5 % grasime,mi-a zis medicul si de ala i-am dat,asa ca daria bea de vreo jumatate de luna lapte de vaca 3,5 %grasime,si se pare ca ii place mai mult ca cel praf cel putin asa am eu impresia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Da, m-am convins si eu (nu va spun cum, ca o sa radeti), dar laptele din comert trebuie sa fie mai gras, deci daca alegem Dorna, sa fie rosu, nu cel albastru (adica cu 3,5 % grasime). Deci o sa-i dau Ancai Dorna rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenB spune:

Vilma cum te-ai convins ? Si de ce Dorna rosu ? Ca eu ii dau lui Cezar Dorna albastru. De ce trebuie sa fie mai gras ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

FETITA MEA ARE 1 AN SI 3 LUNI(FACE PE 12)...SI II DAU CHIAR LAPTE DE VACA...EU STIAM CA LAPTELE ASTA PRAF ESTE BUN PINA LA 1 ANISOR..DUPA AIA NU MAI ARE NICI O VALOARE NUTITIVA..IL BEI..DAR IL BEI DEGEABA...EU I-AM DAT FETEI DORNA DE PE LA 10 LUNI JUMATE(DORMA ALBASTRU)...PE CARE NU-L FIERBEAM DELOC....APOI DE PE LA JUMATATEA LUI SEPTEMBRIE I-AM DAT LAPTE DIN ALIMENTARA( DE LA LACTAG)..SI ACUM AM GASIT PE CINEVA CARE IMI ADUCE DE LA O VACUTA....II PLACE SI NU AM AVUT PROBLEME CU EA...DAR EI II PUN IN BIBEROANE,DIMINEATA SI SEARA CITE 4 LINGURITE PLINE CU CEREALE..HERO'S..NUMAI DE ASTEA I-AM DAT...
LA GREUTATE DR MI-A SPUS CA ESTE BINE PT VIRSTA EI..ARE 9.500KG...DAR ESTE CAM MINIONA..ARE DOAR 75 CM.....ASTA E..SEAMANA CU MINE.....
VA PUP PE TOTI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

roxica,
pai eu as fi multumita ca celine sa faca 9.500kg la 13 luni(si suntem aproape)mai ales ca este si inalta, are deja 80cm
fetita voastra este o dulcica bucalata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

1 an si 3 luni= 15 luni. Ari, nu-ti mai bate capul, ca-mi vine sa vin la tine si sa-ti dau na-na.....
Te iubim, Anca si Vilma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:


hai mai vilma,
pai eu la ora aceea nu eram inca treaza
data viitoare promit sa calculez pe degete

Mergi la inceput