MONTURI - Am revenit cu informatii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Relyana, lucrez intr-un spital la aparatura medicala si iti spun cu siguranta ca se rezolva.Am vazut paciente cu monturi deja formate si piciorul deformat, care dupa sedintele cu ultrasunete s-au retras simtitor.majoritatea...proaspete, adica de max. un an ...s-au rezolvat total. Nu mai sta pe ganduri...si crede-ma...vb. in cunostinta de cauza!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!
Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

quote:
Originally posted by dady68

Relyana, lucrez intr-un spital la aparatura medicala si iti spun cu siguranta ca se rezolva.Am vazut paciente cu monturi deja formate si piciorul deformat, care dupa sedintele cu ultrasunete s-au retras simtitor.majoritatea...proaspete, adica de max. un an ...s-au rezolvat total. Nu mai sta pe ganduri...si crede-ma...vb. in cunostinta de cauza!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!
Ce nu poti controla...evita!


Iti multumesc din suflet, parca s-a inseninat cerul cu tine aici.

Si in privinta tocurilor, banuiam eu ca nu e de la ele. Am vazut eu cum sovaie medicii la solicitarea mea de a-mi da cauza si remediul. Si apoi, eu tind sa fag legatura intre administrarea vit. D prima oara in viata mea si declansarea cresterii montului. La mine nu e pe deget, ci este pe marginea labei piciorului, mai jos de degetul mare, la baza primei falange. Adica in timp ar urma (fara tratament) sa deformez pantoful in latime. Nu stiu daca se intelege ce am scris, nu ma pricep la explicatii medicale.

Oricum, mi-am facut deja programare la medicul de fam. si vreau sa-i cer trimitere la fizioterapie. Sa stiti ca inainte sa vb. cu voi eram cam stresata in privinta asta, dar acum nu ma mai simt ratzusca cea urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Au dreptate si fetele care spun ca e din cauza pantofilor si cele care spun ca poate fi genetic. Daca se poate rezolva cu ultrasunete ar fi ideal pentru ca operatia e grea si dureroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

si eu zic ca nu e de la toc! nu de alta dar am monturi de la 10 ani, parintii nu au dar am piciorul identic cu al bunicului meu. despre operatie nici nu se pune problema, stiu pe cineva cre a facut si numai bine nu i-a fost. un pantof comod te ajuta in primul rand sa te simti bine, eu am uneori niste dureri cumplite dar m-am resemnat, am inceput sa port iar sandale desi prefer sa nu ma uit prea des in jos...

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

am uitat sa adaug ca montul este totusi o formatiune osoasa deci... nu prea vad cum sa-l oprim din crestere sau sa-l dam inapoi... daca are cineva CEVA CONCRET, sunt si eu interesata! stiu niste bioenergeticieni care se laudau cu miracolele lor, dar la mine nu a functionat nimic...

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Mi-au aparut monturile in adolescenta. Este adevarat ca si mama are, si bunica a avut, dat n-as fi sigura ca este ereditar. Fapt este ca am folosit o metoda babeasca: compresa cu iod pe care puneam un ban de metal si legam totul cu o fasa. Asa am dormit vreo jumatate de an, si monturile s-au mai retras. N-au disparut de tot, dar macar n-au mai crescut. Vreau sa-ti mai spun ca nu prea sunt atenta la pantofi, intai frumosi si apoi comozi, si daca imi plac as fi capabila sa mi-i iau si cu doua numere mai mici!!! Stiu ca nu e bine, dar nu ma pot abtine. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

Bunica mea a avut monturi si fetele ei o mostenesc. Bunica nu a purtat niciodata tocuri, mama in schimb a purtat si inca mai poarta la cei peste 60 de ani ai ei. Are niste monturi destul de suparatoare si de cind ma stiu se chinuie cu ele....a incercat orice cu exceptia operatiei. Iodul a ajutat-o si pe ea, dar stiu ca seara la culcare mereu se mai bandajeaza cu cite ceva( mai citeste prin formula as)Toti medicii cu care a vorbit despre asta nu i-au dat alt leac in afara operatiei...asa ca "s-a obisnuit cu ei".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Fetelor, si eu sunt trista posesoare a unor monturi oribile si dureroase.Acum 3 ani de zile am avut curajul si m-am operat la ambele picioare deodata si va spun ca durere mai oribila decat operatia pe os nu cred sa existe.Din nefericire pentru mine operatia a reusit la un singur picior, la celalat montul fiind insesizabil mai mic dar la fel de hidos si dureros ca inainte.Ar fi super sa existe posibilitatea de tratare fara operatie, si te intreb dady68, oare pentru mine, cu monturi operate ar mai exista o sansa cu fizioterapie?

bebe Yasmeen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

cybip- momentan sunt in concediul de crestere a copilului.Ajung mai rar la serviciu. Dar promit, cum ajung, intreb fetele toate amanuntele...ce si cum. Poate intre timp, vine chiar relyana cu amanunte despre tratamentul fizioterapeutic.

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!
Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

dady68, raman recunoscatoare.


bebe Yasmeen

Mergi la inceput