MONTURI - Am revenit cu informatii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Dragele mele, deocamdata am obtinut recomandare pt. fizioterapie, dar sunt f. aglomerati si sunt programata la consultatie abia la sfarsitul lunii. Apoi cine stie cand ma va programa pt. tratament... probabil sfarsitul lui iunie, nu stiu. Dar va tin la curent si am sa va anunt ce a zis medicul la consultatie si ce mi-a recomandat. Mai sunt cam 2 saptamani.

Pana atunci, daca mai stie cineva remedii, sau a avut o experienta interesanta, asteptam cu drag sa citim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milcomete spune:

Si eu am monturi si in plus si la degete. Si sunt de parere ca nu sunt de la tocuri. Mie mi-au aparut prin liceu si pe vremea aia nu purtam tocuri, si nici mult timp dupa aceea, pana m-am saturat de pantofi cu talpa plata si am inceput sa port si tocuri. Cred ca se mostenesc, pt. ca bunicul din partea mamei si bunica din partea tatalui aveau. Mai grav este ca la mine este crescut la ambele picioare un fel de nod deasupra, pe partea superioara a labei piciorului si iarna, daca stau mult incaltata in cizeme, incep sa ma doara groaznic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Revin cu informatii despre monturi. In sfarsit, ieri mi-a venit randul sa merg la consultatie la medicul de la Fizioterapie a carui specializare este reumatologia. Despre rezultatele fizioterapiei va pot spune abia prin iulie, pt. ca e jale cu programarile astea, ce aglomerat este.

Iata rezultatul consultatiei, ce mi-a prescris:
-ultrasunete, asa cum i-am cerut (dady68 - inca o data mii de multumiri).
-In plus, mi-a prescris si laser, nu din cel cu care se taie (sau se opereaza), ci din cel care trateaza (nu ma intrebati detalii despre laser ca nu stiu).
-un tratament cu niste pastile pt. artroza (nu imi amintesc acum numele lor). In cazul meu este vb. si de un inceput de artroza care este o deteriorare a articulatiilor. Cum articulatiile sunt niste zgarciuri care ajuta la mobilitatea incheieturilor, se pare ca deteriorarea lor duce la mici deplasari ale oaselor de la locul lor (de unde deformarea degetelor de la maini/picioare, depinde unde are omul artroza). De asemenea, si coloana sufera si de aceea ne plangem de "spate intepenit" cand mai imbatranim (nu sa fim mosi si babe, ci chiar de acum). Sigur ca nu vb. de artroza la 20 de ani si nici la 30. Dar peste... se poate intampla.

Asa. Sa nu aruncati cu rosii in mine, voi cele care aveti monturi de la 10 ani. Sincer, nu stiu care e cauza in situatia voastra. Dar clar ca nu sunt pantofii si nici artroza. Oricum, montul nu e doar o deplasare a oasului, ci si o crestere necontrolata a unei zone a osului. Nu stiu ce sa zic, dar ma bucur mult ca doctorita a fost super-intelegatoare si dragutza. Mi-a mai zis si ca pantofii ascutiti sa-i port doar la ocazii, iar tocul sanatos este cel care are centrul de greutate exact pe calcai. Tocurile cu centrul de greutate pe marginea calcaiului permit ca toata greutatea corpului sa fie suportata de glezna, subrezindu-i ligamentele, in loc sa fie suportata de calcai.

Fetelor din clubul anti-monturi, va pe toate si va doresc sanatate.

Mergi la inceput