am avut par cret

am avut par cret | Autor: criz

Link direct la acest mesaj

de la sarcina incoa mi s-a intamplat ceva ciudat cu parul, si anume: de pe la 14 ani a inceput sa mi se increteasca si de atunci il aveam tot cret. Inainte de sarcina m-am tuns scurt de tot. Iar pe masura ce-mi crestea dupa ce am nascut nu se mai incretea, si acum am un par usor de tot ondulat, foarte dezordonat, care nu mai sta nicicum. E ceva hormonal implicat in chestia asta sau are cineva o explicatie cat ce dat logica? Si mai ales stiti cum sa-l aranjez ca e ca o matura, mai rau ca-n reclama pt. "Sunsilk pt. netezirea parului", cu diferenta ca toate Sunsilk-urile nu mai ajuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moana spune:

si eu exact la fel

hai sa mai nastem inca o data poate ni se incretzeste la loc.

serios vorbind, nu stiu ce sa zic - sigur tine de hormoni treaba dar nu stiu ce-ai putea sa faci ca sa il ai la loc cretz...

asa ca asteptam. io am nascut de 2,3 ani si tot mai astept...

moana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Si eu am aceeasi problema. Nu credeam ca li s-a mai intamplat si altora....Tot cam pe la 14 ani a inceput sa mi se onduleze parul, foarte, foarte frumos. Aveam un par superb, lung, negru si numai carlionti. Inainte de a ramane insarcinata, cu vreo jumatate de an m-am tuns scurt, scurt. Insa cand a inceput din nou sa se lingeasca tot carlionti era. Carlionti l-am avut toata sarcina, si inca vreun an dupa, cat am alaptat. Apoi, nu inteleg cum, s-a intins treptat, mi-a cazut foarte mult si nu se mai aseaza nicicum. Parul meu e o umbra a ceea ce a fost, si mai ales, ce ma doare cel mai tare, nu se mai onduleaza aproape deloc. Nu cred ca exista vreo rezolvare, din pacate...


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana77 spune:

Si eu am aceeasi problema ca si voi: par f.f.f cret de la 14 ani si f.f.f. drept dupa nastere.
Ca sa nu mai zic ca la 4 luni dupa nastere mi-a cazut ceva din par, asa ca...
Insa eu mi-am facut si suvite la 10 luni dupa nastere, nu de alta, dar ca sa fie tacamul complet.

Acum ce sa spun, ca si voi astept, poate ca la al doilea bebe mi se increteste la loc.

Hai sa fim sanatoase, exista lucruri si mai rele ca asta.

Numai bine!

Roxana si Maria ( zambareata ns. pe 08.09.2003)

http://community.webshots.com/user/roxana77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

La mine a fost exact invers, cind am fost gravida a doua oara mi s-a incretit parul dar din pacate nu tot...si numai ma enervez cu el...citeodata sta ca o matura si culmea e ca nici nu pot sa-l piaptan decit atunci cine e umed mai bine spus cind are conditioner pe el .
Baiatul care are acum 13 ani (cu el am fost gravida) trece prin aceleasi faze...i se increteste parul si saracul nu-l poate pieptana. Poate ca daca nu si-ar fi lasat parul lung nici nu ne-am fi dat seama.
Cred ca totusi vom trece o foarfeca prin el nu peste mult timp .

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

si eu am avut parul ondulat dar, cum niciodata nu esti multumit cu ceea ce ai, am inceput sa-l intind cu peria / placa; acum imi vreau carliotii inapoi dar nu se mai poate, este ca un permanent trecut.
singura solutie pentru un par aranjat: dupa fiecare spalat il pun pe bigudiuri mari, dupa 2 ore arata binisor.

acum cativa ani imi puneam o masca de la Wella profesional pentru parul ondulat dar nu mai am sursa; stiti ceva asemanator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

eu nu am nascut si nici nu am fost insarcianta si tot la par lins am ajuns.
si cand imi aduc aminte ce claie aveam, Tina Turner nu alta.
acu ... e vai de el.
nu stiu ce sa-i mai fac


_
dana

" Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima." - Gabriel Jose Gabriel Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

la 14 ani mi s-a incretita tare parul, dupa 18 ani am inceput sa ma vopsesc si sa iau anticonceptionale...nu stiu de la care dintre ele, dar la 22-23 de ani mi s-a intins total. sarcina si nasterea nu mi l-au facut cret la loc (cum speram eu)

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

La fel si la mine...am avut parul cret de cind ma stiu si dupa ce am nascut sa indreptat...dar am gasit o solutie.Mult mousse(spuma de par)...eu foloses Pantene pt. par ondulat si mi se increteste foarte frumos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

fetelor,daca erati crete din nastere poate ramanea si dupa sarcina asa o fi vreo nebunie a hormonilor la 14 ani si apoi dupa ce aveti bebel se linistesc si ei,le sare zburdalnicia ,nu de alta dar is pe cap de femeie asezata
na,glumesc si eu
am intrat la subiect tot cu un necaz,anume fi-.meu a fost pana la prima tunsoare(la 1 an jumate) asa cret..avea un par fantastic,nici la fete n-am vazut,lung pana la umeri si cu niste carlionti de bagam degetul prin ei,un par splendid(mai ales pentru mine care am fost de cand ma stiu cu parul drept)
dupa ce l-am tuns au disparut carliontii si i s-a asprit parul (desi ma avertizase ceva lume ca e posibil sa se intample asta am zis nooo...nu la noi!!
acum il are iar lung la spate dar sunt doar urme vagi ale zulufilor dar eu tot sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criz spune:


Draga Ruxi
M-am uitat la albumul tau si cand ti-am vazut poza parca mi-am vazut freza mea, doar ca la mine e un pic mai scurt.Oricum, daca te consoleaza un pic, esti o frumoasa si cu "umbra" de par pe care o ai .
Merci pentru raspunsuri, ma bucur ca am aflat ca se mai intampla si altora, stiti voi, suferinta impartita e mai mica,
Dar la fel si bucuria impartita e mai mare, si decat fara bebe si cu par cret, mai bine ne bucuram de ce avem,vorba lui Roxana, sanatosi sa fim!!!

Mergi la inceput