Constipatie la bebe mic

Constipatie la bebe mic | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

Cum ati rezolvat daca ati avut problema asta? Cu suc de fructe inca nu am inceput, supozitoarele cu glicerina cica nu ar fi recomandate...Voi ce stiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Da-ne detalii...cit are bebe...cit sta constipat ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Bebe are 3 luni si o saptamina si sta cam 2 zile pina se chinuie sa faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

bebelina mea are 3 luni si 2 saptamani si face kk la 2 zile,chiar 2 zile si jumatate.pediatra mi-a spus ca e ok.un bebe poate sta fara sa faca kk pana la 5-7 zile.in cazul in care dureaza atat de mult ,trebuie schimbat laptele{daca ii dai lapte praf}.pentru linistea ta,intreaba si pediatra ta.a!pune putin ulei de masline la fundulet,va face mai usor ,si isi va da "aerele"fara prea mult efort.
raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Noi am rezolvat-o dupa ce am papat supa de legume, sucul de fructe nu l-a ajutat deloc. Pe la 4 luni ajunsese sa faca din 3 in 3 zile! Si se scremea saracutul! Rar foloseam supozitoare, in rest il stimulam cu termometrul. Lasa, ca trece, sa nu aiba alte probleme, asta e destul de des intalnita!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

bebe e mic, dar la 3 luni eu cred ca ii poti da o lingurita de suc de grapefruit stors proaspat sau un ceiut de musetel cu miere. Eu am folosit si cate jumatate de supozitor cu glicerina. Stiu ca toate sunt controversate, dar la noi au mers si nu am avut consecinte negative in viata fetitei noastre (ea are acum 4 ani si jumatate, dar am aplicat ceea ce iti recomand pe vremea cand avea aproape 2 luni si dupa aceea). Au ajutat-o rapid. Eu n-o lasam sa treaca o zi, pt. ca devenea nervoasa si se chinuia. Aplicam asta seara, dupa o zi de asteptare. La noi, una din cauze a fost administrarea calciului carbonic. L-am schimbat cu calciu gluconic, apoi cu calciu natural.

Sanatate! Fa DOAR ceea ce simti ca e mai bine pentru bebe al tau! La mine a mers si merge perfect pentru tot ceea ce aleg pt. ei (mai am un bebe in burtica)!

L.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

si noi am avut aceeasi problema pe la 3 luni cu razvan.acum are 4 luni jumatate.foloseam supozitoare cu glicerina pentru copii, dar mai taiam din el ca era foarte mare.nici nu apuca sa se topeasca ca el iesea afara.nu vroiam nici eu sa-l folosesc des ca am auzit ca evine dependent.devenise puturos.nu vroia sa se screama.in rest si noi il stimulam cu termometrul.apoi si-a revenit.mai ales de cand bem suc de fructe.multa sanatate.
adriana & razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina1997 spune:

La noi a mers cu ceaiul de musetel foarte putin indulcit. I-am dat intre supturi cat de mult voia.
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu il alaptez pe bebe, asa ca o fi si din cauza alimentaiei mele. Sper sa o rezolvam problema asta, ca e mai frumos cind zimbeste decit cind se screme :).
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Nici eu nu o las pe fetita mea mai mult de 36 de ore sa se chinuie! O jumatate de supozitor face minuni!mai merge dupa sucul de mar, dar nu este o regula; un timp ne-a ajutat Lass baby este un sirop foarte bun, te lingi pe degete si ii place mult, costa cam 270 000 si-l gasesti in farmacii! ai grija ce mananci si tu , desi nici acest lucru nu este o regula;eu am mancat prune uscate pana nu am mai putut si Anais tot costipata a fost; totul este sa nu o lasi sa se chinuie foarte mult! Termometru!? de multe ori nu functioneaza,nu este intotdeauna foarte ifienic si nu este foarte recomandat! Mult mai bine supozitor!Dar tu stii mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Si noi avem problema asta!
I-am pus lactoza in laptic...dar nu prea a ajutat!Am incercat si cu suculet de fructe...nimic!
Ne-a spus pediatrul sa-l stimulez cu termometrul...si desi mi s-a parut putin cam "neortodox" am incercat ca mi se rupea inima cand il vedeam cum se screme! Si...merge, da rezultate!
Pupici si sanatate multa la bbi!


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput