Isi pierde echilibrul

Isi pierde echilibrul | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Nu pot sa inteleg ce se intampla cu micutul meu. Tudor, are 1 an si aproape 3 luni, a inceput sa mearga singur de la 1,2 ani. Si a facut-o fara ezitari, se ridica singur in picioare, e capabil sa ocoleasca obstacole, sa se opreasca brusc fara sa cada. De cateva zile, toate aceste deprinderi s-au pierdut in ceatza. Cade cand se grabeste sa ajunga undeva, uneori chiar cand sta in fundulet si se rasuceste sa-si ia ceva isi pierde echilibrul si cade, nu mai are stabilitate ca inainte. Inainte, adica acum cateva zile, o saptamana.
Este bolnavior de cateva zile, a facut un rosu in gat, plus o raguseala ca de laringita. L-am tratat homeopat, dar si cu niste picaturi de nas (Ser fiziologic, Vibrocil si Olinth. Nu a luat nici un sirop de tuse pana acum.
Deci, ce poate fi? Mie mi se pare ingrijorator, iar maine cand mergem la control o sa o intreb si pe doc.
Voi ati mai vazut/auzit de asa ceva?

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

E posibil sa fie de la boala. Si Vladut cand e bolnavior e mai moale...asa...
Discuta maine cu medicul si fa-i si niste analize, poate fi si o anemie usoara.
Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Saru'mana pentru raspuns. Imi este teama mai ales din cauza puseurilor de febra pe care le-a avut. Ieri, la o temperatura de 39, era ca o carpa, nu mai reactiona nici cand ii puneam termometrul, cand de obicei se zbatea ca pestele pe uscat.
Imi este teama mai ales din cauza ca nu inteleg foarte bine mecanismul prin care febra mare poate sa determine convulsiile, delirul (asta am patit-o si eu cand eram mica, vorbeam aiureA) si doamne fereste alte probleme.

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Vilma,si eu cred ca e de la temperatura. Viroza asta e tare ciudata. Acum e bine sa vezi si ce zice doctorul. Si inarmeaza-te cu multa rabdare cica dureaza 7-10 zile.
Va pupam si sa plece virusu cat mai repede

Mihaela , Mara si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mama, mercic! Adevarul e ca sunt stoarsa si eu, azi am dat cu capul in usa de la sufragerie....Sezonul asta rece ne-a pus pe capac, nu stiu daca am avut o saptamana intreaga fara sa fie cineva atins de viroza.
Imi pun mari sperante in doctorita asta, sper sa ma lamureasca. Acum o juma' de ora, am mai vazut o faza: Anca dormea pe canapea in sufragerie, s-a sculat in fund, s-a dat jos din pat, a facut 3 pasi si s-a aplecat ca si cum ar fi luat ceva, apoi s-a intors in pat si gata. Asta e somnambulism, cred.
Doamne, ne mai facem bine??????

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

buna
eu zic ca nu cred ca este nimic
asa afost si robert nu putea sa stea pe picioruse
astea toate erau de la febra
dute daca vrei si cauta subiectul:febra de o saptamana si nu mai trece,acolo este vb de noi,citeste sa vezi disperarea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Draga Rodica, am citit subiectul tau si inteleg prin ce ai trecut, pentru ca tot cam asa am avut de patimit si eu, doar ca a fost x2.
Iti multumesc pentru raspuns.
Noaptea asta nu a trecut fara peripetii. A tusit in asa hal, incat a vomat de 2 ori. Tuseste in reprize crunte.
:(

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

vilma draga mea si eu am trecut joia trecuta prin asta.
theo sub antitermice puternice a facut in nici 10 minute peste 41 temperatura.
deci posibil sa fie de la febra starea lui tudor.
oricum pt. linistea ta sa mergi cu el la control si sa nu omiti a-i spune medicului de lucrul asta.

capsorul l-a durut? ti se pare ca are ameteli? a vomat?
din cate am inteles eu , nu s-a intamplat asa ceva, deci nu cred ca e cazul sa te sperii f. tare.

asteptam vesti de la voi si pupam bolnaviorul cu multa drag

insanatosire grabnica.

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Andreea, n-as putea sa stiu daca l-a durut capul, pierderea echilibrului ar putea sa fie pusa pe seama unor ameteli, in schimb.
Voma e si ea in peisaj, dar numai noaptea. Aseara mai avea un tic de care m-am speriat. L-am pus la nani in patut, inca nu adormise, statea linistit cu suzi si cu ochii in tavan. La intervale regulate, de cateva secunde, dadea din picioare (cam ca la colici, doar ca nu ducea picioarele la burtica, doar le indoia), o singura zvancnire insotita de un scancet. I-am dat niste Sab Simplex, in ideea ca poate are crampe. Pana la urma a adormit.
Sper ca nu exagerez, cel mai teama imi e de afectarea neuropsihica.


Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

of doamne vilma eu zic s ail duci totusi mai repejor la un control, macar asa elimini suspiciunile.
putere si sanatateeeeeeeee

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Salutare Vilma,

multa sanatate lui Tudor (si ancai bineinteles, caci am vazut ca si ea a afost bolnavioara)! Cel mai bine ar fi sa discuti cu nenea dr. despre particularitatile comportamentului lui, nu fi atat de panicara (usor de zis da' si eu ma crizez la cel mai mic indiciu de boala al Ilincai), afectiune neuropsihica...Doamne fereste!!!
Sanatate si sa ne dai vesti bune!

Raluca mama Ilincai de 3 ani

Mergi la inceput