Isi pierde echilibrul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

vilma, eu cred ca ar fi bine sa-i dai ceva calmant pt tuse seara, la culcare, ca sa-i ajuti sa nu mai tuseasca asa rau! noi am folosit Sinecod, dar intreaba dr mai bine!

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Raluca, Anamaria, multumesc pentru sfaturi. Sirop de tuse evit sa le dau, pentru ca doc. a specificat sa nu le dau. Mai ales de Paxeladin, a spus ca e destul de periculos prin actiunea lui (aceea de inhibare a centrului nervos responsabil de tuse), daca perioada de administrare este mai mare de 2/3 zile. Eu am incercat cu Stodal, dar mi-a zis sa intrerup. Avand in vedere ca au luat tot felul de bulinute homeopate, imi e teama sa intercalez tratament alopat, pentru ca in cel mai bun caz s-ar putea sa anulez efectele homeopatiei.
Sa vedem maine, ca azi nu am putut sa ne intalnim cu doctora.

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Vilma, uite, poate spun prostii, dar o citez pe soacra-mea, e asistenta de 25 de ani la pediatie. Mi-a zis ca un copil nu trebuie lasat sa faca febra > 38,5 sub nici o forma, mai sus poate face convulsii oricand. Ca sa preintampin, mi-a dat sa am fenobarbital, sa-i dau 1/2 pastila, daca e cazul (cand mi-a zis era mai mic, acum n-am mai intrebat care e doza). Stiu ca suna ciudat, ca feno e un somnifer mai slab, dar se pare ca se indica in cazuri de-astea (Doamne, bine ca n-am avut probleme asa mari pana acum!). Daca nu vrei sa-i dai, poti sa apelezi la metoda clasica, cea cu sosetele inmuiate in otet, impachetari in cearsafuri reci. Si algocalminul scade repede febra! Oricum la 39 mi se pare cam riscant numai cu metode naturiste! Vezi ce zice si medicul!
Sanatate multa mititeilor si tie curaj si putere sa-i ingrijesti!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Draga Bertha, nu ezit sa-i dau Fenobarbital la indicatiile medicului. De data asta, incercand remediile homeopate, mi s-a indicat Beladona, care presupun ca e tot un fel de fenobarbital. Homeopatia nu inseamna naturist, nu e acelasi lucru. Nu stiu nici eu foarte bine sa explic, dar cu siguranta nu l-am tratat cu ceaiuri si infuzii sau cataplasme sau remediile traditionale specifice.
Cat despre algocalmin/novocalmin supozitor in scopul scaderii febrei, mai nou se pare ca doctorii nu mai merg pe aceasta varianta. Numai Panadol/Nurofen si echivalentele.
Azi la prnaz ne vede medicul.
Doamne ajuta.
Sanatate la toti bebelusii.

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai linisteste-te va fi bine. Nervii tai sunt intinsi. Asta e ce sa-i faci asa e cu copiii. Curaj! Va fi bine intr-o zi doua.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Vilma, cum e? Ati fost la doctor? Ce v-a zis?

Sanatate multa.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Vilma, multa sanatate puiutzilor tai!! Imi pare rau ca nu suntezti bine si sper sa treaca cāt mai repede.

Va pupam

Monica & co

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Sunt cu ochii pe subiectul asta.N-am sfaturi dar sunt nerabdatoare sa aud ca v-ati facut bine!Sanatate multa!

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Vilma ,asteptam vesti despre Tudorel.
Sigur va fi bine.

Sanatate multa.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

vilma linisteste-te..si eu am trecut acum o saptamana cu Nicolas prin ce descrii tu acum:
stiu ca e rau dar-din cate am citit,sper ca nu gresesc,convulsiile apar datorita cresterii rapide
a temperaturii.febra nu produce leziuni ale creierului,nu influenteaza inteligenta copilului
si nici nu este cauza crizelor de epilepsie.
convulsiile se manifesta asa:
-rostogolirea ochilor peste capp

-intepenirea corpului
-tremuraturi si spasme ale bratelor si picioarelor
-invinetirea fetei
-copilul face spume la gura
-respiratia pare sa se opreasca
-poate pierde urina si fecale
-copilul nu raspunde

cum ingrijesti copilul cu convulsii:
-ramai calma
-asezi copilul pe o supraf moale,pe o parte,cu capul
usor intors a.i. saliva sa se poata scurge din gura
-nu incerca sa-l mobilizezi
-scoate-i suzeta sau mancare din gura cu degetul si desfa-i imbracamintea.

convulsiile dureaza cam 5 minute.ia legatura cu medicul.
am spicuit din "Mama si pruncul" de Marin Gh. Ciobanu.

asta ca sa stii despre convulsii si sa nu te mai sperii.virozele sunt pacatoase si tin cam o saptamana.
sirop de tuse-daca e productiva incearca Mucosolvan.Panadol sirop la 4 ore si Ibuprofen
la 6 ore.

sanatate multa si rabdare.



"ohh,maama!"(Johnny Bravo):-D

Mergi la inceput