haideti sa fim mai optimiste

haideti sa fim mai optimiste | Autor: olivetti

Link direct la acest mesaj

va propun subiectul acesta pentru ca SIMT citind pe acest minunat Forum ca multe mamici sunt stressate, ingrijorate - multe din motive bine intemeiate- bebeii le sunt bolnavi, au div problemutze - multe pentru ca " le ia valul" sa se gandeasca pesimist si nu optimist

Nu vreau sa atac pe nimeni, nu vreau sa creada vreuna din voi ca nu imi pasa de problemele voastre, vreau doar sa facem putina terapie de optimism.

sunt foarte convinsa ca optimismul este cheia rezolvarii multor probleme si ca ajuta la depasirea altor probleme mult mai usor.

eu consider optimismul o stare de gandire pozitiva - gen" se rez, nu dureaza mult, o sa fie bine" si nu ignoranta.

Ingrijorarea noastra a tuturor in privinta micutilor este buna ca backup - sa stim intotdeauna sa fim pregatite ptr orice din timp, sa ne ajutam cu sfaturi /pareri, sa ne asiguram ca ce ni se intampla noua s-a mai intamplat si altora - si atunci lucrul este cat de cat mai usor, sa invatam - poate din greselile altora sau sa ne ferim de imprudente.

am mai scris si intr-un alt mesaj - nu mai retin in care - SA NE TRAIM CLIPA DE FERICIRE, SA NE BUCURAM DE CE AVEM, SA NE LUPTAM SA FIE BINE
ca atunci cand dau relele peste noi - vai de fundul nostru
sa avem la ce sa ne gandim - ce bine va fi cand... sau lasa ca ajungem noi sus... depasim problema

nu as vrea sa fi fost patetica, nu sunt o persoana patetica, doar ca ma uit in jurul meu si observ multa lume ingrijorata, multa lume cu probleme, multa lume apasata de greutati

va pup


ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

ma inscriu in clubul tau, ca sunt tare catranita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Ma prezint si eu. Ai dreptate, am stat cateva momente sa reflectez dupa ce am citit mesajul tau si mi+am dat seama ca in ultimul timp am fost pre stresata si ingrijorata. Nu vreau sa mai las timpul sa treaca fara sa traiesc la maxim bucuriile alaturi de cel mic, sunt momente care nu mai revin.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=277880526

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Ah, optimismul asta! Toate stim teoria, insa practica ne omoara
deseori! Este mare lucru sa ajungi sa pretuiesti, sa te multumesti neconditionat cu ceea ce ai! Toata lumea vrea mai mult: o locuinta mai mare, o masina mai luxoasa, bijuterii, haine de marca, etc.....
Si de multe ori uitam ceea ce este mai important: sanatatea, comorile care ne-au unit in acest forum - copilasii nostri; si persoana cu care sa imparti si bucuriile si necazurile. Ce simplu este sa fim fericite, trebuie doar sa deschidem ochii si sa nu lasam fericirea sa treaca pe linga noi!!! Eu ma consider printre cele mai fericite femei din lume, insa mi-au trebuit ani de zbucium si un drum foarte lung ca sa ajung la starea de liniste sufleteasca si optimism in care sint azi! As vrea sa fac curaj celor care nu o duc atit de bine si sa va asigur ca exista intotdeuna o solutie pentru orice problema! Trebuie doar sa o cautati cu incapatinare! Capul sus fetelor si sa stiti ca nimic nu este mai adevarat decit ca: "timpul le rezolva pe toate."

Flavia si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

pai... daca tot a fost mutatul la psihologie sa-i dam bataie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

olivetti tu ai dreptate optimismul ESTE APROAPE TOTUL vreau si eu sa ma molipsesc de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

si pe langa toate astea sa incercam sa spunem mai des o vorba buna cuiva, de incurajare, decat sa facem observatii rautacioase...Si in felul asta vom reusi poate sa ajutam mai multe suflete triste sa se mai lumineze, sa mai uite de necazurile zilnice.Nu mi-o luati in nume de rau, dar am observat ca oricat de binedispus esti si bineintentionat, cineva tot se gaseste sa iti strice chefulE suficient sa spui si doar: "azi e soare", ca e imposibil ca din 10 persoane , macar una sa nu iti spuna: " ti se pare tie, nu vezi ca vine potopul?"mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

si dc sar pe tine 10 sa-ti zica c-o sa vina potopu eu propun sa le rasopunzi ca ele or sa se inece si tu nu

sac!! - pentru pers cu potopu

fazza nashpa e ca macar 1% te gandesti si tu sa-ti procuri o vesta de salvare ptr potopu care va sa vina.. ca cine stie...

asa e omu
nu avem ce sa facem

decat sa ne gandim ca n-o sa vina si URAAAAAA
am scapat si de data sta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

HAIDETI!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Olivetti, asta da optimism. mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Si eu, si eu cu voi la optimisti...
Mereu am fost o optimista si in final mi-am indeplinit si visurile .....cu ajutorul optimismului.
Salisa

Mergi la inceput