Parfumuri (2)

Parfumuri (2) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34842&whichpage=11" target="_blank">Parfumuri...care mai de care



Originally posted by oanaiasi


Salutare!

Cineva din Iasi ...helllp! Nu cunoasteti pe nimeni care sa vanda parfumuri, dar originale, la negru? Adica sa fie de la mama lor! Ca de altfel vin tot felul de omuleti cu parfumuri "originale" dar se vede de la distanta ca sunt "apa de ploaie"!
Aveam eu in facultate o colega care primea tot timpul parfumuri de pe la unii din Franta, dar acum nu mai primeste!
Si alea din magazin...imi vine sa plang cand ma apropii de ele!
Mercik!
Astept raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Eu mi-am facut cadou de Valentine's Day Kenzo - Flower....miroase innebunitor

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_danielle spune:


Buna!

De zi folosesc mai nou Cinema - YSL.
Seara - Organza-Givenchy si suspin dupa Givenchy Indecence, pe care nu-l mai gasesc nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Al meu sot nu a uitat sa imi aduca de Sf.Valentin un parfumel si anul acesta a cumparat Red Door de la E.Arden ( eau de toillette si body lotion ) . Stau ce stau si alerg sa mai miros un pic ! Miroase senzational !

Mic album


Alexandra , mamica lui Mihaita

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

J`adore de la Dior a fost,este si va fii intodeauna preferatul meu.Mai imi place Presence dŽune femme de la Monte Blanc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: ilinkutza
Fetelor,de cand ma stiu am o pasiune pentru parfumuri,imi plac la nebunie si cred ca e slabiciunea oricarei femei.Nu stiu daca s-a mai vorbit despre acest topic,sunt noua pe forum.Daca da...sa redeschidem subiectul,daca nu...sa-l deschidem,ce ziceti?Putem vorbi si despre parfumurile barbatesti...no problem...
Parfumurile pot fi elegante, agresive, delicate, sexy sau sportive..dar mereu definesc caracterul unei femei si ii da un mister anume in fata unui barbat...
Orice femeie isi doreste sa fie seducatoare. Pentru asta foloseste adevarate strategii: farduri, cosmetice, parfumuri, haine.
Asa cum atunci cand mergem la cumparaturi ne alegem hainele in functie de personalitate , stil, silueta, ocazia si momentul zilei cand le vom purta ,etc., parfumul trebuie ales cu grija.
Cred ca nu e important sa-ti placa numai tie parfumul pe care il folosesti pentru ca el este ca o carte de vizita si pentru cei din jur.Uneori iti poti da seama ce fel de persoana este sau cat de mult se ingrijeste de imaginea sa cel cu care intrii in contact dupa parfum.Mie in principiu imi place sa las impresia de proaspat,de sensibil,de fin,dar in acelasi timp de profund.
Cred ca parfumul trebuie sa fie in functie de personalitatea fiecaruia. Astfel daca esti o persoana romantica ar trebui sa ai o inclinatie catre parfumurile dulci, florale. daca detii o personalitate puternica, dominanta alegi un parfum cu o mireasma puternica si asa mai departe. Exista tot felul de parfumuri pentru toate categoriile de oameni.


Parfumuri romantice:
Alchimie, de Rochas - o mixtura de dragoste care contine floarea pasiunii si iasomie

Angel Innocent, de la Thierry Mugler - original, translucid, spumos, un parfum care combina aromele fructelor de padure si dulceata migdalelor trase in zahar si a merengue-ului

Escada Collection, de la Escada - un cocktail sexy de pruna, santal, cola, ambra si vanilie

Hypnotic Poison , de la Christian Dior - armonie carnala de ambra, lemn, vanilie, mosc, intr-o sticla menita sa aminteasca de fructul oprit

O Oui! , de la Lancome - proaspat, flori si fructe pentru o fata optimista si plina de viata

She, de la Emporio Armani - note de cedru si mosc pentru un parfum usor oriental

Splendour , de la Elizabeth Arden - spirit al bucuriei romantice, un parfum care aduna arome de fructe si flori

Un amour de Patou , de la Jean Patou - trandafirii si iasomia de Grasse compun acesta esenta

Loving Bouquet , de la Escada - un parfum floral, prospat si incitant

Mira-Bai , de la Chopard - cald si senzual care te imbie cu arome de ambra, santal si pralina

Opium , de la Yves Saint Laurent - un elixir al seductiei

Romance, de la Ralph Lauren - extravagant si senzual

Dalimania , de Salvador Dali - voluptuos, enigmatic

Just Me, de Claude Montana - indraznet si intim


Parfumuri de vara:
Pleasures - Estee Lauder, un parfum proaspat, intens pe care il poti purta in orice ocazie nepretentioasa
Safari - Estee Lauder, arome telurice, rafinate pentru tinute casual
Anais Anais - Cacharel, un aer romantic, misterios pentru ocazii nepretentioase cu nota romantica
Escape - Calvin Klein, daca esti in vacanta sau vrei sa te simti in vacanta, alege acest parfum exuberant, "ozonat"
Gio - Giorgio Armani, iti confera eleganta si senzualitate in ocazii deosebite insa nu folosi o cantitate prea mare o data
Jean-Paul Gaultier, pentru un aer distins, sentimental la un coctail sau in aer liber
Chanel - No. 19 are un farmec tineresc in tinute de zi sau de seara
Parfum d 'ete - Kenzo, vei inspira calm si delicatete daca il porti dupa-amiaza sau seara insa nu e recomandat daca mergi la petreceri
Poeme - Lancome, poarta-l in ocazii deosebite si iti va da un aer romantic, de simplitate si sensibilitate
Senso - Ungaro daca vrei sa fii dinamica, seducatoare, senzuala
Joop!Femme - Joop, il porti purta la birou si in tinute casual
O - Lancome, este exuberant si captivant in reuniuni in aer liber
Tendre Poison - Christian Dior, pentru o nonsalanta juvenila captivanta in tinute de zi si de seara

Tot pentru vara :
Sensations - Jill Sanders
Woman - Hugo Boss
Aqua flore - Carolina Herrera
Cool Water for women - Davidoff
Woman - Ralf Lauren
sau
Pret-a-porter, Exclamation-Dare si gama Chanson (d 'Eau, 'Air, 'Vie) de la Coty


Indicii despre parfumuri:
Donna Karan
Donna Karan, poti sa atragi toate privirile si sa cuceresti pe oricine intr-un loc aglomerat

Boucheron
Boucheron, il poti purta la ocazii si vei arata ca esti sigura pe tine

Cristalle
Chanel, pune bine in valoare o tinerete neostentativa

Poeme
Lancome, poarta-l in ocazii deosebite si iti va da un aer romantic, de simplitate si sensibilitate


Femme
Rochas, te va ajuta sa radiezi de o frumusete blanda

Tresor Lancome, iti va fi foarte usor sa faci impresie pe tacute

Joy Jean Patou, poarta-l cand esti intr-o rochie de seara la o petrecere cu multa lume

Moschino
Moschino, daca vrei sa alegi un parfum tineresc si sexi

Madame Rochas
Rochas, indrazneala ta va fi una eleganta

Casmir
Chopard, o alegere pentru femei mature, senzuale si telurice

Coco - Chanel
mirosul usor dulceag se potriveste cel mai bine toaletelor simple si expresive

Lou Lou
Cacharel, ca sa fii seducatoare si sa ai un aer de femeie "pusa pe rele"

Obsession Calvin Klein, daca esti sau vrei sa fii genul de femeie moderna, pusa pe cuceriri

Vanderbilt
Gloria Vanderbilt, daca vrei sa ai stil si curaj in acelasi timp

Knowing
Estee Lauder, e o alegere buna daca esti adepta unei elegante simple


No 19
Chanel, iti trezeste amintiri daca esti o persoana visatoare, melancolica

Jicky Guerlain, potrivit in special pentru stilul casual

Ungaro d 'Ungaro
Ungaro, puterea ta de seductie va fi atat de mare incat vei fi in centrul atentiei

Cinnabar
Estee Lauder, foarte potrivit pentru momente speciale, intime

Poison Christian Dior, iti consolideaza imaginea de femeie matura, sofisticata si sigura pe sine

Ferre
Gianfranco Ferre, poarta-l la ocazii cand vrei sa fii plina de exuberanta si extravaganta

Lista mea ar continua,dar mi-e frica ca va plictisesc...

Care este parfumul vostru preferat?



Trebuie sa imi deschid magazin de parfumerie...



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: DelidanaMomentan folosesc "Classique" de la Jean Paul Gaultier dar ma bate gindul sa-mi iau noul parfum de la Donna Karan,, "Delicious" se numeste, este in forma de mar si are un miros dulce aromat, exact asa cum imi place mie.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ana maria
Mai nou am descoperit DuPont, un miros foarte interesant, fructat (piersici cred) dar imi mai plac Pleasures si Emotions de la Laura Biagiotti.

Un alt parfum de vara foarte frumos: Jesus del Pozo: Esencia de Duende (super) si un parfum elegant dar piperat (ca miros) doar ca nu se gaseste in Ro : Miss Arpels (Van Cleef and Arpel)

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: paula2003
Si eu sunt inebunita sa am multe si de buna calitate dar nu-mi permit. Mai strang bani sa-mi iau cate unul din cand in cand. Acum am primit unul de la soacra(de 8 martie) si mai aveam si eu 2 si acum am 3.
Sa fiti parfumate si frumoase fetelor.
Paula

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maruta
ador liliacul ... Champs Elysees - Guerlain

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bibyrox
Dragut subiect!
Eu am primit mai demult un Dior si pur si simplu m-am indragostit de el. Acum am Dior - Pure Poison pe care vi-l recomand din toata inima!
Eu nu ma pricep asa bine la parfumuri... si vreau sa va intreb ceva! Am mai primit de 8 martie un Gucci dar deja mai am vreo 2 parfumuri pe care le folosesc. Cam cat se poate pastra un parfum si in ce conditii ca sa nu se evapore? Tot asa.. primisem odata un parfum Gabriela Sabatini si pentru ca nu prea l-am folosit, apoi am uitat de el... s-a evaporat!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: devylla
Eu am mirosit o data un parfum la o tipa si m-a innebunit,mi-a placut super mult si am retinut parfumul.atunci nu aveam bani sa il cumpar....si intr-un final am uitat si parfumul.Dar stiam ca este un miros care imi place.Ei cand am avut posibilitatea sa imi cumpar un parfum mai bun....am inceput sa il caut si mi l-am luat...de atunci doar pe el il folosesc....cred ca sunt indragostita de el!!!
Dolce&Gabbana-Light Blue!!!Super Parfum!!!

Sabina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anka1
Mie imi plac mult si:
Premier Jour - Nina Ricci
J'adore - Christian Dior
Light Blue - D&G


Anca


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: oanaiasi
Salutare!

Ilinkutza tu esti ieseanca de-a mea! Sa ne anunti daca deschizi magazin cu parfumele ca sa te vizitam.
By the way de unde stii atatea chestii despre parfumuri? Si mie imi plac dar sincer stiu cate ceva despre 4,5 parfumuri si atat.

Iar parfumul care imi place cel mai mult este Cerutti Image care am observat cu stupoare ca nu prea mai exista prim magazine.

Oare de ce?

Cerutti Image rules anyway!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Giova
eu folosesc DKNY-eau de parfum. asta e preferatul meu. vara folosesc Davidoff cool water (nu mai stiu exact, e o sticlutza albastra). Mai nou am primit Issey Miake- eau de parfum (nu mai stiu exact cum se scrie). si asta imi place, dar parca totusi raman pe primul.
Iubi al meu are: Aqua di Gio- Giorgio Armani, Issey Miake, acum a primit Dune- Christian Dior (este putin mai dulce, decat celelalte, dar are totusi un miros aparte).A mai avut vreo 2 tipuri dar nu imi vin acum numele lor.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: carmenutza
acum cel mai mult imi plac:
Chance- Chanel..este divin..usor romantat
Pure Poison- Dior..mie mi se pare un parfum "impertinent" de senzual


Carmen si bb Maya Alexia
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ocebine
Vera Wang

Il Bacio (Borghese)

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ilinkutza

quote:

Originally posted by oanaiasi

Salutare!

Ilinkutza tu esti ieseanca de-a mea! Sa ne anunti daca deschizi magazin cu parfumele ca sa te vizitam.
By the way de unde stii atatea chestii despre parfumuri? Si mie imi plac dar sincer stiu cate ceva despre 4,5 parfumuri si atat.

Iar parfumul care imi place cel mai mult este Cerutti Image care am observat cu stupoare ca nu prea mai exista prim magazine.



Lasa draga,daca imi fac magazin iti fac reducere la Cerutti Image

Oare de ce?

Cerutti Image rules anyway!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ina82
Passion -Lancome
Cel de care ma-m indragostit acum este Curios-Britney Spears....nici macar nu imi place de gacica da parfumul ei miroase bestial.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: an-k
ilinkutza vad ca stii o groaza despre parfumuri, iti zic si eu ce am in casa, poate ma ajuti cu un sfat,: Care cand si unde merge?
ultraviolet- paco rabanne, cerruti 1881, flower by kenzo, envy- gucci, betty barclay no3, organza- givenchy. Mai imi plac: emporio armani, amor amor si noua de cacharel,
barbatesti- de Craciun i-am luat sotului chrome de azzaro
multumesc
si multi

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ilinkutza

quote:

Originally posted by an-k

ilinkutza vad ca stii o groaza despre parfumuri, iti zic si eu ce am in casa, poate ma ajuti cu un sfat,: Care cand si unde merge?
ultraviolet- paco rabanne, cerruti 1881, flower by kenzo, envy- gucci, betty barclay no3, organza- givenchy. Mai imi plac: emporio armani, amor amor si noua de cacharel,
barbatesti- de Craciun i-am luat sotului chrome de azzaro






Spune-mi ce zodie esti si iti spun ce ti se potriveste


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: energy79
quote:

Originally posted by ilinkutza

quote:

Originally posted by an-k

ilinkutza vad ca stii o groaza despre parfumuri, iti zic si eu ce am in casa, poate ma ajuti cu un sfat,: Care cand si unde merge?
ultraviolet- paco rabanne, cerruti 1881, flower by kenzo, envy- gucci, betty barclay no3, organza- givenchy. Mai imi plac: emporio armani, amor amor si noua de cacharel,
barbatesti- de Craciun i-am luat sotului chrome de azzaro
multumesc




Spune-mi ce zodie esti si iti spun ce ti se potriveste


ilinkutza,spune-mi si mie te rog.
eu sunt capricorn si am acasa asa:noa de la cacharel,moschino-moschino,ultraviolet-paco rabanne,dolce vita-christian dior,dune-christian dior,dalisime-salvador dali,allure-chanel,deep red-hugo boss!!
multi pupici si floricele


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: an-keu sunt balanta

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: maria m m

Mie imi place mult de tot Donna Karan(e preferatul meu),Boucheron,Bvlgari,Amarige(Givenchy).


maria, de Paula (1 an si jumatate) si Miruna (13 ani si jumatate)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: laura113
Eu am Emoprio Armani (pour elle) miroase dulce-sec si un Cerruti 1881, intrebare: Cerruti 1881 este parfum unisex sau pt. cine? ca nu scrie pe el, e mai mult racoros merge vara.

laura si testoasa


--------------------------------------------------------------------------------


Autor:ilinkutza
Energy79...........


Capricorn

Personalitate
Tenace sau incapatanata? Capricornul stie sa-si astepte momentul de ambitie si realism. Ai impresia ca este rece si severa insa , de fapt, ea este o idealista capabila de devotament. Atunci cand iubeste, o face din toata inima insa nu se exteriorizeaza: cuvintele nu constituie punctul ei forte. Ea prefera gesturile, acestea cantarind mai mult in ochii sai.

Parfumul ei
La femeie noua, parfum nou. Aroma florilor in Miracle de la Lancome , un imn inchinat frumusetii vietii, o invitatie de a redescoperi aceasta frumusete si a trai in armonie cu ea (pentru inceput, o tenta proaspata si umeda de licthi si frezie, urmata de aroma florilor de magnolie, totul pe un fond imbatator de arome picante si parfumuri invaluitoare de ambra, mosc si iasomie);
== J 'adore de la Dior, un buchet floral plin de lumina (frunze de iedera, mandarine, orhidee, violete, lemn de dud si busuioc rosu) i se potriveste ca o manusa.
==Si nu in ultimul rand senzualul, atemporalul, orientalul N S de la Chanel (ylang #150; ylang din Comone, Nerolli de la Grasse, iasomie, trandafiri, santal si vanilie).



An-k

Balanta

Personalitatea
Armonia cu orice pret! Balanta este intr-atata de ingrozita de conflicte, incat ar putea parea lasa sau chiar mincinoasa. Ea este, insa, diplomata, subtila si fermecatoare, este imposibil
sa-i cauti raca. De fapt, ea reactioneaza la seductie si nimic mai mult. Ii place la nebunie sa primeasca, fiind in acelasi timp o invitata destul de placuta. Ea detine asadar, cu maiestrie, arta conversatiei.

Parfumul ei
== O Balanta care vrea sa se afirme in acest an va opta pentru Emporio " Elle" de la Giorgio Armani, un parfum oriental si delicat (angelica, cardamom, tente florale si mirodenii picante, vanilie si heliotop, mosc si lemn de cedru);
==sau Intuition de la Estee Lauder, o aroma orientala, un falfait lumnos de hesperida (mandarine - bergamot - grapefruit urmate de gardenia si trandafir, totul pe un fond de apa minerala, pentru prima oara intr-un parfum);
== Si clasicul : Air du Temps de la Nina Ricci (iasomie, gardenia, garoafa, lemn de santal).

Ilinkutza


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: an-k
multumesc ilinkutza, deci sa inteleg ca... cu ce am eu nu prea am ce face..., sau ma rog, nu ma prind



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinkutza spune:

An-k ,asta sper sa te ajuta.....

sALUT,sper sa te ajute ce iti trimit acum...Cand este recomandat...


Ultraviolet-Paco Rabanne=Amestec exotic si modern oriental cu note joase de vanilie si chihlimbar.ESTE RECOMANDAT PENTRU BIROU.


Organza-Givenchy==Acest miros poseda miros de caprifoi,nucsoara,vanilie si Gardenia.ESTE RECOMANDAT PENTRU ZI.


Emporio Armani==poseda amestec de fruct iasomie,heliotropa,cu note joase de cedru,vanilie si mosc.ESTE RECOMANDAT PENTRU SEARA.


Noa de cacharel==Amestec de fructe si condimente.ESTE RECOMANDAT PENTRU OCAZII ROMANTICE


Envy by Gucci==Poseda amestec de zambila,magnolie,lacramioara,iasomie,violeta,iris si mosc.ESTE RECOMANDAT PENTRU BIROU.


Cerutti 1881==poseda un amestec de flori inflorite.ESTE RECOMANDAT PENTRU OCAZII INTAMPLATOARE.


KENZO FLOWER==Floral senzual,caracteristic prin violete de Parme ,trandafir Bulgar,vanilie,mosc. RECOMANDAT PENTRU ZI


Chrome de Azzaro==al sotului tau…e un parfum vioi.ESTE RECOMANDAT PENTRU ZI.




Ilinkutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:

Capricorn

Parfumul ei
La femeie noua, parfum nou. Aroma florilor in Miracle de la Lancome , un imn inchinat frumusetii vietii, o invitatie de a redescoperi aceasta frumusete si a trai in armonie cu ea (pentru inceput, o tenta proaspata si umeda de licthi si frezie, urmata de aroma florilor de magnolie, totul pe un fond imbatator de arome picante si parfumuri invaluitoare de ambra, mosc si iasomie);
== J 'adore de la Dior, un buchet floral plin de lumina (frunze de iedera, mandarine, orhidee, violete, lemn de dud si busuioc rosu) i se potriveste ca o manusa.
==Si nu in ultimul rand senzualul, atemporalul, orientalul N S de la Chanel (ylang #150; ylang din Comone, Nerolli de la Grasse, iasomie, trandafiri, santal si vanilie).


WOW!!! sa vad si sa nu cred. eu sint Capricorn si folosesc Miracle de la Lancome si J'adore de cind au aparut. m-am indragostit de ele. ca sa vazi ce potriveala. in plus imi mai plac Tresor si Attraction de la Lancome.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si mie imi plac parfumurile adevarate, mai ales ca am crescut mirosind toate parfumurile pe care le primea mama de la tata cand se ducea in delegatie in strainatate, asta pe vremuri. Ca acum se gasesc si la noi. Sotul meu, in schimb, e innebunit de-a dreptul dupa parfumuri , ceea ce e mai rar la un barbat. Mie imi plac urmatoarele...

Haute couture -Givenchy
si
Chic - carolina Herrera



iar lui ii place Jean Paul Gaultier

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Hot couture

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancalorelei spune:

Sotul meu mi-a facut cadou se Sf. Valentin un parfum si body lotion DUNE de la Christian Dior. Supeerrrr...e parfumul meu preferat! Imi mai place si Addict tot de la Dior dar mi se pare un pic cam tare pentru zi.

http://community.webshots.com/user/lbordea

Mergi la inceput