rugati-va pentru...

rugati-va pentru... | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

am aflat aseara ca una din proaspetele mamici din grupul nostru de noiembrie-decembrie 2004 are probleme mari cu copilul... nu va pot spune cat suntem de indurerate toate, mai ales ca am trait alaturi toate momentele sarcinii, toate asteptarile, toate sperantele si bucuria nasterii

oricui i se putea intampla, oricareia dintre noi...

copilul nu poate fi ajutat, din pacate (voi pastra tacerea asupra problemei lui, pana va fi mama de acord sa vorbesca) dar fac apel la voi sa ne rugam pentru parintii lui, doi tineri minunati si buni (si nu o spun din politete, chiar asa este)

cu siguranta trec prin clipe foarte grele... daca noi, care suntem simpli prieteni viruali, suntem disperati, va imaginati ce se intampla cu ei

va rog cu lacrimi in ochi sa va adunati puterile si sa gasiti 1 minut sa va rugati Domnului sa-i intareasca pe acesti parinti buni, Felicia si Cornel, si pe fiul lor Mihai-Cristian, care are doar 1 luna si o saptamana

am propus de mult sa se faca un subiect de acest gen, in care sa facem o lista pentru cei care au nevoie de rugaciune... as ruga moderatorii sa nu mute subiectul de la discutii generale, unde este mai vizibil pentru toata lumea, si, daca se poate, sa il faca "sticky", pentru a nu se pierde prin atatea alte subiecte mai putin importante
as ruga acum pe cei care citesc sa NU posteze aici incurajarile pentru mama, ci sa o faca pe topicul lui felis, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38908&whichpage=3" target="_blank">aici
as dori ca acest subiect sa contina numai si numai numele celor pentru care sa ne rugam, ca si linkurile catre topicul cu problema lor
voi deschide o lista, pe care sper ca ma veti ajuta cu totii sa o actualizam (nu am multa vreme, o poate prelua un moderator, de ex)

va multumesc

sa ne rugam si pentru toti aceia pentru care nu are cine sa se roage!


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

rugati-va pentru...

-Mihai-Cristian - baietelul Feliciei (felis) si al lui Cornel - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">link (sindromul down) poze
-Mihai - fratele Tamarei -www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36616&SearchTerms=rugati-va" target="_blank">link (accident auto)
-Elena Claire - nepoata Sabinei -www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36658" target="_blank">link (leucemie) www.columbia.edu/~ddc45/Family/Claire/dinRO2003/imagepages/image3.htm" target="_blank">poze
-Madalin - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34999&SearchTerms=rugati-va" target="_blank">link (tata dependent de droguri)
-Antonio-Giani - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37893&SearchTerms=rugati-va" target="_blank">link (copil 2 ani cu tumora craniana)
-Alexandra - fetita Paulei (paula2003) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=35946" target="_blank">link (sindromul down) poze
-Calin Florian Cezar - baiatul casandrei - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34458" target="_blank">link (autism) poze
-Mara Adriana - fetita Milenei Surdu -www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34458" target="_blank">link (sindromul lui Asperger) www.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/mara-sau-despre-iesirea-din-labirint/2776/46/" target="_blank">poze
-Ileana-Cosmina - fetita lui Dan D. - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37415" target="_blank">link (probleme grave din nastere, epilepsie si retard) www.ana-design.ch/cosmina/istoric.htm" target="_blank">poze
-Stefanita - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40492" target="_blank">link (leucemie)
-Lili - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31871" target="_blank">link (7 ani, cancer)
-Maria-Teodora - fetita lui crig 72 (Cristina si Ionut) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">link (malformatie congenitala grava) www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album principal&mid=8702&cid=5149" target="_blank">poze
-Clara Teodora , fetita lui Fatherofher - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44506" target="_blank">link (malformatie cardiaca grava)
-Mihaela (mihaela_ce) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40458#top" target="_blank">link (mama care a pierdut 2 copii, si a pierdut si speranta...)
-Mihai Alexandru - baietelul Gabrielei Hogas - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225" target="_blank">link (copil de 1 an, probleme grave cu ficatul)
-Madalin - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38547" target="_blank">link (baietel de 4 ani, sufera de o boala foarte rara si extrem de periculoasa, sindrom de pierdere de sare)
-Maria - fetita Ilenei (nasa mea) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37415&whichpage=2" target="_blank">link (epilepsie, retard) poze
-Laura Ioana - fetita de 7 luni a prietenilor madalinei horsa (cancer intrauterin operat, acum face chimioterapie. sa o ajute Dumnezeu sa se vindece si sa nu recidiveze.)
-Adriana-Georgiana, nepoata Aurorei Madalina - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38718" target="_blank">link (3 ani, leucemie)
-Paul - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35509" target="_blank">link (distrofie musculara progresiva Duchenne) www.ana-design.ch/paul/paul.htm" target="_blank">poze
-Teodora - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21871" target="_blank">link (probleme neurologice)
-Mihaita, nepotelul lui try - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">link (1 an si 3 luni, cancer)
-Alvaro-Daniel, baietelul Eleneilove - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">link (probleme cu inima din nastere) poze
-Cristi, baiatul Adelinei - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=21413" target="_blank">link (probleme grave cu inima si plamanii)
-Dana (Ema) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42034&whichpage=7" target="_blank">link (mamica suferinda de decalcefiere)
-Rares, baietelul anisiei - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42683," target="_blank">link (craniostenoza)
-Iulia - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42230" target="_blank">link (12 ani, leucemie)
-Liviu-Mihail - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">link (probleme grave cu ficatul)
-Andrei-Constantin, baiatul siminei2005 (autism)
-Rares Alexandru - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43873" target="_blank">link (bebe prematur, la 26 de saptamani) - www.expres.ro/social/?news_id=179937&PHPSESSID=08dd3925a415545beb0dd41ac79899ec" target="_blank">poze
-Luca, baiatul lui magus - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44934" target="_blank">link, bebelus prematur, infectie la stomac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

pentru cine are mai multa vreme, voi pune aici niste rugaciuni:

Paraclisul Maicii Domnului (se spune 40 de zile)

ACATISTUL SFANTULUI IERARH NECTARIE DIN EGHINA, NOUL FACATOR DE MINUNI

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac105.html" target="_blank">ACATISTUL SFÎNTULUI MARE MUCENIC PANTELIMON - pentru bolnavi

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">ACATISTUL CUVIOSULUI PARINTELUI NOSTRU STELIAN - OCROTITORUL COPIILOR


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Doamne ajuta si da-le multa santatate!

Gandacel, un subiect pe aceeasi tema exista deja (la zona artelor):

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28459 - e chiar la partea a doua. lista se actualiza in fiecare vineri...

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by iubibubi
Gandacel, un subiect pe aceeasi tema exista deja (la zona artelor):

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28459 - e chiar la partea a doua. lista se actualiza in fiecare vineri...



draga iubi,
sa stii ca nu am avut habar de subiectul asta - si Arhistefy a spus ceva mai devreme, numai ca l-am cautat si nu l-am gasit... merci pentru link!
m-a impresionat foarte tare lista de acolo, e atat de... calda, fiecare cu necazul lui, la unii mai grav, la altii mai putin, dar toti se roaga pentru toti si asta te face sa te simti ca intr-o mare familie, in care are cineva grija si de tine... mai m-a impresionat si faptul ca acolo sunteti chemati cu nickul, nu cu numele de botez, si asta parca ne face pe toti mai copii;)

in esenta, listele sunt acelasi lucru: rugaciunea pentru cei cu probleme (de pe forum, si nu numai)
singura deosebire ar fi faptul ca aici am incercat sa fac un fel de "pomelnic" (imi cer scuze, chiar nu stiam de topicul de pe "arte" desi intru adesea acolo, numai ca, dupa titlu, am crezut ca e o lista "cu" rugaciuni, si nu l-am deschis) - chiar am mai propus asta undeva, cred ca pe subiectul "ce va doriti pe DC"
un pomelnic este o lista de nume (aici ar fi prima deosebire, se scrie numele intreg de la botez, chiar am atentionat-o pe Sabina sa scrie Elena Claire si nu doar Claire) care se pomenesc la rugaciune (acasa) si la Biserica, asadar intr-un cadru mai "organizat"
eu simteam de mult nevoia acestei liste pentru ca, de multe ori, uitam pe multi care ne cerusera sa ne rugam, sau uitam pentru ce sa ma rog... faptul ca ea exista de 2 ori, sub 2 aspecte, nu cred ca dauneaza nimanui... nu stiu, asa cred, ca e bine sa ramana ambele liste... acuma, daca nu, nu se supara nimeni daca treceti lista de aici pe topicul vostru
ar putea ramane lista de aici numai cu probleme grave si permanente, cu trimiteri pe topicele pe care s-au discutat, iar problemele mai trecatoare (mici boli, sau alte mici probleme) sa ramana pe lista saptamanala... care e minunata, pentru ca da sentimentul de comuniune...

voi ce ziceti?

va postez si mesajul lui felis de aseara:
quote:
Imi pare nespus de rau pt tot ce am provocat pe aici. Nu am vrut sa se intample asa. Mi-a zis Miche ca suntetzi ingrijorate si am intrat sa citesc. Multumesc la toata lumea, dar nu am vrut sa va intristez si sa provoc atata ingrijorare. Mi-e ffff greu si inca tot nu-mi vine sa cred ce mi se intampla.
Ma uit la copilul meu ca pare un copil normal. Ii cant cand ma plimb cu el prin casa in bratze, il pup, iar el imi zambeste. Il tin pe burta mea si el se chinuie sa se deplaseze: isi ridica capul la mai mult de 45 grade si dupa cateva secunde oboseste si ii cade la loc, se impinge in picioruse... Nu mai pot de dragul lui. Incerc sa nu plang cand il tin in bratze si cand e sotul acasa. Nu vreau sa fac o atmosfera in casa de tristetze si deznadejde. Vreau ca totul sa fie cat mai normal.
Sotul meu a stiut de la inceput de boala dar nu mi-a zis decat alaltaieri cand a venit rezultatul la analiza de la Institutul Parhon, care confirma ce zicea si fisa de iesire din spital (pe care eu nu am vazut-o pana alaltaieri)
Mi-e f greu sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu va fi niciodata un om normal orice s-ar face si ca alti copii de varsta lui il vor ocoli. Sa nu aiba cu cine sa se joace ... Copii pot fi f rai unii cu alti. Cu terapie poate sa fie ajunga un om aproape de normal – in cazul fericit- dar pt asta trebuie sa existe o situatie financiara f buna ceea ce nu e cazul nostru. Ne descurcam cu cheltuielile lunare si atat. Chiar nu vad care va fi viitorul.
Sotul a zis sa facem analiza amandoi sa vedem daca suntem purtatori vreunul din noi si daca nu suntem sa mai facem un copil (dar eu nu mai am curajul) iar daca suntem purtatori sa infiem un copil.
Nimeni nu mai stie ca bb meu are Sindromul Down. Sunteti singurele. Doar eu si sotul stim. Nu-mi pot inchipui cum a putut sotul meu sa tina in el o luna si jumatate fara sa zica la nimeni. Nu stiu cum ar reactiona de ex soacra mea care e innebunita dupa el. Si nu as suporta pareri de rau si priviri dubioase...
Nu as vrea sa sunati nici una la mine sa nu dati din greseala de soacra mea si sa iasa altceva...
Ieri am fost la cabinet si a luat f putin in greutate: are 4.250 si la iesirea din spital avea 3.600 (in 6 saptamani).


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Tocmai vroiam sa scriu si eu ca lista asta sa fie pentru cei cu probleme f. grave...si mai ales urgente.Iar cealalta sa ramana in acelasi spirit ca acuma.Mai ales ca asta are linkuri pt. fiecare !

mai am o propunere.cei care scriu aici doar sa semnaleze cazurile cu linkuri, gandacelu sau moderatorii sa le adauge la lista dupa care sa se stearga mesajele repective, ca sa ramana o lista f. usor de accesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dragii mei, imi reinnoiesc rugamintea de-a ma ajuta la intocmirea listei, timpul meu fiind limitat

e suficient sa puneti un link, eventual si numele, si le voi trece pe listuta (sau un moderator)

va multumesc !

multumesc, de asemenea, moderatorilor, care au facut subiectul « sticky » si au sters mesajele care nu aici isi aveau locul

multa sanatate tuturor !



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
acuma, daca nu, nu se supara nimeni daca treceti lista de aici pe topicul vostru



hai mah, Gandacel, eu am postat link-ul in ideea ca mai exista un subiect similar, atata tot... probabil ca si in acea lista exista copii cu probleme grave, dar nu stiu care sunt aceia, nu m-am ocupat de actualizare niciodata...

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Va multumesc mult ca v-ati gandit si la noi. Numele intreg de botez al lui Calin este Calin Florian Cezar
V-as ruga sa o punem pe lista si pe Lili, fetita de 7 ani, bolnava de cancer
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31871

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Gandacel, rugaciunile noastre sunt inaltate la cer pt cei pomeniti.
Buna initiativa...
Stiu ca e mai bine sa ne rugam toti in acleasi timp... ar fi minunat sa ne dam intalnire la o anumita ora, sa stim ca suntem on line si ca inimile noastre bat o data si rugaciunile se impletesc in drumul lor catre cer...
Dzeu sa ii ajute pe toti cei la nevoie de care ai pomenit precum si pe cei nepomeniti aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

gandacel multumesc pentru ca te-ai gandit sa ne pui si pe noi in lista cu link-uri.

vesti depre mihai nu prea am bune....e la fel :-9
dar stiu ca Dumnezeu nu ne lasa

fie ca El sa ne miluiasca pe toti dupa mare mila Lui si sa asculte fiecare rugaciune pentru cei aflati in nevoie

Sanatate sa va dea domnul tuturor

tamara si gemenii

http://community.webshots.com/user/tamarutza

http://community.webshots.com/user/tamarutza2

Mergi la inceput