Fierul constipa?

Fierul constipa? | Autor: mephala30

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, de cateva zile, am inceput sa-i administrez baietelului meu, in varsta de 6 luni si 10 zile, la sfatul medicului( si pe baza analizelor) FER-SOL.
El este acum si racit, asa incat nu mananca decat san.(refuza solidele) In mod normal, atunci cand papa doar san, avea 3,4,5 scaune pe zi. Acum, de cand ii dau FER-SOL,iese cu scaunul destul de tare, cam la o zi jumate.
Sunt putin ingrijorata, fier va lua o perioada de cateva luni, ce ma fac, cand va reveni la meniul lui, cu fructe si legume? Va fi si mai tare constipat?
Plus ca are un miros urat tare fierul asta. Voi ce fier le administrati copiilor? Nu le influenteaza scaunele?

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da, fierul constipa!
Nu te ingrijora, daca spui ca-i racit si nu prea vrea sa pape, da-i lichide, sucuri(portocala-i sfanta!), iar cand va reveni la regim normal evita orezul si morcovul fiert(acestea constipa).
Cauta la "Parintii...." lista cu alimente impotriva constipatiei/diaree!

Si eu ii administrez fiicei mele fier, dar zilnic bea suc de portocala( stoarsa, nu de cumparat), care contine vit. C necesara la fixarea fierului.

Sanatate multa puiului tau!

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

FER-SOL-ul constipa si noi am avut aceasta problema,dar am rezolvat prin administrarea de fructe si sucuri naturale facute in casa.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Luca a luat Fier Haussmann, doctora ne-a spus ca ori produce constipatie, ori scaun moale. La el a fost cu scaun moale, dar m-am bucurat, ca inainte era constipat. Acum cand am terminat cu administrarea, iar avem probleme cu constipatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si noi tot Haussmann luam si ne constipam, dar cum v-am spus tragem zilnic cu suc de portocala!


Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Ma leg si eu de subiectul asta cu scuze.
Vreau sa va intreb cat au avut copiii vostrii anemia ca sa va dea Fier.
Lui Andrei i-am facut analizele si are o usoara anemie (val.12 la Hemoglobina....pe buletinul de analiza val minima e 13) dar nu mi-a dat Fier. Mi-a spus ca nu e foarte mare anemia si ca nu are rost sa-i dau Fe, ci sa incerc prin alimentatie. Sa manance ficat, spanac, ou fiert etc dar tocmai aceste nu-i plac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Luca avea vreo 10, limita este intre 11.7-14. Astea sunt valori de la Institutul de Hematologie, alte laboratoare poate au alte limite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Mirelam, Iustin are hemoglobina 9,2, deci este destul de mica. Asa am avut-o si eu in timpul sarcinii, si cu tot fierul suplimentat, mai mult de 10, 11, nu s-a ridicat. Poate ma 'mosteneste'(glumesc).

Fetelor, Haussmann are un gust mai bun?

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Nu are gust, doar coloreaza. Vorbesc despre picaturi, ca exista si sirop. Nu l-am vazut sa se strambe la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

da, constipa. cateodata rau de tot.

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by mirelam

Ma leg si eu de subiectul asta cu scuze.
Vreau sa va intreb cat au avut copiii vostrii anemia ca sa va dea Fier.
Lui Andrei i-am facut analizele si are o usoara anemie (val.12 la Hemoglobina) dar nu mi-a dat Fier. Mi-a spus ca nu e foarte mare anemia si ca nu are rost sa-i dau Fe, ci sa incerc prin alimentatie. Sa manance ficat, spanac, ou fiert etc dar tocmai aceste nu-i plac.


Mirela, mamica lui Andrei



Da, am facut analize, le-a vazut medicul pediatru si a decis: Haussmann cate 10 pic/zi plus vit. C(pentru fixare); asta pe langa alimentatie: ficat, spanac, ou( nu-l prefera).
La noi aceasta anemie este vizibila: in jurul guritei este gri(cianotica) si lucrul asta ne-a dus la analize si medici( credeam c-ar fi probleme cardiace, dar s-au eliminat temerile)

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput