Intrebari despre sterilet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Cele care aveti sterilet...doare cand il monteaza si cand il scoate?

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ma bagati la idei...chiar asa cine are mirena si e OK? mie mi-a spus ca e 120 euro si ma gandeam sa-mi pun luna asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mitzura, doare foarte putin, e ca o piscatura, aproape insesizabil. La mine asa a fost si prima si a doua oara cand l-a pus. La scos n-am simtit nimic.

Voiam si eu sa spun ca steriletul nu numai ca impiedica fixarea ovulului fecundat pe uter, asa ca nu e cum spune Mariana-tache ca luna de luna iti omori un copilas...ci steriletul impiedica fecundarea ovulului, asa cum a postat Leditia. Si este o metoda contraceptiva, in nici un caz un avort! Pentru ca un ovul fecundat nu e o fiinta. Eu sunt pro sterilet, pentru ca nu imi plac prezervativele, anticonceptoinale am luat vreo 3 ani dar nu ma simteam tocmai ok cu ele, unde mai pui ca reduceau si dorinta sexuala, iar cu metoda calendarului am dat-o chix, si cum am trecut atunci printr-un avort si mi-am spus clar ca nu se va mai repeta, steriletul a ramas cea mai sigura metoda. Si cum ma impac bine cu el...pentru mine e ok.

Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
poze1 ; poze2 ; poze3
proaspete cu Silvia
bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Eu, eu am de 4 luni Mirena, si e ok. Daca nu va supara tare un ciclu ceva mai lung ca de obicei (dr mi-a zis ca se va regla si asta cu timpul). Mi s-a recomandat hormonal tocmai din cauza uterului fibromatos.
Pdap, montarea mi s-a parut f dureroasa (am nascut, dar cu cezariana si inainte de contractii), poate si fiindca nu ma asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Eu mi-am peterecut ultimele doua ore citind un subiect despre sterilet, crezand ca o sa aflu ce ma intereseaza despre el, dar in schimb am aflat o gramada de chestii morale, daca e bine sau nu sa-ti pui sterilet dpdv religios.

Atunci cand am intrebat, am vrut sa aflu aspecte medicale si legate de confortul fizic personal si nu aspecte morale. Pe aceastea le cunosc.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

[/quote]Originally posted by Marina

ma bagati la idei...chiar asa cine are mirena si e OK? mie mi-a spus ca e 120 euro si ma gandeam sa-mi pun luna asta

Marina
[/quote]
Are Gabbriela de pe forum, si e multumita.
Sfatul meu: alegeti un dr care a mai pus: nu unu, nu 2, ci muuuuuuuuulte, pt ca se pune altfel decat cele obisnuite. Dac nu are experienta, nu-l pune bine, te poti trezi insarcinata, sau o sarcina ectopica, mai rau. O cunostinta dr ginecolog a avut cateva paciente insarcinate cu Mirena, deci nu mai pune.
Apoi, daca ai avut infectii, anexite,probleme cu colul, mai bine nu.
Daca ai menstre mai lungi, e ok, poti sa-l pui, ca scade cantitatea de sange (la mine mai e o sangerare ffffffffff mica)
Apoi, dak nu suporti contraceptionalele, mai bine nu, ca are efect similar, chiar daca mai atenuat - eu am observat ca slabesc mai greui, am ameteli, dureri de cap, pilozitate de ceva timp mai mare....
Inainte e bine sa faci analize sa stii ca e totul ok
La implantare doare putin, si o zi doua dupa.
Nu este avortiv, pt ca practic nu mai ai ovulatie (si nici menstruatie in 30 % din cazuri).
Daca absenta menstruatiei nu te deranjeaza, iar e ok..pe mine ma termina, ca am tras o frica acum o luna, mi-a iesit un test pozitiv si dr ma intreba : ultima menstruatie???Eu..aaaaa....in aprilie!!!
Katalina, eu zic sa mai astepti, ca sangerarile se vor opri (sigur) si e pozibil ca dupa sa te impaci fff bine cu el. la mine dupa cum spuneam, au durat 6 luni.
Pupici,
Gio si Taisia

poze noi cu taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

eu am avut sterilet in urma cu vreo 12-14 ani. inainte de primul copil. A fost foarte bine. mai aveam reclamatii de la sot ca inteapa dar asta e. schimbam pozitia. dupa ce am nascut primul copil tot cezariana dr a zis ca nu-mi pune sterilet vreo 2 ani (asa era atunci - acum 7 ani). dupa aia nu am mai pus ca am avut chist, l=am tratat dar m-am obisnuit cu pastile. acum a zis cas o sa-mo puna dupa 6 luni de la nastere deci, se apropie. imi amintesc ca a durut cumplit la montare. se pune in zilele de ciclu ca sa fie colul dilatat dar doare infiorator. sau asa mi s-a parut atunci. la extractie ciupeste putin. Treaba cu omorarea oului fecundat... Fetelor, traim intr-o lume civilizata si care mai si evolueaza cat de cat. Si noi ar trebui sa tinem ritmul... (ops).

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

draga mitzura eu am sterilet si e super ok. ciclul a fost mai abundent primele 2-3 luni. este un sterilet simplu, cu cupru, doctorul mi-a spus sa cumpar din acesta si chiar mi-a spus ca marca nu prea are importanta. nu vad de ce mi-as pune unul cu hormoni ca vorba aia, m-am umflat de ei toti anii in care am luat anticonceptionale. singura problema ar fi ca, din cate stiu eu, este recomandat doar dupa ce ai nascut macar o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Pai eu am un bebelus si nu mai planuiesc unul in urmatorii 2-3 ani. Asa ca din punctul asta de vedere....

Ioana, a durut la montare? Ca am si eu un fix.... Mi-a ajuns cu durerile de la nastere.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu am tot asa unul normal de cipru, montarea nu a durut deloc, sa fim serioase, dureaza foarte putin.Am si uitat de el, m-am acomodat foarte bine, am sa-l scot cu vreo juma de an inainte de momentul in care voi planifica urmatorul bb.Aspectul moral descris mai sus, ca draga Doamne ucizi nu stiu cite suflete pe luna, absolut nu il cred. Chiar si la femeile care nu au sterilet si care chgiar vor copii, parte din ovulii fecundati sunt eliminati. Asa ca..Mitzura incearca si vezi cum te simti, ai rabdare o luna doua sa te acomodezi si apoi o sa fie ok. Nu-ti fie frica de durere ca daca e dr bun nu e absolut nimic. E mai aiurea "pregatirea" pt instalare zic eu, adica stii cu instrumetele alea pt "desfacere" bleah..le urasc.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput