Intrebari despre sterilet

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Sent to: roandre - 27/10/2004 : 12:19:21 12:19:21
--------------------------------------------------------------------------------
Draga Mihaela, tot la recomandarea ginecologului in care am mare incredere,mi-am montat steriletul respectiv.La 5 luni de la nastere, dar se putea si mai devreme(ideal inainte de venirea menstr).A costat 150 Euro, si l-a comandat tot el, instalarea gratuit.Pt. mine aceasta era protectia ideala(pilulele imi fac rau), nu am probleme estetice: acnee, ingrasare, nici nu simt ca as avrea ceva acolo!Montarea a durat 4-5 minute, fara durere doar discomfortul pe care il stii atunci cind foloseste "unealta " aceea sa dilate colul.Am singerat 2 zile dupa ,plus mici dureri ca de ,menstruatie(normale dupa oparatia asta) !).Totul a fost OK.
Acum urmeaza acel DAR.Mi-a venit prima menstruatie de pe 8 oct, si nici acum nu a disparut(nu ma deranjeaza, e f. putin), se spune ca e normal primele 2 luni sa se intimple asa.Ceea ce pe mine ma pune pe ginduri(si pe sotul meu): actul sexual e un dezastru, simtim ceva acolo care e f. deranjant, si pe el chiar il jeneaza teribil.Ceva e in neregula: montarea sau nu se potriveste uterului meu.Astept urgent sa pot merge la control!

Mirena e cel mai bun sterilet din Romania.Acum daca mie nu mi se potriveste nu trebuie sa generalizam.Dar eu prefer fara, decit asa,nu stiu ce-o sa fac!
Sper sa nu-ti schimbe hotarirea din cauza celor ce ti-am povestit.Dupa control itzi voi povesti cum stau lucrurile.Pina atunci toate cele bune, si pupici la fetitza ta.

Catalina, ROBERT CATALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Am citit ca daca firele sunt taiate prea scurt atunci e deranjant pt ambii parteneri,insa in special pt barbat si actul sexual devine ceva..cum sa zic..neplacut..se poate zice asa?(daca te inteapa si te jeneaza ceva banuiesc ca asta e cuvantul potrivit,nu?)
Am vazut ca spunea cineva ca nu cere sfaturi ce tin de moralitate,cred ca nimeni(mai putin o persoana,care si-a dat doar cu parerea si care probabil vorbea si in necunostinta de cauza)nu a dat sfaturi de moralitate..Fiecare e liber sa faca ce vrea si nu cred ca contraceptia e ceva imoral..ma rog poate e privita asa de biserica..Insa nu cred ca daca-ti pui sterilet omori in fiecare luna un copil..n-ai cum..MA rog..daca cititi ce-am scris,sau daca acele persoane care erau de acesta parere citesc ce-am scris sunt sigura ca or sa-si schimbe parerea.
Numai bine si mult noroc.Eu n-as putea sa-mi pun ca vreau sa am un bebe si ca am tot avut probleme inflamatorii,infectioase(mai putin)..si-s mai sensibila si in plus ma impac bine cu anticonceptionalele,insa cele ce vor sa-si puna sunt libere s-o faca,insa e bine ca atunci cand faci o alegere de genu' sa fi cat mai informat si sa mergi la un dr bun care a mai facut asta de multe..dar de multe ori!
Va pupic dulcic pe toate si va urez multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

quote:
Originally posted by katalina

Sent to: roandre - 27/10/2004 : 12:19:21 12:19:21
--------------------------------------------------------------------------------
Draga Mihaela, tot la recomandarea ginecologului in care am mare incredere,mi-am montat steriletul respectiv.La 5 luni de la nastere, dar se putea si mai devreme(ideal inainte de venirea menstr).A costat 150 Euro, si l-a comandat tot el, instalarea gratuit.Pt. mine aceasta era protectia ideala(pilulele imi fac rau), nu am probleme estetice: acnee, ingrasare, nici nu simt ca as avrea ceva acolo!Montarea a durat 4-5 minute, fara durere doar discomfortul pe care il stii atunci cind foloseste "unealta " aceea sa dilate colul.Am singerat 2 zile dupa ,plus mici dureri ca de ,menstruatie(normale dupa oparatia asta) !).Totul a fost OK.
Acum urmeaza acel DAR.Mi-a venit prima menstruatie de pe 8 oct, si nici acum nu a disparut(nu ma deranjeaza, e f. putin), se spune ca e normal primele 2 luni sa se intimple asa.Ceea ce pe mine ma pune pe ginduri(si pe sotul meu): actul sexual e un dezastru, simtim ceva acolo care e f. deranjant, si pe el chiar il jeneaza teribil.Ceva e in neregula: montarea sau nu se potriveste uterului meu.Astept urgent sa pot merge la control!

Mirena e cel mai bun sterilet din Romania.Acum daca mie nu mi se potriveste nu trebuie sa generalizam.Dar eu prefer fara, decit asa,nu stiu ce-o sa fac!
Sper sa nu-ti schimbe hotarirea din cauza celor ce ti-am povestit.Dupa control itzi voi povesti cum stau lucrurile.Pina atunci toate cele bune, si pupici la fetitza ta.

Catalina, ROBERT CATALIN



Katalina, ai mai fost intre timp la control? Sangerarea tot asa de "lunga" a fost? Te-ai mai acomodat cu el?
Te pup!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Mihaela, la control, inca nu.
Singerarea dureaza cam 15zile, dar fff.putin(folosesc doar protejeslip).Fetele spun ca-i normal asa pina pe la 6 luni,sper si eu.Despre"disconfort": acelasi-pt. sot(difera pozitia)-na c-am spus tot!
In rest nu ma deranjeaza DELOC.
Tu ti-l pui luna asta? Succes, nu e greu!

Catalina, ROBERT CATALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Parerile sunt impartite, vad, pentru Mirena, si pentru cel normal, de cupru. O sa vad ce zice si doctorul meu.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

E super sa iti pui sterilet, nu te mai doare capul cu pastile si alte complicatii.
Eu din pacate sunt foarte trista ca nu am si nu pot sa imi pun...
corpul meu nu tolereaza! Am pus, nu m-a durut nimic decat foarte putin la montat, dar in 3 saptamani am inceput sa fac febra si sa il resping.
Dar ca metoda de contraceptie mi se pare perfecta pentru cine il suporta.

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

quote:
Originally posted by katalina

Mihaela, la control, inca nu.
Singerarea dureaza cam 15zile, dar fff.putin(folosesc doar protejeslip).Fetele spun ca-i normal asa pina pe la 6 luni,sper si eu.Despre"disconfort": acelasi-pt. sot(difera pozitia)-na c-am spus tot!
In rest nu ma deranjeaza DELOC.
Tu ti-l pui luna asta? Succes, nu e greu!

Catalina, ROBERT CATALIN



Merci pt raspuns. Chiar acum l-am sunat pe doctor si am stabilit ca luna asta sa-l punem. Ideea e ca eu am menstruatia cam lunga si acum, adica de cate 10-14 zile. Doctorul prefera sa aiu cam 2 luni anticonceptionale pt reglare dar cum alaptez acest lucru nu este posibil. Deci asteptam ca totusi luna asta sa-l punem. Mi-a zis ca mi-l monteaza cam la 5-6 zile dupa ce se termina mentruatia..
Va spun dupa ce-l pun cum este.

Pupici

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

La un an si jumatate dupa ce am nascut am pus si eu sterilet cu care ma simt super ok . M-am hotarat sa il pun dupa mari ezitari si dupa ce am uitat ( aiurita si uituca cum sant sa iau intr-o zi pilula ) . Am avut o intarziere de ciclu de 9 zile , am facut testul care a iesit negativ , apoi la consultatie , dupa ce doc a spus ca nu sant gravida mi-a spus ca pot pune sterilet . Parca mi-ar fi spus sa ma urc pe Everest , numai ca saturata de pilule am zis ca incercarea moarte n-are si daca nu in suport pot sa renunt la el . Numai ca n-a fost asa de negru si a fost bine . Nu ma deranjeaza si nu ne deranjeaza cand .Practic nu se simte nimic in interior ( cel putin eu ) ! Adevarat ca doare cam tare cand il monteaza dar daca este pus bine nu mai ai nici o grija multa vreme !
Bafta multa si curaj celor care vor sa puna sterilet !

Mic album


Alexandra , mamica lui Mihaita

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Fetilii.... nu disperati, ca exista si femei ce nu au probleme cu steriletul.
Eu mi-am pus acum 2 luni steriletul Mirena, pe mine ma costat 3,5 mil lei. In primul rand ce ma bucura cel mai tare este faptul ca nu e avortiv ( ca celalalte ), el impiedica fecundatia. Eu l-am vazut, mi la aratata dr. inainte sa mi-l puna si e de culoare alba, plastic cred ca e. Firele nu deranjeaza absolut deloc, nici pe mine si nici sotul nu le simte. Ciclul este oki, vine normal , ca si inainte.
Eu sunt foarte multumita. Sotul zice ca e cea mai buna investitie pe care a facut-o. Nu ne mai chinuim cu gume, cu calendarul ( care la mine a dat gres, asa am ramas gravida cu Lisa ), cu pilulele de la care ma ingras ... e super. Sunt foarte foarte multumita.

http://community.webshots.com/user/lisa_mica28
http://community.webshots.com/user/loredanaiascu83

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

si eu am patit asa prima data, dar acum dupa cativa ani am reincercat si de data asta merge


quote:
Originally posted by Roxy Trixy

E super sa iti pui sterilet, nu te mai doare capul cu pastile si alte complicatii.
Eu din pacate sunt foarte trista ca nu am si nu pot sa imi pun...
corpul meu nu tolereaza! Am pus, nu m-a durut nimic decat foarte putin la montat, dar in 3 saptamani am inceput sa fac febra si sa il resping.
Dar ca metoda de contraceptie mi se pare perfecta pentru cine il suporta.

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta



5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput