Dureri de burta la ciclu!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Eu am avut dureri din prima zi de ciclu si pana in ziua de azi.
Am nascut in mai, inca alaptez, dar mi-a venit ciclul de vreo doua ori. Nu mai zic ca tineeeee o vesticie (8-9 zile). A fost suportabil spre ok cat am luat anticonceptionale, dar am avut o dereglare hormonala si n-am mai luat.
Acuma, eu speram ca dupa nastere sa se regleze cat de cat, dar nici o speranta. Algocalminul are efect exact o ora. Mai iau NoSpa si e mai bine.
Imi vine cateodata (cand sunt in zilele respective) sa ma duc sa-mi scoata ovarele ca sa nu mai am astfel de dureri, dar revin la sentimente mai bune.....
Inainte de a ramane insarcinata mai aplicam o metoda (care e cam barbara dar mergea): beam 30-50 ml de tarie (wisky era preferatul meu)
Acu' stau si rabd.... dar se face el puiul mare....

Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)
http://community.webshots.com/user/magda_i
http://community.webshots.com/user/maria_alex100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

quote:
Originally posted by ariadna33

Eu am avut dureri la limita suportabilului in prima zi de la 14 ani (la 13 ani am avut primul CM). Am luat multi ani algocalmin fiole (pe timpul acela nu prea se gasea altceva), pana cand am facut o reactie urata de tot la algocalmin, incepusem sa simt in gura gustul de algocalmin inainte sa-l iau efectiv, apoi criza: varsaturi, lesin, mi-a scazut tensiunea, mi s-a intunecat vederea, atunci m-au dus ai mei la spital urgent.
Dupa asta, am luat cativa ani indometacin supozitoare, pana cand nu le-am mai suportat nici pe astea, din cauza asta nici acum nu-mi tolereaza organismul nici un fel de supozitoare.
Dupa 1990 am luat saridon, dar era cam apa de ploaie, pana cand a aparut NUROFEN, e singurul care imi calmeaza durerile, si il tolerez destul de bine.
La mine, in afara de dureri mai apar si alte simptome: simt ca-mi ingheata efectiv picioarele de la genunchi in sus, parca nu-mi circula sangele in zona respectiva.

Cineva a scris despre endometrioza: este posibil sa am aceasta boala din copilarie?! Aderentele nu apar in timp? Si cum se poate depista endometrioza, ca eu am facut ecografii si nu mi-a zis nici un doctor pana acum ca as avea asa ceva?



Endometrioza se vede daca faci o histeroscopie, se face cu anestezie, e mai neplacuta dar se vede tot ( inclusiv polipi, endometrioza etc). Mai este si ecografia intravaginala dar nu e asa de performanta ca histeroscopia.

Sanatate

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

De la 13 ani de cand am avut primul ciclu si pana acum , primele doua zile sunt identice cu primele contractii de la nastere , simt ca imi explodeaza burta , parca ma sufoc si am dureri de cap. Am incercat sa i-au diferite medicamente , dar nu prea functioneaza la mine , doar indometacinul supozitor ma mai calmeaza inainte de culcare. Am sa merg la doctor sa vad daca se poate face ceva(exclus anticonceptionale care nu le mai iau in vecii vecilor).




Dana&bb Andy(1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Buna fetelor!

Si eu am dureri mari la ciclu de cand ma stiu
Am nascut acum 1 an si 2 luni si dupa nastere e ceva mai bine, nu ma mai doare asa rau decat daca racesc.
Toata lumea se mira cand le povestesc ca eu nu am avut la nastere durerile pe care le am la ciclu. Serios! Am nascut relativ usor, fara complicatii si dureri mari.
Si eu am uter retrovers si polichisturi pe ovarul stang. Nu am luat inca anticonceptionale, dar intentionez. Docotrul meu ginecolog mi-a spus ca daca iau anticonceptionale nu o sa mai am dureri asa mari.
Sa vedem....

Va pup!

Mih si nazdravanul Matei
http://community.webshots.com/user/bogux1973b
http://community.webshots.com/user/mateiutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Si eu am avut dureri la ciclu de prima data de cand mi-a venit si dupa ce mi-a descoperit un doctor un chist mare cam cat o nuca la ovar mi-a dat anticonceptionale fara sa imi faca si alte analize si asa m-am procopsit cu flebita dupa 4 luni si de atunci nu mai iau anticonceptionale. Dar dureri usoare tot mai aveam si cand luam anticonceptionale. Am luat intr-o perioada calciu inainte cu cateva zile sa imi vina ciclu si nu mai aveam dureri mari. Dar cel mai bine imi facea algocalminul tableta. Acum sper sa scap de dureri dupa ce nasc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_c spune:

Sa stiti ca si eu am avut dureri destul de intense de burtala ciclu, am luat si anticonceptionale, dar tot nu mi-au trecut de tot Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e ca in timpul verii, cel putin, cel mai bine e sa nu ma expun la soare ( ciclul e mai scurt), dar din cate am observat, daca am contact sexual chiar in ziua dinainte, parca-parca nu mai am dureri asa mari(stiti povestea cu ocitocina care relaxeaza muschii vaginali...). Numai bine si la cat mai putina suferinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Fetelor,
Sa va zic cum am scapat de aceste dureri...de care am si uitat....
Aveam dureri groaznice,cu ameteli,greturi,caderi de calciu-groaznic era....Luam algocalmin fiole-care cred ca la un momentdat aveau efecte adverse pt ca imi venea sa vomit de la ele chiar daca imi calmau durerile...
Apoi am incercat de toate...nospa,nurofen,saridon,indometacin,aulin...
si imi spune o prietena de suferinta ca prima oara cand are ciclu si nu urla prin casa ...si ca a luat paduden...cam sceptica fiind totusi am incercat...exact cand simt ca tebuie sa-mi vina...iau 2 paduden...si toatye cele 3 zile cat am ciclu iau 2 pastile/de 3 ori pe zi....face minuni ....incercati si o sa vedeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Fetelor,

Si eu ma alatur voua...
Chiar in noaptea de 25 spre 26 am facut transee dinspre dormitor inspre living, sperand sa nu-mi trezesc consortul si fetita... :(
Am avut niste dureri infioratoare, bine ca asta nu era o chestie iesita din comun, le am la fel sau mai mari, mai mici, in functie de voia celui de sus (cred)... Am luat Ibuprofen, fiole de algocalmin, supozitoare... nimic, pana ce durerea nu-si face damblaua (2,3 ore) nu cedeaza. Asta se intampla de 17 ani si se pare ca voi mai avea de tras...
si eu ma confrunt cu simptomul"inghetatului picioarelor de la genunchi in sus", dureri de spate nu am, am facut si laparoscopie, histerosalpingografii, hidrotubatii (am urmat 2 ani 1/2 tratament pentru fertilitate), am inghitit si hormoni (in cadrul aceluiasi tratament)...
Daca vreuna din voi gaseste un leac definitiv, va rog sa ne anuntati si pe noi, colegele de suferinta!
Mi-as dori sa intru in menopauza...
Daisy

Cea care spera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Oho, eu am semne de cu 5 zile inainte sa-mi vina .....nu chiar dureri....dar acolo ceva deranj ca sa ma anunte...,
Ramonika eu iau Piafen o pastila intreaga si-mi trece in prima zi de ciclu, nu ti-a mai zis nimeni?! Scrie si-n prospect si este bun mie imi trece cam in 20 minute -15 minute dupa ce o iau si-mi revine dispozitia buna. ceva naturist nu cunosc, dar ai putea sa intrebi la plafar au de toate eu m-am mirat sa gasesc pic. de nas naturiste, asa ca poate au ceva si pt. treaba asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Nimic nu se compara cu VIDAN-un medicament grecesc, care se elibereaza fara reteta la orice farmacie.1 la inceput si face minuni, sincer! Piafenul la un moment dat nu o sa mai aiba efect.....

Mergi la inceput