Dureri de burta la ciclu!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema.. in a doua zi de ciclu..dureri..mai mult intepaturi, este abundent si cateodata chiar cu mici chiaguri... Doctorul mi-a recomandat Diclofenac, Rupan sau Aulin... Le-am cumparat pe toate de acasa, dar o sa le consum pe rand. Monentan iau diclofenac 2 pastile.. merge, iar o data pe luna este ok.. alte medicamente nu iau.

Oana D

http://community.webshots.com/album/205792726GbMnHz?421

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

pe mine una durerile la ciclu ma termina efectiv ... am senzatia ca nasc din nou; "noroc" ca am ciclul cam la 40 de zile si nu ma doare chiar in fiecare luna ... nici la medicamnte nu mai cedeaza decat daca iau in cantitati mari, ceea ce nu fac!
intr-adevar daca iau anticonceptionale ciclul se regleaza iar durerile devin abia sesizabile; problema este ca nu vreau si nu am de ce sa iau anticonceptionale asa ca sufar si ma chinui de fiecare data;
cat despre abundenta, detin recordul!
la medici am tot fost si mi-au zis ca asta este si nu am ce sa fac!

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albi` spune:

Ramonika, si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca a ta. Am observat si eu ca de cand iau anticonceptionale mi-e mult mai bine.
Mie mi-a recomandat Doctora mea sa iau niste pastile de calciu lactic si de Flamexin, pt aceste dureri.
Din pacate nu mai stiu exact cum le-am luat (in ce perioada a "lunii"), stiu doar ca erau 3 de calciu si una de Flamexin / zi. Eventual intreaba-ti si tu doctorul de acest tratament, la mine a dat ceva rezultate atunci (era o perioada de 2 luni in care nu am luat anti-baby), dar apoi am reluat anticonceptionalele, deci nu-ti pot spune daca nu mai am dureri de la acest tratament sau de la anti-baby-le pe care inca le iau.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:



si eu m-am confruntat cu asa ceva,anticonceptionale nu am luat niciodata,insa dupa ce am nascut totul e ok,chiar fac si sport in prima zi de ciclu.

nu stiu ce sfat sa-ti dau,eu zic ca fiecare organism e altfel,eventual fa un ,

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:


Eu sint in plina suferinta din acest motiv...
De cind am avut prima menstruatie si pina acum (25 ani) ma chinui in prima zi, am greata, ameteli, dureri de sini. Anticonceptionale nu iau, nici copii n-am avut (si eu ma gindesc ca din cauza schimbarilor hormonale ar putea trece dupa).Iau nurofen, beau multe lichide, stau la caldura, imi pun 3 perechi de sosete in picioare (la mine asta functioneaza, daca am picioarele goale ma doare burta de-nnebunesc). Am vazut in farmaciile din Toronto acum un fel de plasturi pentru dismenoree, care se lipesc de burta; cred ca principiul e tot caldura (incalzesc locul), poate o sa cumpar si va spun...

Vic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Buna fetelor,

nu vreau sa sperii pe nimeni in legatura cu durerile de burta de la ciclu, dar cautati un ginecolog bun si chestionati-l despre endometrioza. este una din cauzele principale ale durerilor- uneori insuportabile din timpul ciclului ( mai ales cind simptomele apar odata cu ciclul- la adolescenta);
endometrioza determina in 90% din cazuri si infertilitate, dar exista si tratamente.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Da fetelor, dar ce rost are sa iei anticonceptionale si sa iti strici altele prin tine, hormonii, daca nu ai neaparat nevoie de ele. Adica mie mi se pare prea mult sa iau anticonceptionale doar pentru a nu mai avea dureri de burta la ciclu.
Euam luat anticonceptionale mai demult, intr-adevar aveam dureri putin mai mici, insa nu scapam de tot de ele...
Se pare ca au legatura un pic cu caldura, pe perioada verii erau ceva mai mici durerile. Deci ar fi bine la la ciclu sa stai acasa la caldurica, cu perna electrica pe burta... Insa cand tre sa mergi la serviciu, ce poti face?


Ramonika si pisica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

eu am avut primul ciclcu la 10 si pana la 20 am avut niste dureri cumplite.nu puteam merge nici la scoala din cauza lor, plus cele de spate si de cap.Apoi mi-a dat doctorul Diane35 care ca si efect secundar au anticonceptia, le-am luat 6 luni, am facut pauza, 1 an cu nasterea si pana mi-a venit urmatorul ciclu, dupa care am mai luat inca 8, adica pana acum cand sunt insarcinata din nou. Asa ca parerile sunt pro si contra anticonceptionale.In prezent am ramas doar cu durerile de cap care oricum sunt suportabile...
Durerile depind foarte mult de organism, amprenta genetica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Ramonika, suna foarte familiar ce descrii tu. Ani de zile m-am chinuit, tot asa, cateva ore in prima zi de ciclu. Nici nu puteam sa ma imbrac si sa stau in picioare. Saridonul avea oarecare putere, dar nu chiar intotdeauna. Am fost la ginecolog sa-mi dea ceva, i-am spus ca-mi vine sa-mi injectez direct in vene de durere...in fine am refuzat din start anticonceptionalele (fiindca recunosc am idei preconcepute despre ele) si pentru ca nu aveam alte complicatii sau boli, mi-a dat Piroxicam, supozitoare. Sunt super ok si chiar nu m-a mai durut burta deloc dupa ce le-am luat. Mi le-a indicat astfel: cu trei zile inainte de ciclu, cate un supozitor, seara inainte de culcare. Eu asa am scapat de chinuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu asa sunt de cand ma stiu, cu dureri cumplite in prima zi de ciclu. timpul in care am luat anticonceptionale, totul a fost ok, nici nu stiam de dureri sau altele...de cand am renuntat la pastile insa...durerile au revenit...nu pot sta nici in pat, nici pe scaun, nici in picioare, ma ia cu transpiratii reci, calde, ma invinetesc tr cateva minute, pun comprese cu otet pe burta, nurofen, piafen, si intr-un final...trece..
asta e..poate cand o veni bb..va trece..

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput