Stiinta si Religie

Stiinta si Religie | Autor: pulstar

Link direct la acest mesaj

Propun continuarea topicului www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34892" target="_blank">"Convertit la alta religie?" printr-un alt topic : "Stiinta si Religie" unde vom putea dezbate deschis si fara prejudecati subiecte fierbinti precum "creationismul stiintific", "religia in era spatiala", "evolutionism si mitologie", etc...




Inainte de toate insa ma simt datoare sa raspund unor atacuri care ma vizau, venite din partea "unor" participanti la discutiile topicului anterior.
quote:
Originally posted by conchita
haide lasa nu mai plange, ca io nu mi-am chemat gasca si familia sa hartuiasca pe forum pe cei care nu sunt de acord cu mine..


Te rog dezvolta ideea si lamureste-ma si pe mine ce anume insinuezi??
Si explica-mi ce anume intelegi tu prin .."hartuire" (??)
quote:
Originally posted by conchita
si-acuma pe bune, sugestia e serioasa, de ce nu ne spui tu ce ti-a spus tie Forta vitala? nu e mai constructiv sa dai raspunsul in "a-religia" ta, decat sa ii iei la rost pe cei de alta religie?


Unu la mana, sa zicem ca trec cu vederea(asa cum am facut-o mereu) tonul tau ironic si aerul superior cu care incerci sa ma discreditezi prin fraze de genul:
"..de ce nu ne spui tu ce ti-a spus tie Forta vitala?"..
In al doi-lea rand nu ma simt datoare sa-mi justific credinta fata de tine sau sa dau socoteala in vre-un fel in fata cuiva in ceea ce ma priveste..
In al trei-lea rand nu vad cu ce as fi lezat (sau luat la rost) sentimentele celorlalti participanti la discutie, sau in ce fel i-as fi .."hartuit".
Iar in ultimul rand, nu-ti inteleg inversunarea(aversiunea) in ceea ceea ce ma priveste. Sa inteleg ca te deranjeaza prezenta mea pe acest forum? Presupun ca da, din moment ce mai mereu faci remarci rautacioase, aluzii ironice si observatii care nu-si au nici locul nici rostul in discutiile de fata in ceea ce ma priveste(si ..nu stiu de ce dar genul acesta de atitudine ostila imi aduce chiar a ... hartuire ) . Asa ca din acest punct de vedere cred ca meriti cel putin o .. No offence..
Cred c-ar fi cazul sa-ti reconsideri atitudinea...






Acum, revenind la ganduri mai bune,

Propun continuarea discutiei inceputa pe topicul precedent:


As dori sa cunosc raspunsul celor care sunt adeptii teoriei creationiste, in legatura cu urmatoarele intrebari:

  1. Cum explicati faptul ca intreaga omenire a fost creata dintr-un singur cuplu de oameni, stiute fiind efectele nefaste ale endogamiei.
    Adica conform dogmei biblice, propagarea speciei umane s-a realizat in urma unui sir continuu de incrucisari incestuoase intre membrii eceleasi familii. Iar genetica ne spune ca in urma imperecherilor consangvine rezulta progenituri neviabile, sterile si mutante, in marea lor majoritate.


  2. Cum explicati existenta mai multor rase de oameni, cu toate caracteristicile genetice specifice rasei lor(alba, galbena, rosie, neagra) prin prisma aceleasi teorii ?


  3. Hommo Neandertals reprezinta o specie de umanoizi apartinand unei ramuri genetice diferita de ceaa omului modern, insa la fel de evoluata ca si hommo sapiens sapiesns. Hommo neandertals stapanea mestesugul prelucrarii uneltelor si a armelor, stapaneau arta transportarii focului, aveau chiar o forma de credinta si organizare sociala, si isi ingropau mortii. Intr-un cuvant erau la acelasi nivel tehnologic cu hommo sapiens sapiens. De fapt cele doua specii au coexistat o lunga perioada de timp, aproximativ 14.000 de ani, dupa care hommo neandertals au disparut in mod misterios.
    As dori sa stiu care este pozitia bisericii si a bibliei cu privire la aceasta specie umanoida, adica homo neandertals. Asta ca sa nu mai pomenesc de celelalte specii umanoide disparute in negura timpului...


  4. Care este versiunea bibliei si a bisericii cu privire la perioada aparitiei primilor oameni? Adica, acum cate mii de ani a aparut omul .."Adam"?



__________________
* Ignorance is bliss.. *
* link foto *

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Pulstar, de ce ti-ar raspunde adeptii creationismului, atata vreme cat tu refuzi "sa dai socoteala" de propriile convingeri(cum te exprimi)? adica noi de ce ti-am da socoteala tie, cu atat mai mult cu cat tonul ti-a fost nepotrivit in permanenta, sa nu mai spunem ca ti s-a demonstrat cu dictionarul ca ai folosit termeni pe care nici tu nu ii cunosteai. eu am incercat sa te inteleg si sa-ti raspund la nelamuriri privind crestinismul dupa cat m-am priceputm idem ceilalti; fair play ar fi sa raspunzi si tu cand te intreaba cineva, asa cum te-am intrebat deja: daca eu nu am dreptate cu Biblia mea, atunci spune-mi tu care este adevarul? descrie tu Forta vitala, despre care ai afirmat doar ca este inteligenta. sa vorbim stiintific, cu alte cuvinte, lasa ce zice Bibliam ca ai demonstrat suficient ca nu o cunosti. iar texte traduse deficitar sau transcrise de pe cine stie unde cu franturi de date neconcludente....nu vad ce demonstreaza? altceva decat ca acuzatia mea de haituiala e valabila. ai spus deja ca te consideri singurul spirit liber intr-o mare de minti incatusate. fa bine si elibereaza-ne prin stiinta ta. si, repet, vorbesc serios. vreau sa stiu adevarul. lumineaza-ma cu tot ce stii despre Forta Vitala, ai o datorie...era sa zic morala...ai o datorie etica fata de societatea in care traiesti sa spui adevarul despre originea, natura, scopul Universului.

culmea telepatiei, ca revenisem pe forum sa deschid un topic strict despre stiinta, poate ca am fi evitat ciondanelile astea triviale si am fi reusit sa vorbim ca oameni maturi ce suntem.

hai ca esti haioasa cu autocritica aia, zau.

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Initial creeata de pulstar
[As dori sa cunosc raspunsul celor care sunt adeptii teoriei creationiste, in legatura cu urmatoarele intrebari:

  1. Cum explicati faptul ca intreaga omenire a fost creata dintr-un singur cuplu de oameni, stiute fiind efectele nefaste ale endogamiei.
    Adica conform dogmei biblice, propagarea speciei umane s-a realizat in urma unui sir continuu de incrucisari incestuoase intre membrii eceleasi familii. Iar genetica ne spune ca in urma imperecherilor consangvine rezulta progenituri neviabile, sterile si mutante, in marea lor majoritate.


  2. Cum explicati existenta mai multor rase de oameni, cu toate caracteristicile genetice specifice rasei lor(alba, galbena, rosie, neagra) prin prisma aceleasi teorii ?


  3. Hommo Neandertals reprezinta o specie de umanoizi apartinand unei ramuri genetice diferita de ceaa omului modern, insa la fel de evoluata ca si hommo sapiens sapiesns. Hommo neandertals stapanea mestesugul prelucrarii uneltelor si a armelor, stapaneau arta transportarii focului, aveau chiar o forma de credinta si organizare sociala, si isi ingropau mortii. Intr-un cuvant erau la acelasi nivel tehnologic cu hommo sapiens sapiens. De fapt cele doua specii au coexistat o lunga perioada de timp, aproximativ 14.000 de ani, dupa care hommo neandertals au disparut in mod misterios.
    As dori sa stiu care este pozitia bisericii si a bibliei cu privire la aceasta specie umanoida, adica homo neandertals. Asta ca sa nu mai pomenesc de celelalte specii umanoide disparute in negura timpului...


  4. Care este versiunea bibliei si a bisericii cu privire la perioada aparitiei primilor oameni? Adica, acum cate mii de ani a aparut omul .."Adam"?




* Ignorance is bliss.. *
* link foto *



Mai intai as vrea sa se stie ca nu sunt adepta teoriei creationiste.

As vrea totusi sa spun ceva. in legatura cu punctul unu adus in discutie. Casatoriile intre membrii aceleiasi familii nu duc automat la boli genetice. Casatoriile intre rude AU SANSE MAI MARI sa duca la nasterea de copii cu probleme genetice pentru ca cei doi parinti fiind relationati exista o probabilitate sa aiba in comun codul genetic al unui stramos. Daca se intampla ca ambii parinti sa mosteneasca aceeasi mutatie genetica de la acest stramos comun, atunci gena mutata nu mai are cum fi anulata de o gena sanatoasa si copilul are mai multe sanse sa aiba o boala genetica. In cazul in care numai unul dintre parinti are o anumita mutatie genetica, iar celalalt nu, gena sanatoasa de la unul dintre parinti o inlocuieste pe cea mutanta de la celalalt parinte. Deci presupunand ca Adam si Eva nu aveau o boala genetica, s-a putut merge mult si bine cu imperecherea in cadrul aceleiasi familii pana la aparitia primei mutatii, care nu stim cand a avut loc, mutatie care nu a fost absolut necesar sa fie mostenita in continuare. Deci asta se poate explica, desi eu nu cred in ruptul capului ca omul a aparut din imperecherea dintre Adam si Eva .

Mi-am moderat si io bila neagra atunci

Sa fiti iubite!








Remember, when someone annoys you,
it takes 42 muscles in your face to frown,
BUT it only takes 4 muscles to extend your arm
and smack that jerk upside the head.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Conchita, tonul tau e realmente ostil. Chiar daca te simti hartuita, Pulstar are acelasi drept de a participa la subiect ca si restul. Combate-i ideile cat poftesti, dar remarcile la cultura ei generala, inteligenta sau dreptul familiei ei de a scrie la subiect sunt departe de a fi cavaleresti

Modul cel mai sigur de a corupe un tanar este sa il inveti sa ii pretuiasca mai mult pe cei care gandesc ca el, decat pe cei care gandesc diferit.
Nietzsche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Conchita, nu mi se pare ca Pulstar vrea sa dea lectii sau hartuieste pe cineva. Are niste nelamuriri pe care de altfel le am si eu.
Dupa cum am mai spus, cred in Dumnezeu, nu in religii. Am siguranta ca Biblia este o carte care cel mult iti da directii. Am spus "cel mult". In rest...o carte folosita de-a lungul secolelor pentru manipularea maselor. A fost tradusa si ras-tradusa, a fost cenzurata, au fost scoase parti din ea, transformata dupa cum "cerea" momentul. Documente descoperite si care inca nu sunt date publicitatii(de ce???).
De la bun inceput a fost scrisa intr-un limbaj comun, un limbaj care sa fie accesibil omului simplu. Un limbaj metaforic. Cum era sa apara in Biblie ca Dumnezeu a clonat intai humanoizi de sex masculin (nu doar nu om, un grup poate) si apoi pe cei de sex feminin(unii sustin ca e doar un mit pana si ordinea aparitiei pentru a imprima si mai mult in creierasul celor multi obligatia femeii de a fi supusa barbatului, ca doar din el a fost creata, nu?)

Emilia, unde scrie in Biblie ca ,Cain s-a impreunat cu sora lui????Eu am citit ca s-a impreunat cu NEVASTA lui, si a nascut pe Enoh.
Asta e o dilema pentru mine. Se spune ca ,Cain a locuit in Nod(de fapt a "fugit" in Nod(=fuga)) si s-a impreunat cu nevasta lui, in nici un caz ca a luat-o pe sor-sa(pe care de altfel nu o avea, erau 2 baieti, Abel a murit, al treilea copil al lui Adam a fost Set, tot baiat si pe cand Adam avea 120 de ani).

Eu cred ca de fapt mai existau oameni pe pamant, nu doar Adam si Eva(cei doi erau primii creati de Dumnezeu CU UN ANUMIT SCOP).

Asa...si mai exista o dilema, pentru cunoscatori. Va rog sa-mi explicati Geneza, capitolul 6, Stricaciunea oamenilor. Ca zau ca ma depaseste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

cititi aici-dar cu atentie,toate capitolele:

http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/ioanis/11.htm

~flying without wings~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by dpintilie

Conchita, nu mi se pare ca Pulstar vrea sa dea lectii sau hartuieste pe cineva. Are niste nelamuriri pe care de altfel le am si eu.



Ce spuneti de afirmatia aceasta, emanata de pulstar:
"Sa inteleg ca Dumnezeu este o persoana? Un mosneag cu barba alba care locuieste in nori? ..iar oamenii comunica cu El citind biblia (la randul ei scrisa de oameni).."

Personal, am luat-o ca pe o palma peste fatza, ca pe un atac la inteligenta mea si a altor credinciosi de pe acest forum. In plus, n-a afirmat nimeni ca asa si-L imagineaza pe Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

un referat interesant : o paralela intre argumente stiintifice si creationismul din Biblie ...

http://www.e-referate.ro/referate/religie/0q011.shtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Draga Roxana(1974) personal gresesti.

Nu stiu cum faptul ca Dumnezeu este considerat o persoana ar putea fi o "palma peste fata" sau "un atac la inteligenta ta"

Si ca sa'ti demnostrez ca ai gresit nu voi apela la altceva decat la biblie de unde aflam ca:
Dumnezeu are fata : Exodul 33:11, 20, 23, Deuteronom 5:4; Numeri 14:15;
dumnezeu are maini: Psalmi 28:5;
dumnezeu are maruntaie: Ieremia 31:20;
dumnezeu are un picior : Isaia 37:25
dumnezeu are de fapt 2 picioare: Psalmi 18:9;
dumnezeu are nari: Cartea a doua a lui Samuel 22:9, 16;

Dar cum aceste atribute fizice nu vor defini in mod complet si univoc o "persoana" biblia ne spune in continuare si cate ceva despre personalitatea lui dumnezeu:
dumnezeu uraste: Maleahi 1: 2, 3; Epistola Pavel catre Romani;
dumnezeu iubeste : Deuteronom 7:13;
dumnezeu este manios: Exodul 4:14
dumnezeu se infurie: 1 Samuel 6:19;
dumnezeu blesteama: Geneza 12:3;
dumnezeu inseala: Ieremia 20:7

Oare nu e naturala concluzia ca dumnezeu este o persoana?
Este el undeva reprezentat altfel decat ca un mosneag cu barba alba inconjurat de nori?



Cu stima,
Alin

*Ex astris, Scientia*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Xeno, multumesc pentru raspunsul tau documentat. Eu ma refeream la faza cu "un mosneag cu barba alba care locuieste in nori" intr-adevar am pus acolo un citat intreg. In fine, unii stiu mai bine cum si-l imagineaza credinciosii pe Dumnezeu, mai bine chiar decat credinciosii insisi. Dar nu despre asta trebuie sa vorbim in acest topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucoantza spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Draga Roxana(1974) personal gresesti.

Nu stiu cum faptul ca Dumnezeu este considerat o persoana ar putea fi o "palma peste fata" sau "un atac la inteligenta ta"

Si ca sa'ti demnostrez ca ai gresit nu voi apela la altceva decat la biblie de unde aflam ca:
Dumnezeu are fata : Exodul 33:11, 20, 23, Deuteronom 5:4; Numeri 14:15;
dumnezeu are maini: Psalmi 28:5;
dumnezeu are maruntaie: Ieremia 31:20;
dumnezeu are un picior : Isaia 37:25
dumnezeu are de fapt 2 picioare: Psalmi 18:9;
dumnezeu are nari: Cartea a doua a lui Samuel 22:9, 16;

Dar cum aceste atribute fizice nu vor defini in mod complet si univoc o "persoana" biblia ne spune in continuare si cate ceva despre personalitatea lui dumnezeu:
dumnezeu uraste: Maleahi 1: 2, 3; Epistola Pavel catre Romani;
dumnezeu iubeste : Deuteronom 7:13;
dumnezeu este manios: Exodul 4:14
dumnezeu se infurie: 1 Samuel 6:19;
dumnezeu blesteama: Geneza 12:3;
dumnezeu inseala: Ieremia 20:7

Oare nu e naturala concluzia ca dumnezeu este o persoana?
Este el undeva reprezentat altfel decat ca un mosneag cu barba alba inconjurat de nori?



Cu stima,
Alin

*Ex astris, Scientia*




xenocid-

ralucoantza

Mergi la inceput