Carucioare

Carucioare | Autor: Ubi

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
Voi naste in ianuarie si mi-as dori sa cumpar pentru bebelina mea cel mai bun carucior posibil (nu neaparata cel mai scump). As vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra: ce v-a placut la al vostru si ce nu.
Va multumesc,
Cristina - in ~ 26 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut Ubi!
Asta cu carutul e o problema grea pentru mine, ma cam obsedeaza ideea ca n-am luat un carut ca lumea pentru copil si abia ma abtin sa arunc o gramada de parale pe unul nou.

Noi am luat un Cam (Apollo parca se numeste). Ne-a placut mult ca e foarte usor (vreo 8 kile), se strange lejer cu o singura mana (se presupune ca o mana o ai ocupata cu prichindelul), are copertina de ploaie si este suficient de solid. Ce m-a stresat intotdeauna a fost prelungirea aia la picioare (care se lasa si se ridica): e foarte mica, de pe la 10 luni fata sta cu cracanele atarnate in jos... nu e un lucru rau, insa combinat cu tapiteria care este din fas (cauta ceva de bumbac 100%, vara plasticul e o porcarie) o face pe gaza sa atarne in permanenta intr-o pozitie care mie imi pare tare incomoda.

Deci, ca puncte de reper in alegerea carutului, din punctul meu de vedere e important:
- sa fie solid, nu foarte greu si sa se stranga cu usurinta
- sa aiba spatar reglabil inclusiv pentru pozitia culcat (noi n-am avut niciodata carut tip landou, p-asta l-am folosit din prima zi)
- sa aiba partea de sezut suficient de lunga astfel incat copilul sa poata sta cu picioarele "inauntru" pana spre un an
- fata sa fie dintr-un material natural
- bineinteles, musai parasolar si eventual copertina de ploaie (noua ne-a folosit in cateva randuri) - ultima se poate cumpara separat, exista unele "universale" cred
- este foarte util cosul de cumparaturi de sub carut, nu atat pentru cumparaturi, cat pentru carat galetuse, ratuste si alte animale necesare in parc de pe la varsta de un an

Cam asta-mi vine acum in minte... spor la cumparaturi si sa ai un bebe sanatos!

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

as adauga si eu cite ceva:
Incearca sa gasesti genul de carucior cu dubla functionalitate,adica sa poata sta si culcat copilul,sa poata sta si in fundulet,si sa aiba neaparat hamuri.Nu te sfatuiesc sa-ti iei carucior cu 3 roti,aici s-au facut studii care arata ca sint nesigure si au probabilitate mare sa se rastoarne.Ma rog,asta zic suedezii,dar asta nu inseamna ca e litera de lege ce zic ei.
Toate cele bune!


Elena si pisicutza Amelie
poze Amelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pentru cand vei incepe diversificarea (pe la 5-6 luni) o sa ai nevoie de o masuta in fata. Eu n-am asa ceva la carucior si tare-i duc dorul...mai ales cand iesim la plimbare-n parc si-si ia masa de pranz acolo. E incomod sa stai cu borcanasele in mana, desi ma gandesc ca daca ar fi avut suportul in fata probabil ar fi sot cu mainile pana la cot bagate in mancarica .
Si inca ceva, desi cred ca marea majoritate a carucioarelor au, sa aiba posibilitatea de a muta "manerul" si in fata si in spate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa. De multe ori cand iesi afara si bate soarele puternic pe fata bebelussului e bine sa poti intoarce caruciorul invers. Si e mult mai comod sa-i schimbi doar pozitia manerului decat sa-l tragi cu spatele.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

pe decebal e un magazin loris nu-mai-stiu-cum unde gasesti tone de carucioare, de toate modelele si felurile. in prisma (mai exista???) era un magazin maaaaaare pt copii, unde aveau si astia milioane de carucioare (si mai ieftine putin).
vezi sa aiba si invelitoare la picioare (ai inteles ceva???) pt ca nasti iarna si e buna.

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Loris e un magazin scump pt anumite categ de carucioare. Marca buna si care are tot ce spunea Roisin e Graco, sau, vezi ca e o oferta in Cora la 4 milioane de carucior no name care are de toate si se strange si usor si el cantareste putin.

Cel din Prisma, sunt 2, unul e al lui Loris si celalat apartine magazinului Happy Baby. Vezi ca au magazine si n oras, deci nu bate drumu pana acolo degeaba. Cel mai bine aprovizionat magazin Happy este pe Dacia.

nastere usoara si bebe sanatos.

Freia si Alexa


http://community.webshots.com/user/freia_ro
http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

Graco mirage, cu 3 trepte de reglare a spatrului (poate sa si doarma culcat) categoria sport (se strange cu o mana si e usurel), are copertina si mai ales, incape in lift (daca stai la bloc trebuie sa te gandesti la asta,daca are 3 rotzi nu incape), luat de la Selgros la oferta cu 3.6 mil. Se poate lua direct de la importator, au site (noi am comandat husa transparenta de ploaie si am primit-o imediat)

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu am luat si folosit cu succes un an si jumatate, Chicco trio transformer. Sunt trei carucioare intr-unul singur. Landoul si scaunul de masina tip cosulet se monteaza pe partea sport. Are si o gramada de accesorii, rucsac, salteluta de schimbat scutecul, copertina si la scaunul de masina si la sport, nu mai vorbesc de landou. Aparatoare pentru landou, astfel ca tii copilul aproape inchis cand e vreme rece sau ploua. Husele sunt din bumbac, se detaseaza foarte usor (toate) se spala la masina si nu s-au decolorat sau tocit deloc.
E drept ca e cam scump dar ai mai multe piese toate necesare. Landoul poate fi folosit pe post de patut-cosulet pana pe la ....70cm, nu mai stiu ce varsta. Scaunul de masina se leagana, e foarte bun de adormit copilul daca are colici sau e agitat.
Eu il folosesc zi de zi de 17 luni si arata ca nou, ba ma gandesc sa-l vand peste un timp cand nu-l vom mai folosi.
Nu are masuta in fata dar nu i-am simtit nevoia niciodata, nu luam masa afara. Are in fata o bara moale detasabila.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Energy, as vrea sa comand si eu o husa de ploaie pentru carucior. Imi poti spune unde ai comandat tu?

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

La fel ca Dana d avem si noi. Mi se pare tare bun.Landoul e tare bun cand e bebe mic, sta foarte comod in el si foarte bine aparat de vant, soare sau ce-o fi afara.Aproape il inchide de tot pe bebe. Scaun de masina oricum o sa-ti trebuie, asa ca ai de aici. Iar cand creste si sta in fund, scoti landoul si ii pui husa de scaun, are centuri foarte bune, eu optez pentru asta ca fiind cel mai bun.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am uitat sa-ti zic ca il gasesti in Carrefour sau Metro, nu trebuie sa umbli mult!

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput