pt. fetele ce vor sa se ingrase

pt. fetele ce vor sa se ingrase | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Sunt destule fete in aceeiasi situatie ca mine, sunt sigura de asta, cu bete in loc de picioare si niste brate rahitice si mititele.In cazul in care nu v-ati obisnuit cu modul in care aratati si inca mai sperati la vreun miracol, cititi-mi povestea si ...lasati-o balta
La 15 ani aveam 1,67 si 49 kilograme.Pt aceea varsta nu era prea rau, dar cand si la 17 ani tot 49 kile aveam am inceput sa cam stramb din nas si sa incerc sa ma ingras.Mai intai prin supra-alimentare, apoi cu muuuulte vitamine...si nimic.Pe la 19 ani,din cauza ca lucram in timpul noptii iar ziua mergeam la facultate, ajunsesem la 48 kg.Asa ca la sfatul unei asistente medicale am trecut la vitamine injectabile, B-urile + calciu,pt cateva luni bune.
20 de ani......48 kg.
Am devenit disperata, obsedata,nu mai mancam decat mancarurile cele mai bogate in calorii,incercam sa fac cat mai putin efort fizic ca sa nu consum calorii.Am mers la un doctor endocrinolog, sa-mi verific tiroida.Tiroida era ok, sfatul doctorului :''pune mana si mananca''.Imi venea sa-l pocnesc...
21 de ani....47 kg
Unde si de ce am pierdut un kilogram nu stiu nici acum.
Dupa care ajung in Anglia, schimb dieta, mancaruri noi si interesante, sanse mari de ingrasare zic eu, dar nimic realizabil.Dupa mult stress si dor de casa, munca multa si probleme mari in dragoste cantarul arata 45 de kilograme!!!!!Am dat fuga la dietician si i-am spus ca pana nu-mi da niste pastile miraculoase nu ies din birou.Pastile cica nu exista,exista sfaturi:''EAT MORE!''Unde D-zeu sa bag mancarea daca intr-un corp de viespe nu poate exista decat un stomac cat o lingura.La urma urmei mancam mai mult decat prietenul meu care avea 90 kilograme.Dar am incercat si sfatul dieticianului,sa mananc 3 mese regulat, 300 ml lapte pe zi, cat mai multa branza si unt.O luna mai tarziu...nici un rezultat.
Dupa aceea am gasit intamplator intr-un magazin o bautura numita''gain weight fast'',genul de milkshake pt sportivi.Se consuma de 2 ori pe zi, fiecare portie avand 500 calorii.1000 de calorii in plus pe zi e ceva, asa ca am inceput cura.Dupa o saptamana -46.5 kg,a doua saptamana 47.5 kg(fericita la maxim), a 3-a sapt., a 4-a, etc...m-am reintors la 47 kg si nici o sansa sa mai adaug ceva
De aici a cam inceput o stare de depresie (accentuata si de faptul ca FIECARE PERSOANA cu care intram in contact ma intreba daca mananc vreodata).Cand am refuzat sa ma mai dezbrac in fata prietenului meu(mi-era si rusine cat de rahitica eram),s-a cam speriat si el, a facut un pustiu de bine si mi-a platit sa ma duc la un psihiatru.Si m-a lamurit bine bietul om.Mi-a spus: <<Tu nu de ''carne'' duci lipsa, ca uite,ma uit la tine si nu-ti vad nici coastele,nici oasele de la baza gatului, tu ai oase foarte subtiri, solduri foarte micute, si nimic in lume nu poate schimba asta.Tu nu esti numai piele si os, esti piele+carne + oase foarte subtiri.Iar la fizicul tau sa ai sanii astia...eh, esti chiar norocoasa...M-a prostit,m-am simtit mai bine decat in fatza oricarui compliment.
Bine-nteles ca inca mai visez sa ma ingras, toata viata mea am visat sa port costume cu fuste minuscule ca sa inebunesc barbatii.Nu cred ca asta de va intampla vreodata.Fetelor,daca sunteti in situatie mea....nu mai sperati de pomana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Da-mi voie sa te contrazic. Desi am doi copii iata ca la 38 de ani eram cam in situatia ta 1.67 m inaltime si 49 de kg.La asta mai adaugam anemie si lipsa de calciu + oboseala si lipsa poftei de mancare. Doctorita de la fabrica mi-a prescris o reteta simpla care in 3 luni m-a pus pe picioare si un plus de 5 kg.Exact cate imi trebuiau
Si eu sunt genul cu osatura fina si iata ca minunea s-a produs.
Daca te intereseaza reteta trimite-mi un pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv spune:

Aalexia, ma intereseaza si pe mine fff tare reteta. Tot timpul am fost slaba, ma ingrasasem cat am fost insarcinata, dar sunt 10 luni de cand alaptez, nopti nedormite, mancare cand apuc, am revenit iar la cum am fost. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

ce bine de voi !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-
Pozici-9luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

quote:
Originally posted by Elenalove27

ce bine de voi !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-
Pozici-9luni!





Asa-i Elena!!!Eu anul trecut aveam la 1,67-46Kg...Cam putin ce-i drept,dar acum am 55 si nici asa nu-mi prea place ca am burticaaaa

Sa nu ma intrebati cum m-am ingrasat,ca habar nu am...Am mancat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Ai grija ce-ti doresti ca ar putea sa se implineasca!!!!
Si eu pina la 21 de ani n-am reusit sa depasesc 47 de kile (la 1,70 m!!!). La serviciu cind mincam se speria si seful meu, care era de doua ori mai mare decit mine, dar cred ca minca de doua ori mai putin. Da, e adevarat ca eram anemica, am facut tratament, dar nimic.
Apoi, brusc, am inceput sa pun pe mine ceva "carnita". Pina pe la 30 de ani am avut 55 de kile, aratam numai bine, eram si eu multumita ca nu mai trebuia sa-mi strimtez fustele... Dupa ce am pierdut prima sarcina nu am mai dat jos cele 5 kg pe care le pusesem, dar nici nu am facut vreun efort... Apoi am venit in Canada... Apoi a venit bebe... Acum incerc cu disperare sa scap de kilogramele in plus (am vreo 75)...
Asa ca, fetelor, daca sunteti sanatoase fiti multumite cum sunteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaXandy spune:

Mai fetelor este o vorba veche de tot: "tara arde si babele se piaptana"! Cam asa sta treaba si cu noi, astea care mai vrem sa punem niste kg in plus! E adevarat ," opozitia" ne invidiaza pentru ca putem manca oricat fara sa avem temeri de genul " daca se pune pe noi felia de paine ingurgitata in plus?", insa nu le-as dori totusi celor cu kg in plus sa faca un schimb cu noi sa vada cat e de nasol doar gandul ca daca nu mananci ceva 2-3 zile( ca tre sa recunoastem multe din noi ducem o viata agitata, de multe ori nu avem timp sa mancam)dispar 1-2 kg din putinul pe care il aveam si inainte!
Eu sincera sa fiu am 1,66 si 47 kg, probabil conform tiparului e prea putin, insa nu pot spune ca sunt disperata de tot dupa kg in plus! Si vorba aia -sani cat incape( toata lumea ma intreaba daca am silicoane) si " dos" pe masura.Faza e ca, disper si eu dupa un pic de grasime, dom'le! Sunt toata numai oase si muschi! Halterofila in persoana! Recunosc cu toata modestia ca am niste picioare de invidiat, deci imi permit sa port fuste pana hat' sub poponet dar cum e cu spatele, 'ai? Nu cred ca o sa pot vreodata purta un decolteu pe spate ca ar fugi masculii de mine, vorbesc serios!
La mainusoarele mele apar niste muschi de si mie mie- frica de mine cand ma incord!
Plus de asta asa cum am zis, sunt stresata cateva zile, nu am chef de mancare, pierd 1-2 kg lejer! Apoi tre sa ma concentrez asupra problemei existentiale de "ingrasare a porcusorului" care ma calca pe nervi pt ca efctiv sunt momente cand nu am chef sa mananc!
As mai pune si eu vreo 2-3 kg numai ca sa imi asigur si eu un plus de greutate pt zile negre! Insa asa cum zici si tu Aniela23 am incercat tot ce a fost posibil cat timp am fost in Ro, diete cu fel de fel de alimente bogate in calorii, Herbalife care e o porcarie crasa, am ajuns chiar al acopuntura si un medic nutritionist si degeaba! EI, ei, ei, ce m-am mai bucurat cand am realizat ca sunt in SUA unde toti mi-au zis ca o sa pun pe mine ca aici totul e artificial, bla, bla, bla! Povesti cu pesti pentru adormit copii!Tot atat am, desi bag in mine ca o "scroafa de rasa", incat multa lume se mira si efectiv mi-e jena sa mai " bag la ghiozdan".
Singura mea sansa este sa ma consolez si sa nu ma mai gandesc la asta ca poate, poate subconstientul sau inconstientul va da rezultate! Oricum important e , indiferent ca suntem slabe sau grase sa fim SANATOASE, fetelor! Sa ne bucuram totusi ca nu avem nevoie de diete drastice pt probleme de sanatate si sa uitam de "be....le" astea din cap legate de cure de ingrasare sau slabire!

A vorbit acum partea sfatoasa si rationala din mine dar parca ma si vad maine din nou ingurgitand in bucatarie pantru a-mi atinge idealul corporal mult visat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Vreau si eu o reteta de ingrasare.Orice as face tot la 48 ajung.Acum am 49 dar sigur o sa ajung la 48.A trecut 1 an de cind am nascut si cu toate eforturile mele de a ramine la limitele normale a dat gres. Nu stiu ca sa mai maninc.Nu iau vit.,maninc normal citodata chiar f mult mai ales seara.Nimic.Sunt in schimb f obosita.PAlida nu sunt.DAr japonezul cum nu-ti da vitamine nu m-am dus la doctor.SA iau de una singura ,as lua, dar ce si cu toate astea nu cred sa-si faca efectul .

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Mai sint citeva subiecte in care s-a discutat despre acelasi lucru:

Vreau sa mai pun cateva kg...ce vitamine sa iau?
PROBLEME...???? (gogosar vrea sa se ingrase)
Barbat prea slab
VREUN REZULTAT CU HERBALIFE?

Poate va ajuta.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Mesaj ptr. fetele care au cerut reteta: astept vesti de la voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu va mai stresati!
Si eu sunt cam 1.65/45-46kg. Toata copilaria si o parte buna din adolescenta am fost complexata pt ca toata lumea ma intreba ce e cu mine de sunt asa de slaba. Mai tarziu mi-a trecut. Ideea e la fel si la mine: oase subtiri si fine.

Dupa ce am nascut am ramas cu vreo 10 kg in plus dar am pierdut mult sange si eram anemica si lesinata si am constatat ca ce folos sa fii grasa daca esti anemica! Multa lume ma complimenta ca arat mai bine dar eu ma simteam ca naiba. Plus ca nu ma mai simteam in pielea mea. Asa ca m-am chinuit sa slabesc la loc. Acum am iar greutatea mea dintotdeauna si ma simt foarte bine asa cum sunt.

In loc sa faceti cure de ingrasat mai bine asigurati-va ca sunteti sanatoase. Daca e asa si daca mai aveti si un oarecare succes, lasati-o balta si fiti fericite.

Lavi

Mergi la inceput