Rosu in gat.

Rosu in gat. | Autor: nicoled

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica unei fetite in varsta de 10 luni acum,care se numeste Cosmina Ana Maria.Avem probleme cu gatul de la varsta de 1 luna si jumatate cand i-am descoperit in gat stafilococ auriu(s-a nascut cu el).Atunci l-am tratat cu gentamicina.La varsta de 5 luni stafilococul a recidivat,deoarece eu eram purtatoarea(sanatoasa,fara sa stiu pana am facut un exudat),dar asociat cu o alergie foarte puternica(s-a umflat foarte tare incat putea sa moara).Iar l-am tratat cu gentamicina.La varsta de 8 luni a contactat un streptococ care a fost tratat cu ospen,desi in de-a lungul celor 3 luni facea rosu in gat la fiecare 2-3 saptamani(tratat ba cu sumetrolim,ba cu ravamicina,iar de nurofen...e la ordinea zilei),lucru care se intampla si acum.Problema mea e ca fetita mea a luat medicamente cat nu am luat eu o viata intreaga.Vreau sa va intreb:exista o solutie pentru a preveni acest rosu in gat?Existenta microbilor i-a creat o sensibilitate a gatului?Pot interveni in vreun mod pentru ai intari imunitatea? Rog ajutor!
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Intrebarea mea este: Tu esti acum sterila? ti-ai tratat stafilococul tau? ca daca nu, atunci i-l vei da mereu.
Bebeii au sistemul imunitar f. scazut, mai ales daca nu o alaptezi. Asa ca, nu prea ai incotro, va mai face. Cum poti sa o ajuti? Marea face bine: ultraviolete, aerosoli, insa facuti cu grija la varsta asta. Multe citrice si in special vitamina C. Nu-i scapa nimic rece in gurita si incearca sa o feresti o vreme de alte persoane bolnave de orice boala. Nu tre' sa o tii in eprubeta, dar daca auzi o persoana ca tuseste in apropiere sau vezi un copil mucos, du-o mai departe pe a ta. Dupa o boala, poate contacta f. usor alta.
Eu am avut relativ aceeasi problema cu cea mare. Facea mereu rosu in gat si daca nu o tratam repede cu antibiotic cobora la plamani. Pana la 3 ani a facut de 8 ori pneumonie. Am crezut ca inebunesc, nu mai rezistam - pe vremea aceea se faceau doar injectii. Am dus-o de 2 ori la mare si am tinut-o pe plaja doar dimineata pana la ora 9 si seara incepand cu apusul pana cand rezistam si si-a revenit f. bine. Dupa a doua tura de mare, nu a mai facut niciodata in viata ei pneumonie iar rosu in gat cel mult odata pe an. Acu are 14 ani si e puternica, mare si invata f. bine. Antibioticele pe care i le-am dat pana la 3 ani nu cred ca le-am luat eu si tot neamul meu la un loc in toata viata. Pe vremea aia ii faceau kanamicina, oxacilina, penicilina - toate injectabile, odata a avut stafilococ sensibil doar la sinerdol si cate altele... nici nu le mai stiu numele. Am facut si gamaglobulina si tot felul de medicamente care cica intaresc sistemul imunitar. Dr. mi-a spus tot timpul ca asta se intampla in general la copiii care nu sunt alaptati la san sau cei care au papat f. putin laptic de mamica. Intr-adevar, Ioana mea nu a fost alaptata la san, a primit formula din prima zi. Aia nu continea nici un anticorp!
Mamica, fruntea sus si rabdare. Va creste, se va autoimuniza, dar pana atunci stiu ca vei avea mult par alb si multe nopti nedormite... Roaga-te sa nu mai ia nimic in gatuletz - curand iti spune ea cand o doare si se rezolva mai usor.
Sanatate multa,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Si eu ma raliez cu mamamariana. Si baietelul meu a suferit de rosu in gat si i-am dat antibiotice o groaza... dar pana sa mergi la mare ca sa faca aerosoli poti sa-i intaresti sistemul imunitar suplimentandu-i alimentatia cu vitamine naturale. Vitamina C e necesara, dar nu suficienta. Pe langa ea, mai trebuie minerale, enzime si oligoelemente. Eu asa i-am dat si nu mai am probleme iarna. Se apropie anotimpul cu cele mai mari probleme si n-ar fi rau sa o intaresti impotriva bolilor. Eu am inceput deja de o luna sa-i dau vitamine (la recomandarea dr.-itei biolog ce-mi supravegheaza copiii) ca sa-l pregatesc de gradinita. Daca vrei iti fac legatura cu dr-ita mea si vorbesti cu ea. Samy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

noi ne-am tratat cu homeopate.
imi pare rau ca nu am aflat de tratamentele homeopate cand a fost mai mic, nu-l mai indopam cu atatea antibio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu vreau sa contrazic ce au spus fetele...noi stam acum in C-ta, la malul marii si cu toti aerosolii (ne plimba aproape in fiecare seara pe malul marii) sau poate din vina vantului cel "rau" David a facut pana acum (19 luni) de vreo 3-4 ori rosu in gat ( de 2 ori am tratat cu antibiotic, restul au trecut "de la sine").
Nici eu nu l-am alaptat aproape deloc...
Chiar acum 2 saptamani a debutat cu o febra puternica care nu avea nici o explicatie la inceput, apoi a continuat cu rosu in gat, si ma intrebam daca sa ii dau antibioticul prescris de pediatra (din clasa cefalosporinelor, destul de puternic) doar pentru rosu in gat.
In 3 zile de antibiotic i-a trecut si acum am dat in gripa (tuse si muci) mostenita de la prietenul lui, Andrei.
Dar nu imi fac probleme, si desi pediatra ne-a recomandat la un moment dat (ea da medicamente cu plasa) un tratament pentru cresterea imunitatii nu am urmat sfatul si mi se pare ca David e un copil destul de rezistent si iese cu bine din raceli fara ajutorul antibioticelor (pe care le dau in ultimul ceas).
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

cica pe la 7 ani, sistemul imunitar al copiilor devine mai puternic. nu mai stiu cine mi-a spus ca, pana la 7 ani, copiii trebuie sa raceasca de 77 de ori.
voi ati auzit de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

revin, fetelor, ce s-a intamplat cu laptele vostru? cand am nascut eu, toate mamele din salon erau vacute bune de muls, numai eu eram cu sfarcii rosii de sange si canale infundate. mi-era o ciuda pe ele. dar aici descopar ca suntem mai multe care nu au putut sa alapteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

eu cred ca doctorii romani recomanda medicamente - in general antibiotice din comoditate. Nu-si bat capul sa gasesca solutii pentru un simplu rosu in gat.

albastrul de metil cu care eram tratati noi cand eram mici... nu este o solutie de inceput ptr un rosu in gat?

si cred ca medicina homeopata este foarte indicata in aceste situatii. exista pilule pentru diverse afectiuni, nu stiu cum se numesc, am auzit de la prieteni. daca vreti intreb si va scriu

Oliv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

quote:
Originally posted by Samy

Si eu ma raliez cu mamamariana. Si baietelul meu a suferit de rosu in gat si i-am dat antibiotice o groaza... dar pana sa mergi la mare ca sa faca aerosoli poti sa-i intaresti sistemul imunitar suplimentandu-i alimentatia cu vitamine naturale. Vitamina C e necesara, dar nu suficienta. Pe langa ea, mai trebuie minerale, enzime si oligoelemente. Eu asa i-am dat si nu mai am probleme iarna. Se apropie anotimpul cu cele mai mari probleme si n-ar fi rau sa o intaresti impotriva bolilor. Eu am inceput deja de o luna sa-i dau vitamine (la recomandarea dr.-itei biolog ce-mi supravegheaza copiii) ca sa-l pregatesc de gradinita. Daca vrei iti fac legatura cu dr-ita mea si vorbesti cu ea. Samy



ce fel de vitamine ii dai Samy copilului si ce varsat are copilul tau?
si pe mine ma intreseaza o schema de imunizare.merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by olivetti

eu cred ca doctorii romani recomanda medicamente - in general antibiotice din comoditate. Nu-si bat capul sa gasesca solutii pentru un simplu rosu in gat.





Anul trecut in Romania si Robert a facut celebrul "rosu in gat". Doua zile la rand a luat doar antitermice si, cu toate astea a facut febra peste 40 de grade. Nu manca nimic, voma, se deshidratase, ce mai, era vai de capusorul lui. Dr. ne-a trimis sa facem o hemoleucograma si, interpretand rezultatul, a decis ca e nevoie de antibiotic. Peste inca doua zile si-a revenit. Nu ne-a prescruis antibiotic din oficiu, desi se pare ca multi se grabesc sa o faca. Depinde foarte mult si de doctor, nu toti sunt la fel.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:



quote:
Originally posted by Samy

Si eu ma raliez cu mamamariana. Si baietelul meu a suferit de rosu in gat si i-am dat antibiotice o groaza... dar pana sa mergi la mare ca sa faca aerosoli poti sa-i intaresti sistemul imunitar suplimentandu-i alimentatia cu vitamine naturale. Vitamina C e necesara, dar nu suficienta. Pe langa ea, mai trebuie minerale, enzime si oligoelemente. Eu asa i-am dat si nu mai am probleme iarna. Se apropie anotimpul cu cele mai mari probleme si n-ar fi rau sa o intaresti impotriva bolilor. Eu am inceput deja de o luna sa-i dau vitamine (la recomandarea dr.-itei biolog ce-mi supravegheaza copiii) ca sa-l pregatesc de gradinita. Daca vrei iti fac legatura cu dr-ita mea si vorbesti cu ea. Samy



ce fel de vitamine ii dai Samy copilului si ce varsat are copilul tau?
si pe mine ma intreseaza o schema de imunizare.merci


va rog si pentru mine un raspuns!

Mergi la inceput