Fetele din USA, poftiti la o barfa! (26)

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (26) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Poftiti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scumpic spune:

Eu vin la barfa cu mare drag.
Am sa va marturisesc ceva; sunt de aproape 3 luni in State si sincera sa fiu ma simteam tare singura pana acum o sapt. cand am gasit acest forum.Singurele noutati care le aflam de cand sunt aici le stiam doar de la sotul meu,ca nu mai am pe altcine-va aici,dar acum dimineata cum ma trezesc imi fac cafelutza pe care o savurez citind subiectele voastre.
Pentru mine conteaza foarte mult ,mai ales ca nu sunt in tara mea sa stiu ca am "prietene" care ma pot ajuta cu un sfat si carora le pot destainui cateodata ofurile mele .

p.s..adivio..ai putea sa ma lamuresti si pe mine cu mai multe informatii ce este "ITN number"si cum as putea beneficia de el tinand cont ca eu nu am decat pasaport si o viza turistica inca valabila
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Scumpic,
ITIN number, este inreg. de platitor de taxe. Fara ea nu poti sa-ti deschizi nici cont la banca, desi sunt putine banci care accepta fara SSN. Dar Chase Bank accepta. Se elibereaza de catre IRS -Department of the Treasury Internal Revenue Service.
tel: (215)516-ITIN(4846)
adresa: IRS POST OFFICE BOX 447 BENSALEM, PA 19020
Va trebui sa completati un formular, dar da intii telefon ca sa-ti trimita ei formularul. Dupa aia astepti notice-ul, cam doua luni.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Suntem baricadati in casa ca sobolaniSper sa ne ramana tigla pe casa si geamurile la locul lor .Mic sa facut uraganul dar putere are ...speram si ne rugam sa se termine cu bine.Azi se pare ca este ziua cea mareVa puppam si sa auzim de bine.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-

8 Luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Elena iti tin pumnii, aveti grija de voi si nu stati linga ferestre.
Pupici.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

Ruxij,

Ai dreptate, este foarte important sa fii amestecat in comunitatea romaneasca. Asta mi-a mai ramas de incercat, sa fac efortul sa ajung la o biserica Romaneasca - imediat dupa ce termin doctoratul in Februarie (SPER!)

Cat despre bursa, din pacate eu chiar nu am cum sa fac treaba asta. Fiind in sociologie, noi nu avem treaba cu laboratoarele, iar ca sa obtii vreun post pe langa un profesor, trebuie sa fii si tu inscris intr-un program post-universitar in sociologie (fie Master, fie PhD).
Eu chiar nu stiu un profesor la care m-as putea duce sa il rog sa ii creeze post sora-mi - care mai ales, nu are nici o legatura cu sociologia.

Abia reusesc sa obin post de predare/cercetare pt. mine de la semestru la semestru, fiindca inca nu am terminat de scris teza iar daca imi iau un job normal/full-time nu imi mai ramane nici un timp pt. teza si nu mai termin nenorocirea asta de doctorat in vecii vecilor.

De fapt asta am facut in ultimele 6 luni (plus acum cativa ani) dar cand faci treaba asta, stagnezi asa de mult cu doctoratul ca intotdeauna ajungi din nou sa ii rogi pe profii din departament sa te primeasca inapoi sa-ti dea un post de asistent: de predat de 2 ori pe saptamana + ceva cercetare, ca sa poti sa faci progres la teza ta in paralel.

Altfel...cu full-time job de la 8 la 5 + comutat/naveta 2 ore pe zi dus intors ...nu mai ajungi sa faci nimic.

Sora-mi...i-ar trebui multi ani de training ca sa ajunga sa predea sociologie la facultate cum fac eu(practic imposibil).

Dar am sa continui sa ma gandesc la tot felul de posibilitati.
Bisericile romanesti sunt cele mai indicate...

Numai bine!
syracuse


Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga Syracuse,

Inteleg situatia ta, sigur ca este diferita de a altora. Dar am zis sa iti povestesc cai luate de altii. Acum iar mi-am adus aminte de un coleg ucrainian, a adus-o pe sor-sa cu viza de turist. Sor-sa nu avea nici in clin, nici in maneca cu ingineria sau stiinta, dar tot asa, profesoara lui i-a facut hartie, in timp ce ea era aici, ca sora lui lucreaza voluntar in laborator, iar fratele a aratat ca are suficienti bani in banca pt. 2 ani (1000 pe luna) si i-a facut viza J1. Ulterior si ea la fel, s-a casatorit cu un cetatean american:)) Sigur ca hartia de la profesoara era fictiva, desi tipa a venit saraca prin laborator pentru cateva saptamani, vreo 2 ore pe zi, probabil "de ochii lumii".

Doar ti-am povestit si despre metoda asta, nu zic ca tu poti sa o faci. Poate poate intalnesti in viitor pe altcineva, din alte departamente cu vreun prof cumsecade, emigrant si ala, sa faca o hartie d'asta, dar numai dupa ce persoana respectiva (sora) este deja aici ca e mai greu sa primeasca viza la ambasada, in timp ce aici i se face mult mai usor schimbarea de status.

Repet, doar ti-am povestit ca se poate veni ca turist si schimba aici statutul, inteleg ca e o metoda riscanta si greu de facut, poate tu nici nu o poti aplica.

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Io-te-ma si pe mine cu gandu' la floridistele dragi!Doamne,acu' un ceas asa ma trecura nite calduri cand au intrerupt astia programu cu stiri....era numai by-passu' lu Bill!Huh!Aveti grija de voi,baricadati-va bine si Doamne-ajuta!Noi ne gandim la voi si va tinem pumnii!
Scumpica si syracuse,bun venit in gasca!



Irina,veve & croko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by syracuse
[
Altfel...cu full-time job de la 8 la 5 + comutat 2 ore pe zi dus intors ...nu mai ajungi sa faci nimic.



whoaa ai ceva de mers, sa te tii de mana cu sotul meu, care face tot atat in fiecare zi

quote:
Originally posted by Syracuse

Daca s-ar intampla ca cineva sa imi deschida vreodata vreo portita, chiar si numia cu o vorba, as fi in stare sa-i ridic "statuie la cer".

Deocamdata ne pastram speranta.
Numai bine!
syracuse

PS: Imi place poza voastra! :)



pentru statuie o sa-mi dau tot interesul
glumesc, normal, da' nu poti sti niciodata de unde sare iepurele, nu-ti pierde speranta! merci pentru compliment, asta mi-a dat o idee care m-a facut sa zambesc un pic: daca era baiatul meu un pic mai mare, o rezolvam pe sora ta cu el asa, la aproape 19 ani si freshman in college, mai slabute sperante.
cel din poza e el, nu sotamiu meu(expresie de gasca de la miezul noptii, daca vreodata n-ai somn esti binevenita).
tu in ce parte salasuiesti, daca-mi e permis sa intreb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by Elenalove27

Suntem baricadati in casa ca sobolaniSper sa ne ramana tigla pe casa si geamurile la locul lor .Mic sa facut uraganul dar putere are ...speram si ne rugam sa se termine cu bine.Azi se pare ca este ziua cea mareVa puppam si sa auzim de bine.




elena, tine-te bine de tigle sa nu zboare va tin pumnii sa fie totul bine, la fel si celorlalte floridiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Sunt si eu cu gandul la voi, fetele din Florida. Ma rog la Doamne-Doamne sa nu vi se intample nimic nici voua, nici altora.
Syracuse, hai s-o maritam pe sora ta cu fiu-meu!
Baiul e, ca si el e in Ro, si nu prea stiu cum sa-l aduc aici. Ca uite ghinion, era major si nu l-am putut aduce cu noi .
Asa ca, musai sa fac o plimbare acasa, sa-l vad, si sa-i dau curaj!
Curaj si tie! Daca vrei-poti, asa zicea o reclama...!
Pusici la toate.

Mergi la inceput