M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Legislatia in privinta dreptului la concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani (CIC):

Legea nr 19 / 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale

"SECTIUNEA a 4-a
Indemnizatia pentru cresterea copilului sau ingrijirea copilului bolnav


Art. 121. - (1) Asiguratii au dreptul la:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la împlinirea varstei de 3 ani, oricand pana la împlinirea de catre copil a acestor varste, numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile din concediul de lauzie.
b) concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav in varstã de pana la 7 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.
(2) Indemnizatiile prevazute la alin. (1) se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

Art. 122. - (1) Beneficiaza, la cerere, de indemnizatia pentru cresterea copilului, optional, unul dintre parinti, dacã solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (4).
(2) Beneficiaza de indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, optional, unul dintre parinti, dacã solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (2).
(3) Beneficiaza de aceleasi drepturi, daca indeplineste conditiile cerute de lege pentru acordarea acestora, si asiguratul care, in conditiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumim mult Rozi, stiam ca scrie undeva dar nu aveam nimic la indemana!

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata...ufff...grea perioada fara DC...ieri am fost libera si de asta nu am scris!!
Da, intr-adevar Aissa trebuia sa primesc telefon ...si am si fost ieri la testul psihologic! Au fost 212 intrebari unele comune gen: aveti probleme cu stomacul? si altele cam ciudate, gen: va face placere sa biciuiti un cal ? sa omorati o musca? sau chinuiti un caine ? Mi s-a parut asa si asa....adica destul de alambicat si cu capcane!!! Desi psihologul zice ca trebuie sa pui DA sau NU, raspunsul care iti vine imediat in minte....totusi trebuie sa rumegi putin raspunsul deoarece intrebarile incepeau cu: uneori, deseori, rareori, adeseori....
Oricum bine ca a trecut...aaa...am intrat in sala 3 familii pentru adoptie...nici nu ma asteptam sa fim atatia care vrem un bebe...credeam ca suntem singurii pierduti prin spatiu...m-am inselat si bine am facut!!
Acuma sa speram ca rezultatul este pozitiv...si marti intram in comisie...iar apoi incepem cautarile!!! Aici cred ca va interveni o problema...am inteles ca sunt numai 3 baietei de 2-3 luni disponibili pentru adoptie...si noi din start suntem 3 familii......nu vreau sa ma gandesc acuma, insa daca nu gasim aici ce facem??? unde mergem? nu cunoastem nicaieri pe nimeni care ne-ar putea ajuta....ufff...

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

PS Multumesc lui Florin ca a reparat defectiunea de la server si ca ne-am reintalnit la subiectul nostru... ca tare greu a fost!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Claudia, imi poti spune te rog cat a durat testul psihologic? V-au chemat dimineata? Cand au vrut ei, nu? Eu trebuie sa lipsesc de la serv si...

Oana, daca mai intri pe-aici, poate imi spui cat a durat si la voi (ca si noi suntem in sect 3)

Pupici si bafta tuturor!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Testul a inceput la ora 10 (asa ne chemase)...ne-a bagat pe toti intr-o sala...si a decurs ca un test grila! Fiecare cu foaia cu intrebari, pixul si foaia pentru raspunsuri...deci am inceput la 10 fix si am terminat la 10:35... nu e greu, dar trebuie atentie la sensul intrebarilor!!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Aoleu, am incurcat-o! Ca al meu sotzior... decat sa fie atent la detalii, mai bine muta mai incolo un munte!!

E o limita de puntaj?.......

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

de cand este introdus testul psihologic?
noi in 2001 nu l-am dat...


Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, te invidiez ca simti ca se misca ceva. Eu am impresia ca bat pasul pe loc. Asistenta ne-a zis atunci dupa vizita sa asteptam telefonul ei, dar mie imi vine sa ma urc pe pereti. Peste tot pe unde mi-am intins antene mi-au zis ca sa vin dupa ce am atestatul. Si ea ne-a zis ca ne baga in comisie dupa 1 luna si o saptamana de cand am depus cererea (dupa calculele mele ar fi 1 oct) si eu nu mai am atata rabdare. Si eu am emotii cand ma gandesc daca gasesc bb, chiar ieri citea Tony in Libertatea ca sunt 500 de familii pe liste de asteptare pentru adoptie. Bine, asta in toata tara si era o statistica de la inceputul anului pana acum, dar ma trec fiori, mai ales ca trebuie sa gasim neaparat anul acesta. Of, grea e asteparea asta, asa in gol, cand nu pot face nimic, trebuie doar sa treaca timpul....
Trebuie sa ne gasim bebelusii care ne sunt destinati, asa ca nu vreau sa intru in panica. Pe de alta parte, insa......
Va pup!

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Rozi...scopul meu nu e sa va sperii...ci sa va informez cum a fost la noi...nu e greu...trebuie atentie!!! Nu exista punctaj..nu e test cu raspuns gresit sau bun...ci doar interpretarea personalitatii persoanei respective!!
Si ca un exemplu: intrebare: simtiti placere daca biciuitzi un cal??? Nu exista raspuns corect sau gresit....ci dora un raspuns care dezvaluie partile ascunse si placerile "animalice" ale noastre!!
In cazul nostru normal ca raspunsul a fost NU...dar poate sunt oameni la care raspunsul e DA...
Probabil psihologul face o paralela intre palcerea biciuitului calului si chinuitului unui copil?! Asta a fost singura explicatie a acestor intrebari, in mintea mea!!! Poate deplasata interpretarea mea...dar altfel nu vad explicatia!! Ca doar de asta mergem acolo...sa ne vada daca facem fata la cresterea unui copil intr-un mediu sanatos!!
Nu va mai afceti probleme...paspundeti sincer si cu putina concentrare asupra intrebarilor...nimic mai mult!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Aissa,
o sa vezi ca vei gasi bebelusul tau, sigur, el te asteapta undeva acolo si in momentul in care va fi vremea sail gasesti o sa il ai!!!
te cred ca esti nerabdatoare si ca vremea trece greu, dar crede-ma clipele de dupa sunt minunate!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput