Teste genetice

Teste genetice | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca nu cumva s-a mai postat acest subiect.
Noi, aspirantele care am depasit o anumita varsta si mai ales cele care au ele, sotii sau parintii, boli grave, posibil transmisibile de la o generatie la alta, de genul Parkinson etc, cred ca bine ar fi sa stim si ce ereditate (incarcata sau nu) avem.
Asta inainte de a ne apuca de FIV sau chiar de IAS.
Deci pe scurt: ati facut teste genetice ? Cand si cum.
Eu vreau sa fac in Bucuresti dar, as vrea sa va stiu parerea mai inainte.
Multumesc.

Ruxandra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

eu am facut la Parhon analiza genetica cariotip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

"GeneticLab " se cheama:
analizele genetice sunt :
-cariotip , ambii parteneri
-microdelitii pe y (doar el)
-anticorpii antispermatici din sange (doar ea)
Analizele costa 7-8 milioane.

Eu urmeaza sa le fac acum inainte de FIv.



AniS
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Din cate am inteles Genetic Lab face aceste analize, cam scumpe ce-i drept. Dr. Albu de la Giulesti este seful pe acolo, am inteles ca se pricepe foarte bine la asa ceva.
Ruxmax - cred totusi ca iti faci prea multe probleme.
Vorba fetelor: Gandeste pozitiv si totul va fi OK.
Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Ruxandra daca in familie nu ai antecedente, chiar daca nu mai esti tinerica eu zic sa nu te legi la cap. Eu fac FIV in toamna si tinerica nu mai sunt, taman ieri am implinit 34 de ani si sotul meu are 39 dar nu am facut si nu voi face nici un fel de analize de acest fel neavand antecedente in neam.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Anis, merci f mult. Si eu tot de lab asta stiam , chiar am intrebam dc nu e cazul sa fac si anticorpii.
MonicaLA MULTI ANI!-eu am 33, sotul 42 si probleme de sanatate in neam, asa ca de asta m-am gandit, mai ales ca il procupa pe sotz, dc tot ne apucam de FIV sa stim macar dc iese "normal".

Asta cat se poate stii dinainte.
RUX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Eu am sunat la Genetic Lab si am intrebat daca pentru FIV mai trebuiesc si alte analize in afara de cariotip si mi-au spus ca nu .
Tu de unde sti ca trebuie sa faci si Microdeletii si anticorpi antispermatici????
Am auzit de o tipa care a murit prima data cand a facut sex pentru ca era alergica la sperma.... ce nebunie!!!!
Sa mori intr-un mod asa de stupid.
Multa bafta si sa auzim de bine. Sa dupa ce o sa ne iasa la toate aceste analize bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen spune:

BUNA,
si pe mine ma intereseaza acest subiect,inca sunt aspiranta dar ma intereseaza ce teste se fac in primele luni de sarcina pt.a depista anomalii genetice la fat; poate ma gandesc prea departe, dar ma framanta acest subiect pt.ca am o colega de servici care a nascut in primavara un copil ci sindromul Down, fara a mai avea asa ceva in familie-este groaznic numai sa te gandesti; iar acum ca am ceva sanse sa fiu insarcinata ma mai framanta si asta... poate stiti ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Asa da Ruxandra corect. Multa bafta! Ruxandra unde vrei sa faci FIV si cu ce medic?
Mura si alergia la sperma este la fel ca orice alta alergie si se poate muri sunt cazuri extrem de rare. Stupid dar adevarat.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Si eu am facut analiza cariotip la Inst.Parhon anul trecut in martie si m-a costat pentru mine si sotul meu 1.100.000 lei.

Slava Domnului ca mi-a iesit normal cariotipul! Este una din putinele analize care mi-a iesit bine, la celelate care le-am mai facut era imoposibil sa-mi iasa toate bune, se gasea cate una care sa fie anormala...

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by dana p.

Si eu am facut analiza cariotip la Inst.Parhon anul trecut in martie si m-a costat pentru mine si sotul meu 1.100.000 lei.



Dana, ai avut nevoie de recomandare?

Mergi la inceput