Teste genetice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemary_M spune:

buna,
pentru ce se face aceasta analiza cariotip?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Eu i-am cerut doctorului meu ginecolog o trimitere.
Mai am si acum numarul de telefon al D-nei doctor Doina Ioan de la Parhon daca vrei ti-l trimit pe PM o suni si o intrebi de la cine iti trebuie trimitere si eventual poti sa o intrebi si cat te costa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:


Am uitat sa spun ca am avut si adeverinta de la servici si ordinele de plata pentru CAS 7% si 6,5%.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Analizele enumerate de mine mai sus, sunt date de dr Albu ,in colaborare cu medicul meu,in vederea procedurii de FIV, pe care urmeaza sa o fac.

Parerea mea, inainte de a face orice analiza,consultati-va dr personal!


AniS
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Adevarul este ca daca vorbesti cu 100 de femei care se pregatesc de FIV fiecare o sa iti spuna ca face alte si alte analize, care aparent par sa-ti prinda bine si tie sa le faci, chiar si numai asa pentru linistea ta sufleteasca.
Anis are dreptate, numai medicul tau iti stie "istoria" si el iti poate recomanda analizele necesare "cazului" tau, pentru ca fiecare dintre noi suntem un caz UNICAT.
Mie mi-a recomandat dr. mea niste analize dar eu vorbind cu o prietena care avea si ea probleme am aflat ca face niste analize in plus fata de mine, si ce am zis eu.... sa le fac si pe alea ca cine stie poate dr. mea a uitat de ele. Dupa ce am facut analizele si am dat vreo 6 milioane pe ele am ajuns cu rezultatele la dr. care mi-a spus ca eu nu aveam nevoie de asa ceva si ca am dat banii degeaba (analizele iesind intr-adevar bune).
Asa ca fetelor mai intai la dr, si apoi la analize pentru ca nu are rost sa bagam bani in buzunarele laboratoarelor degeaba, avand in vedere ca nu sunt asa ieftine pe la noi aceste analize.
Din cate am inteles nici macar o parte din aceste analize nu sunt gratuite, dar statul roman spune ca a scazut natalitatea, pai cum sa nu scada daca sunt atatea femei cu probleme si analizele costa atat de mult. Cate oare nu or fi care nu au banii necesari nici macar pt. analize dar pentru FIV sau altele???
Asta este, mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

quote:
Originally posted by marlen

BUNA,
si pe mine ma intereseaza acest subiect,inca sunt aspiranta dar ma intereseaza ce teste se fac in primele luni de sarcina pt.a depista anomalii genetice la fat; poate ma gandesc prea departe, dar ma framanta acest subiect pt.ca am o colega de servici care a nascut in primavara un copil ci sindromul Down, fara a mai avea asa ceva in familie-este groaznic numai sa te gandesti; iar acum ca am ceva sanse sa fiu insarcinata ma mai framanta si asta... poate stiti ceva


Cred ca ecograful tridimensional este solutia.Depisteaza orice anomalie.Numai ca este destul de scump cam 2-3 milioane!Am inteles ca trebuie sa te inscrii si sa astepti cam 2 luni pina iti vine rindul.
Sa aveti grija de voi.

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buan gagici, am trecut pe aici sa va spun Hi!! si sa va .

pe aici se mai face un alt test inainte de FIV, se numeste Sperm Chromatin Structure Assay (SCSA) test ca sa detecteze daca se fragmenteaza ADNul la barbati. am pus un link pt Elenya la subiectul cu Telefonul/Calculatorul si Infertilitatea.

marlen, mergi la Odiseea sarcinii..., acolo mai discuta fetele despre testele genetice in sarcina.

bafta la bebici la toate. pupici,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Buna Lorelai,multumim de salutari. Ti-am raspuns la un moment dat pe PM.Sa ai grija de tine si de bebelasi.
Te pup.

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Echografia de la Diagnossis(Calea Floreasca), tridimensionala, este foarte precisa si costa aproape 2 milioane lei.
Daca te programezi la dr.Popa intr-adevar dureaza mai mult de 2 luni, la ceilalti doctori nu dureaza mai mult de o saptamana.(Aparatul este acelasi, interpretarea poate fi diferita, cu toate ca acolo apare totul negru pe alb, lungimea bratelor, picioarelor, circumferinta capului, absolut tot, si compara cu dimensiunile normale in functie luna sarcinii, dimensiuni care sunt in memoria echografului, deci parerea mea este ca nu este important doctorul si nu are rost sa astepti luni de zile, daca esti fortat de timp si imprejurari). Eu am facut echografia in noiembrie la dr.Yossup Daniel, si am fost foarte multumita.Am facut echografia, datorita fatului ca am avut sangerari pana la 5 luni, am 35 de ani, sotul meu are o boala grava, si bineinteles nu mi-au iesit analizele din timpul sarcinii deloc bune.
Am vrut si eu la dr.Popa, dar am sunat in noiembrie si aveau de abia pe 7 ianuarie un loc.Eram innebunita, asa ca am apelat la un alt doctor(Yossup)care m-a asigurat ca totul este ok.Si asa a fost, am un baietel de 5 luni super ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen spune:

Multumesc pentru raspunsuri, m-am interesat si am gasit si aici,la Galati un cabinet cu ecograf tridimensional si m-am mai linistit;

Mergi la inceput