Teste genetice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Cred ca ecograful tridimensional este solutia.Depisteaza orice anomalie.


fetelor, sper sa nu imi sariti in cap (ma astept la replici de la crinuta, daca citeste subiectul). nu vreau nici sa va sperii. eu cred ca ecograful tridimensional nu e solutia. sint multe boli genetice pe care nu le poate depista ecograful, oricit de tridimensional si performant ar fi.

am o prietena care a facut eco si totul era ok. a facut si triplul test, pt linistea ei, desi avea pina in 30 de ani. rezultatul de la triplul test a aratat ca exista risc ridicat de o boala genetica grava de piele pt bebe. a facut amnio care a confirmat diagnosticul. nu i-au putut spune cu certitudine ca copilul e bolnav dar i-au dar 25% sanse sa fie sanatos. a decis sa intrerupa sarcina. la analizele ulterioare s-a dovedit ca intr-adevar ea e purtatoare de o gena care se transmite la copil si exista o probabilitate (1 din 4) sa fac un copil bolnav de boala respectiva. cum spuneam, ecograful nu a putut gasi nici o problema cu bebele.

nu va jucati cu testele. daca stiti ca sinteti in stare sa intrerupeti sarcina, faceti toate testele posibile. daca stiti ca veti pastra copilul in orice conditii, atunci nu e cazul sa treceti prin teste, v-ati face numai rau.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Perfect de acord cu Lorelai...si incerc si eu sa sublinez..daca esti pregatit si poti suporta o eventuala intrerupere de sarcina, din motive de sanatate sa le zic ale lui bebe, atunci fa-ti toate testele, daca nu ,stai in banca ta.

Eu sunt pe partea de a face toate testele, pt ca imi doresc un copil normal, aceia sunt copii lui Dumnezeu...ceilalti sunt doar niste :"greseli" pt ca nimik nu e perfect..

Ma astept la pareri ,pro si contra...dar asta e parerea mea...nu pot aduce un suflet chinuit pe lume..ca sa-l chinui si pe el si pe mine...
In fine..deocamdata ma lupt cu altele...si din cauza asta inainte de fiv fac testele genetice si numai..asta nu iti da o garantie ca totul va fi ok..dar eu cred ca asa mai elimini din necunoscutele care iti pot aduce surprize neplacute.



AniS
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si eu la fel nu m-as impaca niciodata cu gandul sa am un copil cu probleme; sincer prefer sa nu am niciodata un copil decat sa aduc pe lume un copil chinuit, coplexat sau respins de cei din jurul lui...

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Am picat si eu ca musca in lapte!Ce teste genetice faceti?Unde?De ce?Ati avut probleme sau pt siguranta.
Copilul meu s-a nascut la 7 luni jumatate datorita deficitului meu de progesteron si unei infectii urinare(nu se stia cauza exacta).Problema mea a fost distrofie musculara.Oare sa fie o cauza genetica?Numai eu stiu cat am tras cu micuta pana am adus-o pe drumul cel bun.




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.

Mergi la inceput