La 14 luni doar 8 Kg

La 14 luni doar 8 Kg | Autor: renisor

Link direct la acest mesaj

Buna
Avem si noi niste "probleme" de fapt nu stiu daca sunt chiar probleme sau am devenit eu paranoica.
fetita mea care la nastere a avut 3000 g si 52 cm are acum doar 8 kg la 14 luni,esi nu pare deloc slaba cind o vezi.
Doctorul imi tot spune ca e normal si sa nu-mi mai fac probleme.
De mancat maninca acceptabil.Avem doar 2 dintisori si inca nu umblam.
dar suntem foarte active,umblam in 4 labe cu o viteza uimitoare.Umbla pe linga mobila dar cind o iau de maini nu vrea si se lasa in fund.Se catara pe toate canapele fara mari probleme.
E foarte voioasa si prietenoasa.
Greutatea asta ma innebuneste, mai ales cind vad ca toti copiii de virsta ei au peste 9 kg.
mai exista copii cu asa greutate.
va multumesc


renata & vanessa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Iar eu care-mi faceam probleme ca bebe al meu are 8 kg la 9 luni. Eu zic sa nu-ti faci griji. Al meu bebe, conform graficelor de la doctor, cu inaltimea este un pic peste medie, iar cu greutatea cam mult sub medie. Insa doctora mi-a zis ca asta e ritmul lui.

Asa ca, daca fetitza e sanatoasa, las-o sa se dezvolte in ritmul ei.


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renisor spune:

Am uitat sa precizez ca fetita mea are 75 cm acum

renata & vanessa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Draga Renisor,


Oarecum si eu sunt cam in aceeasi situatie: Ilincutza s-a nascut cu 3700 kg. La 10 luni avea 9.5 kg si acum la 1 an si 4 luni avea 9,300 si 80 cm. Deci, din copilul grasun este acum o fetitza mai slabutza, dar nu f slaba. Are obrajori bucalati si a inceput iar sa faca ceva cutulitze la picioruese. Cu mersul la ea a fost cam asa: a mers la 1 si 2 luni apoi pana pe la 1 an si aproape 4 luni nu prea facea singurica decat cativa pasi. Acum alearga. Deci stai linistita, va merge.
Cu dintzii noi stam mai prost: nu avem nici unul. Am fost la un stomatolog ptr copii si mi-a spus ca totul este in regula: are muguri denari, dintzucii se vad dar sunt in gingie inca.
Cu calciu seric si ionic sta bine. Mai mult, dr mi-a spus ca cresterea dinztucilor nu are nici o legatura cu administrarea de calciu.

Ptr evolutzia Ilincai s-a gasit si un posibil motiv: a avut doua episoade de infectie urinara cu E coli care au facut un pic sa incetineasca procesele de crestere. Acum ea urmeaza un tratament homeopat.

Eu m-am mai linistit acum. Ilinca mananca bine, da pe afara de buna dispozitzie si tonus (cu perioade de maraiala, normal) si sper ca va lua si in greutate.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Draga mea, daca l-ai fi vazut pe theo al meu cum era ai fi zis ca e refugiat din kosovo:)) l-am nascut cu 3,100 si 46,5 cm.
acum la aproape 6 ani are 15 kg si la fel cum spui si tu mananca foarte bine si parca nu pune nika pe el. daca si medicii te-au asigurat ca este totul ok atunci acesta este si sfatul meu. Nu te mai gandi si lasa totul sa decurga de la sine. in perioada toamna primavara asigura-i suplimentar necesarul de minerale si vitamine si.sanatate .

va pupa andreea mami lui theo si florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eny spune:

Renisor, noi avem tot 14 luni si cu greu am ajuns la 8,800 kg. Am venit pe lume cu 2,050 kg si 45 cm. Avem 4 dintisori si mergem singura in picioare de doua luni. Nu ne omoram cu mancarea si mancam numai ce ne place .Nu am mers dea busilea deloc. Suntem argint viu si nu stam o secunda locului. Nu imi fac nici un fel de probleme atata timp cat este sanatoasa. Nu iti face griji in plus, fiecare copil are ritmul sau biologic. Probleme apar atunci cand nu ia in greutate deloc pe parcursul a 3 luni de zile. Asta m-a invatat pe mine pediatra in primele luni de viata cand eram disperata ca nu are greutatea pe care o aveau alti copii la varsta ei. Totodata, vezi sa nu iti joace feste cantarul, noi am patit-o. Doua luni ne-a aratat cu aproape 1 kg mai putin, am crezut ca innebunesc.
Numai bine, Eny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Draga Renisor,

Fetita ta este intr-adevar cam usurica (vezi aici http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm diagramele de crestere). Asta nu inseamna neaparat ca are o problema dar inseamna ca trebuie investigat mai mult.
In principiu, daca intotdeauna a fost mai usoara decat colegii de generatie nu ai motive de ingrijorare, daca la un moment dat a stagnat sau a scazut in greutate fara sa fi fost bolnava in perioada respectiva trebuie vazut de ce. Deasemeni greutatea ei e legata de greutatea parintilor - daca tu sau tatal sunteti mai slabi e foarte probabil sa fie vorba de "mostenire de familie".
Oricum, daca esti ingrijorata e bine sa ii faci niste analize, macar pentru a putea dormi linistita noaptea.
pe curand,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sofia avea la 15 luni 8600 grame.Si 72 de cm.
A mers si ea in 4 labe pana la un an si o luna.Asa ca daca stii ca mananca acceptabil, ca e vesela, ca e vioaie, stai linistita.
totusi, fata mea a progresat bine dupa cura cu oua de prepelita.Eu nu stiu exact cum se face, insa ii dadeam dimineata doua galbenusuri crude.A avut apoi mare pofta de mancare.
si noi la 14 luni tot 2 dinti aveam....

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

Uite fi-mea n-a fost niciodata in schema... mereu mai lunga si mai slaba decit standardele... si uite ca n-are nimic maninca face dracii cu carul nu sta locului 2 secunde.. Acum la 1 an si 9 luni n-am mai cintari-to decit pe un cintar obisnuit de baie si ar avea 11 kg.. dar are 90cm... deci iar nu sintem in grafic... da e vioaie si sanatoasa si restul nu mai conteaza.

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

si noi avem 14 luni si nu ne-am laudat niciodata cu greutatea dar din punct de vedere motric a fost mereu inaintea varstei.la 6 luni gagalicea se ridica in picioare la 8 luni umbla de manutze si la 11 si-a dat drumul in fosta iar acuma fuge de mananca pamantul.
referitor la greutate, eu aproape facusem pe la 5-6 luni o psihoza dar m-am calmat in timp pentru ca energia permanenta consuma calorii si vioiciunea si veselia sunt cele care conteaza ca barometru al sanatatii.
sicantarele arata diferit dar acuma pe unul electronic avea 10 kg desi pe cel de acasa sunt doar 9,5.eu sunt multumita de cum arata , nu e umflata dar are cute la picioruse, burtica si e numai muschi.
are acum 8 dintisori si maselutele incep sa chinuie.

asa ca descreteste fruntea, fa-i niste analize eventual de anemie si rahitism si bucura-te de copil.

pupici

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si doua luni)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Renisor,Anca are la 15 luni 8.300Kg si 77 cm.Cu inaltimea sta foarte bine,in schimb cu greutatea...Si mie imi spune medicul ca este un copil sanatos si sa nu imi fac probleme.Are toate analizele perfecte.Pesemne ca va ajunge manechin!
Este foarte vioaie,isteata,merge bine,ii turuie gurita toata ziua si sincera sa fiu,nici nu pare chiar atat de slabanoaga.
De ce sa nu recunosc ca-mi fac si eu probleme legate de greutatea ei,mai ales ca la noi mesele sunt singurele momente"tensionate"din zi(mancam cu greu un castronel intr-o ora si jumatate).Am nevoie de foarte multa imaginatie pentru a o face sa pape si ea,cat de cat bine.Asa a fost din totdeauna,imi fac de la luna la luna curaj ca va veni si ziua cand va cere ea singura de mancare.Se pare insa ca mai am mult de asteptat!

http://community.webshots.com/user/mmanca

Mergi la inceput