Homeopatie la copii?

Homeopatie la copii? | Autor: cristina73

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, nu am mai gasit subiect pe tema asta, poate s-a mai discutat totusi.
Fetita mea se imbolnaveste mereu (merge la cresa) si desi nimic prea grav (raceli, amigdalite, otite, etc etc) totusi e mult prea des si citeodata simt ca nu mai pot razbi ca nici nu am pe nimeni sa ma ajute.O prietena mi-a recomandat sa merg la o homeopata dar nu prea stiu la ce sa ma astept si sincera sa fiu nu prea am incredere.Nu stiu precis cum functioneaza remediile respective si daca nu au ceva efecte negative.Prima consultatie costa 80 euro si parca nu as da banii astia pina nu stiu despre ce e vorba.Stiu ce e homeopatia in general dar as vrea mai multe amanunte si pareri inainte sa duc micutza.
Voi aveti ceva experienta in domeniul asta?Astept cu nerabdare raspunsuri
Cristina

PS. Tocmai am vazut ca se discuta despre tratamente naturiste la "Femina intim" dar as vrea sa stiu daca sunt potrivite (si au dat rezultate) si la copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Wow.. 80 de euro! La noi costa sub 10 euro o consultatie pentru copii si cam 11 euro pentru adulti. Remediile sunt relativ ieftine, rar trec peste 50.000 lei.

O sa ti se para ciudata consultatia la homeopat. Prima data o sa spui tu ce te supara la copil ( boli etc ) apoi homeopatul ar trebui sa te intrebe multe detalii referitoare la modul in care se comporta copilul in diverse situati, la reactii, somn, ce si cum mananca etc. Unele intrebari vor fi doar sa verifice el daca a incadrat copilul in grupa corecta; exista un soi de clasificare pe grupe, cu anumite caracteristici dar homeopatii cauta configuratia specifica fiecarei persoane. Nimeni nu se incadreaza complet intr-o singura grupa si pe masura ce crestem se mai schimba unele lucruri.

Intrebarile o sa ti se para absurde dar sa raspunzi cu atentie la ele. Sunt extrem de important pentru homeopat. Incearca sa mai iei pe cineva cu tine. Prima data medicul vede copilul apoi discutia trebuie sa fie eficienta si iti va fi greu sa alergi si dupa copil. O astfel de discutie dureaza cam 40 de minute si copilul se va plictisi.

Du-te cu o listuta cu bolile pe care le-a avut pana acum si ordinea in care au aparut. Rememoreaza aspecte din primele luni de viata, cum doarme, tresare sau nu in somn, transpira _unde, cum urca febra ( lent - repede ) etc etc.

Daca tot dai atatia bani .. mai fa o listuta: ce remedii trebuie sa ai in casa in caz de febra, voma, diaree, constipatie, etc si cum sa le administrezi pana ajungi din nou la o consultatie. Inclusiv ce restrictii sunt la administrare ( asociere cu vitamine, zimafluor sau altele).

Ar trebui sa primesti o schema de tratament pentru cel putin 1 luna.

Administrarea este relativ usoara; sunt niste bilute mici, le topesti intr-o lingurita ( sa nu fie metal ) cu un pic de ceai si ii dai copilului. In functie de marimea "bilutelor" se recomanda si numarul lor. Ce o sa fie mai complicat este ca remediile nu se administreaza toate gramada ci cate unul pe zi sau cu pauze de zile intre ele... si trebuie sa lipesti pagina cu schema de tratament sa nu sari zilele!!!!!!!!

Homeopatia lucreaza cu substante in dilutii foarte mici ( apropiate de dilutiile celulare) si urmareste sa dea organismului un "sut" foarte bland catre echilibru . Se da un remediu , se lasa organismul sa reactioneze, sa-si faca singur corectiile.

Partea buna la toate astea: trateaza cauzele si efectele sunt deosebite, durabile in timp. Partea proasta: dureaza tratamentele destul de mult. Copii reactioneaza foarte bine la tratamentele homeopate, timpul de vindecare este mult mai scurt decat al unui adult.

Fii-mea si-a revenit cu tratament homeopat din probleme mai urate. Rezultatele au fost fost foarte bune, ar fi trebuit sa ma duc din nou dupa 6 luni la consultatie.. dar m-am culcat pe o ureche! Pana nu m-a "ars" din nou n-am ajuns la homeopat. Arsu' a fost cu primele luni de gradi cand a fost bolnava cam 1/2 din perioada ( raceli, amigdalita, pneumonie etc). Am reluat tratamentul ( mi-m luat inima in dinti si m-am dus la domn' doctor) si acum e ok. Avea o sensibilitate legata de burtica ( deranjamente frecvente, imunitate scazuta la infectii digestive ) dar acum e bine, chiar mai bine decat as fi sperat .

Tot cu homeopatul am si un tratament pentru calciu, fluor asa incat sa nu ajung sa-i dau zimafluor.

Efecte negative pot fi doar daca da remedii gresite. Medicatie gresita poti primi si de la medicii alopati.

Daca vrei sa citesti mai mult incearca www.homeopatia.ro si eventual scriei dr. Teleianu pe email.

Sanatate multa !

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Pe bebe Loriana am dus/o prima data la un dr. homeopat la 3 luni. Tipa e doctor normal cu specializare in homeopatie. Cat despre eficienta, nu stiu ce sa zic...Colici nu i/au trecut cu tratamentul prescris, dar poate era prea scurt timpul. Acum urmeaza tratament pentru un hemangiom, nu da innapoi dar nici nu creste si pentru o chestie legata de sulful din organism / a zis dr. ca are prea mult. In plus am primit si ceva recomandari legate de dieta. de exemplu mi/a spus sa/i dau ceai de fenicul si nu musetel pentru ca, in caz contrar atunci cand va creste va deveni o persoana foarte iritabila. In concluzie nu stiu daca i/a facut bine tratamentul, dar sigur nu i/a facut rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Roxana si danitin
Da Roxana, astea-s preturile in Irlanda...Am inteles ca la prima consultatie merg singura si dureaza mult, asa cum ai spus si tu si apoi duc si fetita pentru o consultatie mai scurta.Cind duc fetita costa "numai" 60 de euro.Nu stiu cit costa remediile.Mi-am facut acum o idee cit de cit, poate am sa-mi iau inima-n dinti si am sa merg totusi.Chiar aseara a facut din nou febra micuta si de abia saptamina trecuta a terminat un curs (al nshpe miilea) de antibiotice.
Va pup si mai astept raspunsuri
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Roxana si danitin
Da Roxana, astea-s preturile in Irlanda...Am inteles ca la prima consultatie merg singura si dureaza mult, asa cum ai spus si tu si apoi duc si fetita pentru o consultatie mai scurta.Cind duc fetita costa "numai" 60 de euro.Nu stiu cit costa remediile.Mi-am facut acum o idee cit de cit, poate am sa-mi iau inima-n dinti si am sa merg totusi.Chiar aseara a facut din nou febra micuta si de abia saptamina trecuta a terminat un curs (al nshpe miilea) de antibiotice.
Va pup si mai astept raspunsuri
cristina



Recapituleaza tot ce ai patimit cu mandruta si vezi ce poti sa faci pentru cresterea imunitatii. Au fost multe postari pe site despre asta.

Poti sa incepi cu vitamina C si cu un siropel vitaminizant. Daca poti vorbi in Romania sa primesti cateva lucruri la pachet ar fi faorte bine ( nu stiu ce se gaseste in Irlanda si ce nu.

De la vitamina C, catina ( sirop), propolis ( in dilutie pentru copii), comprese la gat cu cartof inmuiat in spirt cald indoit cu apa ( chiar daca stai toata noaptea sa pazesti copilul ), frectii cu spirt cald indoit cu apa ...la ceaiuri ( tei, musetel, sunatoare etc etc )si compoturi pentru hiodratare, sucuri facute de tine in casa.

Daca gasesti mere mai naturale, miere buna, lamai si oua, poti sa faci urmatorul amestec: 1 kg de mere si razi merele cu tot cu coaja ( daca nu-s tratate aiurea), storci 1 kg de lamai, amesteci totul cu miere ( cam un borcan de 400 gr) si adaugi coaja de ou uscata si faramitata bine de tot. Intrgul amestec il pui in borcane, il lasi 3-4 ore in bucatarie la temperatura camerei apoi bagi borcanele in frigider. Ii dai fetitei sa manance cat vrea.

Ia ceva timp refacerea imunitatii dar merita efortul. Chiar daca 2-3 nopti dormi in reprize ... Din toate homeopaticele generice singurul acceptat de medcul la care am fost eu este oscillococcinum. Poti sa incerci sa-i dai dar sa mentionezi medicului ca i-ai dat.

Daca decizi sa mergi la homeopatie, ineacrca sa iesi din raceala de acum fara antibiotice ( evident fara a exagera sau a risca sanatatea copilului). Oricum, dupa antibiotice prima parte de tratament homeopat este dezintoxicarea organismului. O sa vezi ca ii da remediul potrivit pentru copil astfel incat sa elimine ce e prin nasuc, plamini etc. In primele zile se amplifica unele simptome. Apoi dispar .

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Roxana, multumesc mult,mult de tot.Reteta cu mere,lamai etc am sa o fac cu siguranta.Inca nu am dat micutei antibiotice(de fapt nici nu pot daca nu am reteta de la medic si in general doctorita noastra de familie nu prea prescrie atb decit cind e cazul).Mi-a recomandat o farmacista echinaceea si am sa incerc asta intii plus reteta ta si apoi daca tot asa o tine probabil vom ajunge si la homeopat...
Multumesc frumos inca o data
PS Nu cred ca se gaseste aici oscillococcinum, ppoate am sa o rog pe mama sa-mi trimita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Noi am folosit, cu destul de mare succes remediile homeopate pentru diverse chestii. Incepand de la colici, i-am dat Chamomilla Vulgaris, apoi la durerile de dinti i-am dat Chamomilla si Arnica, apoi pentru candida Borax si Monillia Albicans, i-am mai dat nu stiu ce pentru salivatie abundenta in cazul eruptiei dentare, apoi Podophyllum pentru diaree... sa ma mai gandesc... Homeogene si Coryzalia pentru raceala si dureri de gat, Oscillococcinum la raceala... Toate sunt produse Boiron.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Roxana, multumesc mult,mult de tot.Reteta cu mere,lamai etc am sa o fac cu siguranta.Inca nu am dat micutei antibiotice(de fapt nici nu pot daca nu am reteta de la medic si in general doctorita noastra de familie nu prea prescrie atb decit cind e cazul).Mi-a recomandat o farmacista echinaceea si am sa incerc asta intii plus reteta ta si apoi daca tot asa o tine probabil vom ajunge si la homeopat...
Multumesc frumos inca o data
PS Nu cred ca se gaseste aici oscillococcinum, ppoate am sa o rog pe mama sa-mi trimita



Gasesti sigur oscillo , e facut de boiron ( am eu un cui impotriva lor dar oscillo merge ca generic ). E buna ideea cu echinaceea. Vezi ce gasesti acolo. Cere mamei sa-ti trimita ce nu gasesti in Irlanda:
- propolis, catina boabe uscata ( se poate consuma ca atare sau infuzie ), sirop de catina,
- ceai de macese , ceai de salvie ( faci o infuzie slaba si dai copilului maxim 2-3 lingurite _ eventual amestecat cu ceaiul normal). Tei cred ca gasesti si la tine.

- poti sa-i faci copilului baie cu sare.Pur si simplu in baie pune sare grunjoasa. Eu umplu cada la jumatate si pun cam 1 kg de sare. La noi se gaseste sare fara antiaglomeranti etc. Dupa baia cu sare ( cam 10 min dar cu atentie sa nu-i intre apa in ochi) clatesti si faci frectie copilului. Este important sa frectionezi asa incat sa se activeze circulatia.

Noua ne-a dat pediatra pentru mandruta cate 1 g de vit C / zi , are 4 ani acum ) si pe la 2 ani lua 1 fiola si un sfert de vit C / zi in perioadele cat luptam cu racelile.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Draga Roxana
L-am apelat si eu pe mail pe dr Teleianu si cred ca vom merge si noi la el. Tu la el ai fost sau la alt medic? Daca da care este parerea ta si ce sfaturi imi poti da? Care sunt preturile?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Eu am avut si am mare incredere in terapia homeopata.Medicul meu din Romania este excelent, cand mai ajung acasa voi merge si cu copilul.
Aici din pacate, cu toate ca sunt foarte multi costa peste 150 euro consultatia iar medicamentele sunt la acelasi pret ca si celelalte.Asa cum a spus si Aqua...nu merita sa dau atatia bani..totusi..
Intre timp i-am luat copilului pentru colici Chamomilla si pentru dintisori Osa(gel) si Osanit(globule) pentru ca am avut nevoie.Oscolococinum este foarte bun, luam si noi.

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Este atat de mult consultatia pentru ca homeopatia nu este recunoscuta -aici- ca si medicina ,iar casa de asigurari nu lucreaza cu medicii specializati pe homeopatie.

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput