Ce mancam pe litoral?

Ce mancam pe litoral? | Autor: Camelia

Link direct la acest mesaj

Suntem aproape hotarati sa mergem in vara asta cateva zile pe litoralul romanesc.Imi e asa de dor de Marea Neagra,ca nici nu concep sa merg altundeva la mare.E prima oara cand mergem cu Teodora si-mi fac probleme ca nu stiu cum o sa ne descurcam cu mancarea copilului.Vom merge la un hotel, in Mamaia.Pentru mesele de dimineata si seara nu-mi fac probleme.Cu un iaurt, niste sunca, cereale cu lapte etc. se rezolva.Dar nu stiu ce o sa manance la pranz.Daca ar mai vrea meniuri Hipp cum manca anul trecut, ar fi ideal! Dar nu mai vrea nici sa se uite la ele desi n-a mancat prea multe.Cum sa fac?Daca are cineva ceva idei, i-as ramane recunoscatoare!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Noi am gasit anul trecut un restaurant care ne-a placut si luam de acolo pireu, ciorba, pilaf, clatite in niste cutii de plastic inchise si le duceam apoi in camera. De citeva ori a mincat copilul chiar acolo, dar nu prea avea rabdare sa stea la masa din restaurant (avea 2,5 ani si era un fel de d-nul Goe).
Va dorim concediu placut, distractie frumoasa si soare.
Cu drag, Mihaita si mami Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Am uitat sa adaug: pediatra a insistat sa-i gatesc in Ro doar cu apa plata.Si ma indoiesc ca la localuri se gateste asa.Deci e exlus sa-i dau ciorbe si mancaruri din restaurante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Atunci un resou? Si musai doua camere, una sa fie "bucataria"...
Cu drag, Mihaita si mami Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Multumesc, Mihaela! Cu resoul se rezolva da bucatarie n-avem acolo.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Camelia in situatia asta aveti doua optiuni: ori vorbesti la bucataria unui restaurant sa te lase sa faci supa, piure etc si gatesti cu apa plata si in craticioara ta, ori gatesti de acasa, le portionezi in pungi/borcanele, pui in congelator, transporti cu lada frigorifica si iar in congelator. Cam complicata a doua varianta.
Vacanta frumoasa si multe poze...pentru sheruit cu prietenii.
Pupici,
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Noi cred ca o sa mancam ce gasim pe acolo. Piure, cartofi prajiti, n-au ce sa ii dauneze. Copanele prajite. Probabil nu o sa ne bagam la ciorba. Dar daca mancam io cu Vali si nu patim nika, o sa ii dam si lui Alex.
Banane, mere biscuiti...astea se gasesc si sunt in regula. Laptele si cerealele le luam dupa noi. So...ar fi o singura masa de luat de acolo.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Cum a zis si Nadina, poti vorbi la bucataria unui restaurant sa gatesti pentru copil. Poti gati chestii usoare (piure de exemplu, orez prefiert, oua, legume congelate si care firb in 8-10 min, paste etc) la fierbator, resou, aragaz de voiaj, poate are cineva sa-ti imprumute. Altfel, ar ramane sa-i dai tot hrana rece si la pranz.
Mie cea mai convenabila varianta mi se pare sa manance cu voi la restaurant, avand grija sa alegi meniul cu atentie, dar inteleg ca excluzi asa ceva. Din ce motiv ti s-a recomandat sa gatesti cu apa plata? sunt curioasa. Nu se gateste la rastaurante cu apa plata, evident, dar macar se fierbe in timpul gatitului.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Scuze ca ma bag si eu aiurea, dar mi se pare exagerata chestia cu gatitul cu apa plata. Oare o fi vorba inca de vreun medic care-si inchipuie ca in Ro nimic nu e bun, nici macar apa?Si eu am intalnit astfel de personaje pe aici, dar nu ii bag in seama ca doar eu am trait in Ro si mie mi-a gatit mama cu apa normala si n-am patit nimic, ba am fost un copil foarte sanatos.E adevarat ca apa de la mare nu e prea recomandata sa se consume de sete deoarece poti avea diaree, dar fiarta poate fi folosita cu succes in mancare, deoarece la temperatura de fierbere sunt distruse toate bacteriile.De as fi in locul tau as face ceva bun si rapid pe un resou in camera. Succes,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Oare copiilor nascuti si crescuti la Constanta li se gateste cu apa plata ?!

vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Incep sa-mi fac o idee despre cum as putea sa ma descurc.Multumesc pentru raspunsuri!
Cat despre gatitul cu apa plata, am fost sfatuita asa:daca nu sunt sigura de calitatea apei potabile, mai sigur e sa gatesc cu apa plata.Si cum despre apa de acolo nu stiu nimic, mai bine cu apa plata.De exemplu, apa din orasul unde locuieste mama mea e buna, curata, fara impuritati dar...te alegi cu giardia Asa ca tot cu apa plata ii gatesc si acolo.
Pediatra noastra e romanca.Merge des in Romania.Stie ce vorbeste.Nu e o fandosita si m-a invatat numai lucruri bune.Am ascultat-o si i-a mers copilului bine.Am s-o ascult si acum.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput