Ce mancam pe litoral?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Nu stiu cu ce li se gateste insa stiu ca Teodorei nu i-am gatit cu apa din Constanta si n-am chef de experiente in concediu.
Si intrebarea era despre cum pot sa ma descurc fara sa experimentez apa din Constanta nu daca e buna sau nu.
Oricum, m-am lamurit deja.Multumesc!


quote:
Originally posted by tata lu Toma

Oare copiilor nascuti si crescuti la Constanta li se gateste cu apa plata ?!

vlad





Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Cel mai bine e sa ai o butelie de voiaj, pe care sa-i gatesti fetitei, pe balconul camerei de hotel. Noi asa am facut anii trecuti cand fetelor nu le puteam da mancare de la restaurant. O supita, un piure, un ousor fiert, niste paste, le poti face usor si repede astfel, fara sa deranjezi pe nimeni...

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Incep sa-mi fac o idee despre cum as putea sa ma descurc.Multumesc pentru raspunsuri!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor


Care e ideea?Spune-ne si noua.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by nadina

quote:
Originally posted by Camelia

Incep sa-mi fac o idee despre cum as putea sa ma descurc.Multumesc pentru raspunsuri!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor


Care e ideea?Spune-ne si noua.
Nadina



Pentru primele zile o sa-i fac ceva acasa si o sa pun in lada frigorifica.Acolo o sa-i iau pui sau peste la gratar, cartofi prajiti, cum zicea si Luiza...iar piure de cartofi pot sa-i fac eu Hipp instant ca-i plac.Sper sa ma descurc.
E interesanta si ideea Laurei, cu butelia.
Multumesc tuturor!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Chestia cu apa plata nu este de snobism. Eu cind am venit prima oara cu sotul meu si cu cumnata mea (amindoi nascuti in SUA) mi-au facut niste crize de stomac groaznice de am ajuns cu ei la spital. Eu n-am avut nimic!

Sint o miultime de mici paraziti si bacterii cu care organismul nostru s-a obisnuit iar cei traiti prin alte parti vor avea aceeasi reactie.

Cind a venit mama cu copii mei cu toate ca i-am facut instructajul tot mi-au facut amindoi diaree imediat. Probabil au mincat ceva pe la rude.

Paza buna trece primejdia rea.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Incep sa-mi fac o idee despre cum as putea sa ma descurc.Multumesc pentru raspunsuri!
Cat despre gatitul cu apa plata, am fost sfatuita asa:daca nu sunt sigura de calitatea apei potabile, mai sigur e sa gatesc cu apa plata.Si cum despre apa de acolo nu stiu nimic, mai bine cu apa plata.De exemplu, apa din orasul unde locuieste mama mea e buna, curata, fara impuritati dar...te alegi cu giardia Asa ca tot cu apa plata ii gatesc si acolo.
Pediatra noastra e romanca.Merge des in Romania.Stie ce vorbeste.Nu e o fandosita si m-a invatat numai lucruri bune.Am ascultat-o si i-a mers copilului bine.Am s-o ascult si acum.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor



Nu e cazul la faza cu gatitul cu apa plata. Minunica a facut o infectie cu Salmonella la mare dar nu de la mancare ci, asa cum am aflat dupa 3 saptamani, a luat S. din apa marii. Sotul a lucrat la un institut de cercetare a calitatii apei, vorbea cu fostii colegi si le-a povestit despre ce-am patit cu Minunica. Ne-au spus de problemele cu apa marii...dupa 1 saptamana am auzit la tv despre acelasi subiect.

Mancarea este "safe" in Mamaia. Au cele mai multe controale pe cap unitate de alimentatie publica.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Puteti sa va duceti la o gazda, nu neaparat hotel pt ca
1. e muuuult mai ieftin
2. ai acces la bucatarie si poti gati pt copilas ( trebuie intrebat din start lucrul asta)
3. poti alege o vila un pic mai retrasa unde sa nu-ti bubuie boxele in cap toata noaptea si sa poata puiul dormi.



Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Cred ca nu ar trebui sa-ti faci atatea probleme.Esti probabil la primul copil si totul ti se pare imposibil de rezolvat.Noi am fost anul trecut cu copilul la mare pentru prima data, e adevarat ca avea atunci 3 ani, insa vorba nu stiu cui era un fel de dl. Goe.Am luat masa la restaurant, am cautat sa fie ceva cat mai curat si cautat.Pt.Mihnea(ca asa il cheama pe copilul meu)am cumparat in general supe, cartofi natur, piept de pui la gratar si tot felul de chestii din astea mai usoare.Problema principala este de fapt masa de pranz care se poate rezolva usor daca copilul este cuminte(si daca nu este nu face nimeni o tragedie din asta!).In legatura cu apa plata, dupa parerea mea ar trebui sa gatesi cu apa de la robinet, la un momend dat copilul tot va da de ea, fie la spalatul pe dinti, fie intr-un moment cand el creste si nu sti cum scapa la robinet.Si e mult mai periculas, caci atunci organismul nefiind pregatit se vor produce alte chestii mai grave.Poti sa-i dai sa bea apa plata daca este f. mic, insa in timp da-i apa de la robinet fiarta cel putin 15 min(am auzit la tv. ca abia dupa 15 min sunt distrusi giardia).Sper ca te-am lamurit putin,
Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu merg la mare la gazda pentru a-i putea face copilului mancare. Avem acces la frigider si la bucatarie. Cumpar de la magazin ceea ce consider eu si prepar eu mancarea. E foarte obositor, dar pentru copil merita! Cat despre gatitul cu apa plata ..... Eu cunosc si persoane mature (e adevarat cu bani multi) care gatesc cu apa plata. Mie una mi se pare un moft. Degeaba gatesti tu cu apa plata daca la plaja copilul va baga in gura jucarioare, nisip si in plus de asta va face si o baita in apa marii. Copilul trebuie sa-si formeze sistemul imunitar. Tinut numai sub "clopotul de sticla" nu cred ca va fi foarte bine pentru el. Crezi ca la gradinita se gateste cu apa plata?
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Camelia


Nu stiu cu ce li se gateste insa stiu ca Teodorei nu i-am gatit cu apa din Constanta si n-am chef de experiente in concediu.
Si intrebarea era despre cum pot sa ma descurc fara sa experimentez apa din Constanta nu daca e buna sau nu.
Oricum, m-am lamurit deja.Multumesc!



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor





Camelia, eu sunt din Constanta. Ma rog, am fost. Apa e mult mai buna decat cea din Bucuresti. Partea de nord a orasului e alimentata cu apa din izvoare subterane. Sau cel putin asa era, cand eram copil, acum nu mai stiu sigur. Probleme nu am avut niciodata. Cu Alex merg la mare in fiecare an si nu am avut nici o problema. Oricum, la gatit apa este fiarta, asa ca nu vad ce probleme ar fi. Tu faci cum crezi ca e mai bine. Eventual dai copilului doar fritura, salata, branzeturi, fructe.


Claudia

Mergi la inceput