suzeta

suzeta | Autor: franqois

Link direct la acest mesaj

Pufisor avea 2 suzete. Prima pentru ca i-am aratat ca s-a rupt si ca are gaura a aruncat-o chiar el la gunoi. Celalalta se pare ca am pierdut-o prin casa nu am mai gasit-o deloc. Asa ca aseara neavand nici o suzeta am zis ca e timpul sa doarma fara, i-am explicat ca el e baiat mare ca doar bebelusii au suzeta. A inteles. Dar a adormit la ora 12, nu mi-a cerut-o, s-a foit toata noaptea in pat, ca doar ii lipsea "drogul". Dimineata s-a trezit plangang pe la 6, si nu s-a mai culcat dar spre surprinderea mea iarasi nu mi-a cerut suzeta.
Acum eu ce sa fac sa-i cumpar azi alta, sau sa-l las asa fara ca o se obisnuiasca si o sa uite. Are 1 an si 10 luni.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

daca nu ti-a cerut suzeta si a rezistat fara, nici sa nu te gandesti sa-i cumperi. si chiar daca o sa-ti ceara, mai bine il iei cu explicatiile si teroriile ca e mare....si incerci sa-i distragi atentia si uite asa o sa scapati si de suzeta. parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Shi eu sunt deaceeashi parere cu dddd. shi Julian (16 luni) este la "dezvatzat de suzeta",pan acuma nu am facut mare progres, ziua nu o mai cere deloc, dar inainte de culcare nu vrea sa doarma fara ea (noaptea o mai fur in sperantza ca se dezvatza de ea).
Gabbriela & Julian


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denissa spune:

Si noi l-am dezvatat pe Radu (1 an si 9 luni) ascuzandu-i suzeta. Ne-am chinuit toti cam trei zile, pentru ca el statea si ziua si noaptea cu ea in gura...dar am reusit. Acum are aproape 1 luna de cand nu o mai cere....
Asa ca nu-i mai cumpara suzeta... in cateva zile va uita de ea, dar trebuie sa aveti rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nu trebuie sa-i cumperi alta.
Fetita mea implineste miine 2 ani si suntem la dezvatatul de suzeta .Cele 2 de silicon le-a sfisiiat cu dintisorii de vreo o luna dar printre jucariile ei si-a gasit o suzeta micuta(0-6 luni)pe care o primise cadou la maternitate si al carei inel il roade putin pina adoarme .
Sper ca intr-o saptamina-doua sa scapam si de asta.


Alina

Aaa,uitasem sa spun ca Marie nu o folosea ziua deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Denissa deci 3 zile te-a tinut pana a mai uitat putin de ea. M-am gandit si eu sa nu-i mai cumpar alta si sa ma inarmez cu muulta rabdare cel putin primele 3 zile. Si el la fel statea numai cu ea in gurita nu chiar de dimineata pana seara, dar seara si toata noaptea n-o scotea. S-a sculat la 6 azi cum v-am zis dar vad ca acum o cere si cu toate ca ii e foarte somn nici gand sa se culce si e marait.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Daca, ramas fara suzeta, nu o inlocuieste cu degetelul, inseamna ca e deja baiat mare si se poate descurca foarte bine si fara. Nu-i mai lua alta, daca ai inceput "dezvatul" mergi pana la capat, mai mult ca sigur ca in scurt timp nu-i va mai simti deloc lipsa.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

da,fetele au dreptate.nu ii mai da suzeta.o sa fie mai greu cateva zile,poate nu si asa ati scapat,nu?

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

si eu zic sa nu i-o mai dai. exact asa am patit noi, dar implinise deja 2 ani. a fost destul de rau la inceput, dar ii tot spuneam: vai a uitat mama sa cumpere suzeta, am sa iti iau maine- nici ea nu dormea fara. apoi nu ii mai ziceam nimic si o ignoram cand o cerea. e drept ca prima seara a tot strigat dupa ea de mi se rupea sufletul, dar nu aveam de unde sa ii iau alta la ora aia, ca m-as fi dus! apoi s-a dezvatat, dar sa stii ca nu a uitat! cand vede vreun copil pe strada sau in revista cu suzeta in gura, zice ca vrea si ea! asa ca sunt ff atenta sa nu vada "obiectul interzis". aaa, si inca ceva: incearca sa gasesti tu prima suzeta pierduta, mai ales daca e in casa. altfel o sa o gaseasca el si degeaba l-ai chinuit. eu am gasit-o dupa vreo 2 zile intr-o cutiuta la jucariile ei. m-am cam speriat ca putea sa o vada fff usor, dar m-am si minunat cum de nu a dat peste ea totusi. a fost noroc chior!
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ei, uite ca a mai trecut o zi pentru Pufisor... tot departe de suzeta?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Andy are 14 luni si e super indragostit de suzeta, aproape toata ziua e cu ea in gura, plange daca o iau, si de ceva vreme o striga incontinuu : BA(de la bibic). Nu adoarme fara ea si uneori noaptea se trezeste sa o admire , o ridica in sus spune BA de cateva ori si adoarme la loc (uneori nu ). Cand era mai micut nu suporta suzeta, acum e fff dependent. Am zis ca mai astept pana pe la 1 an jumate si apoi nu i-o mai dau.

Dana&bb Andy(1 an si o luna)

Mergi la inceput