grupele sanguine

grupele sanguine | Autor: erix

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi si mie,va rog,din ambii parinti cu grupa sanguina AB4,copilul ce grupa poate avea? Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Dupa cate mai stiu si eu de la lectiile de genetica sunt trei posibilitati: grupa A2, grupa B3 si grupa AB4.
Un bb sanatos iti doresc!

Irinusha - cu minunea "surpriza" de 34+ saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Eu sunt un caz de incalcare a legilor genetici am 01 iar mama B3 si tata A2. Mult timp am crezut ca nu sunt parinti mei dar dupa testul ADN e ok. Deci pe lume mai exista si excepti de la regula.

DNP- 29 aug. - 20 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Eu am AB4 sotul AB4 si Bianca inca nu stim, dar probabil ca tot AB4.
Stiu doar ca din bunici amandoi cu B3 maica-mea are A2.
Sanatos sa fie, ce conteaza grupa sanguina are?
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

quote:
Originally posted by biluta28

Eu sunt un caz de incalcare a legilor genetici am 01 iar mama B3 si tata A2. Mult timp am crezut ca nu sunt parinti mei dar dupa testul ADN e ok. Deci pe lume mai exista si excepti de la regula.

DNP- 29 aug. - 20 sapt.



Mi-a placut ... nu esti deloc un "caz de incalcare a legilor genetici". Explicatia poate fi asta: cromozomii sunt compusi dintr-o dubla helix (nu stiu sigur daca le zic bine pe nume, ptr. ca eu le-am invatat pe germana, dar ma straduiesc), care se impart in doua la un ovul feminin si un spermatozoid ... deci de la mama vin 23 de la tata vin 23 ... de aceea avem si cromozomii de la ambii parinti. Ei, grupele sanguine pot fi compuse astfel: Grupa O1 = O si 0 ; Grupa A1 = A + A sau A + 0 ; Grupa B2 = B + B sau B + 0; iar grupa AB4 = A + B
Deci tu ai primit de la ambii parinti cromozomii ptr. grupa 0. Puteai sa stai linistita si sa nu mai dai bani pe teste de paternitate.
Eu am fost un "caz mai usor de inteles" ptr. ca am grupa AB4, mama avand A2, iar tata B3 ... deci merge si asa.
Multa sanatate, asta conteaza!!! Un bb sanatos si o sarcina buna!

Irinusha - cu minunea "surpriza" de 34+ saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Determinismul genetic al grupelor de sange.
Grupele de sange sunt determinate de combinatia a 3 gene, si anume: l, LA si LB.
- grupa 01 este data de prezenta genei l in dublu exemplar
- grupa A2 este data fie de prezenta genelor l si LA, fie de gena LA in dublu exemplar
- grupa B3 este dat fie de prezenta genelor l si LB, fie de prezenta genei LB in dublu exemplar
- grupa AB4 este data de prezenta genelor LA si LB.
Tinand cont ca bb ia cate o gena de la mama si una de la tata la intamplare, puteti socoti si voi!
Erix, copilul tau poate avea A2(25% sanse), B3(25%) sau AB4(50%).
Margot este un mister cum din parinti cu grupa B3 a iesit un copil cu A2.
Biluta, nu esti o incalcare a regulilor geneticii. Asa este regula!
Si, NU EXISTA EXCEPTII de la aceasta regula. Nu poti avea o grupa de sange fara ca parintii tai sa iti fi transmis genele care o determina(si daca ei nu poseda aceste gene, undeva este o greseala, pentru ca nu le pot transmite descendentilor).
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Dar cand tatal are A2, mama 01 si copilul B3 se poate?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetele am si eu o intrebare.Tin minte ca am spus cindva unui doctor in Japonia ca grupa mea de singe este 01.A ris dr sa lesine.Mi-a zis ca asa grupa de singe nu exista
M-am simtit asa de prost,pt ca degeaba am insistat.I-am spus ca asa am invatat eu la scoala.El ridea si pace
De atunci prefer sa nu ma mai bag in discutii legat de grupele sanguine
Voi ce credeti ,care is noi sau ei???

A,am uitat sa zic ,ei au numai 0,nu 01.Eu is
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Monica, sper sa n-ai un caz in familie pentru ca nu se poate. Din combinarea grupelor A2 si 01 nu poate rezulta decat A2 sau 01.
Nicole, noi nu suntem sigur . Dar se poate spune si numai "grupa 0" in loc de "grupa 01".
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Andreutza ,multam.Acum am inteles.Ei asa zic grupa O,dar de 01 cica nu au auzit.
In fine,fiecare cu fluturasii lor.
Va
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumesc frumos Andreuta. Ba da avem in familie un asemenea exemplar. Noi aveam oricum ceva dubii ptr ca nici fizic copilul nu seamana cu varul meu.


Monica

Mergi la inceput