grupele sanguine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

quote:
Originally posted by biluta28

Eu sunt un caz de incalcare a legilor genetici am 01 iar mama B3 si tata A2. Mult timp am crezut ca nu sunt parinti mei dar dupa testul ADN e ok. Deci pe lume mai exista si excepti de la regula.

DNP- 29 aug. - 20 sapt.



si eu am 01, cu toate ca ambii parinti au A2. Cind mi-am facut grupa, asistenta se mira tare cind i-am spus de parinti si mi-a mai facut-o o data... mi-a cam dat batai de inima. Dupa aia am aflat si eu cum e cu grupa 01 si m-am linistit. De fapt mai mult credeam ca mi-au gresit-o ei decit ca nu sunt parintii mei adevarati .

Ilenya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Mai dragelor, intr-adevar respectivul doctor strain avea dreptate.... grupele sanguine sunt: 0, A, B, AB....sau in alta explicatie: 1, 2, 3, 4 ....de aici combinatia de 01, A2, B3, AB 4!!.

Pupicei!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ioi,multumesc Claudia.Deci asa stateau lucrurilePfuaa,bine ca stiu acum sa nu mai fiu in ceata.
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cel mai probabil grupa va fi ab4.dar se poate sa fie si alta,dar pentru a sti asta trebuie sa stim ce grupe de sange au bunicii.
bafta
GABRIELA
"niciodata nu este prea tarziu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Grupa de singe a bunicului poate fi dominanta?
Copilul meu are BIII pozitiv, mami OI negativ, tati OI pozitiv.
Socrul meu BIII pozitiv, soacra mea OI negativ.
Tatal meu AII pozitiv, mama mea OI negativ.
Copilul este sigur al sotului meu si al meu.
Cu drag, Mihaela.
PS: Se poate gresi chiar asa de evident in stabilirea grupei de singe a copilului, sau este posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

quote:
Originally posted by Monica-Elena

Dar cand tatal are A2, mama 01 si copilul B3 se poate?

Monica



Monica, asta nu merge... Se poate doar daca vreun vecin sau prieten are B3 sau AB4... Si daca mai zici si de asemanare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Dar daca tatal are O1 si mama ABIV, copilul ce grupa poate avea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Irinai, daca tatal are 01 iar mama AB4, copilul poate avea fie A2 fie B3.
Mihaela, nu vreau sa te sperii dar din parinti cu grupa 01 nu pot iesi DECAT copii cu grupa 01. Deci, s-a facut o grava eroare cand s-au facut analizele pentru stabilirea grupei de sange a unuia dintre voi 3. Nu exista grupe dominante, ci numai gene dominante. Atat la tine, cat si la sotul tau determinismul este posibil, deci poate fi cel corect.
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

MONICA din A (iIA sau IAIA) si O (ii) nu iese B (iIB sau IBIB) oricum le-ai combina... deci o fi altcineva... ca mama e sigura intotdeauna dar tata ba....sau e o greseala undeva ca si la Mihaela

IRINAI copilul poate avea...si A (iIA) si B (iIB) in proportii egale....

MIHAELA poate nu s-a gresit la copil ci la unul din voi....,
deci din O (ii) si O (ii) nu iese B (iIB sau IBIB), se mosteneste in cazul grupelor sanguine IB si IA de la bunici la parinti si de la parinti la copii si (i) la fel dar din doi O (ii) nu s-a mai transmis si IB de la bunic...
Deci unul din voi 3 are gresita grupa cu siguranta! Greseli se mai intampla nu? de ce nu?

Acuma, cunostintele mele de genetica sunt de baza, nu avansate....

pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Multumesc frumos!!

Mergi la inceput