Cum scapam de pampers

Cum scapam de pampers | Autor: palmyrah2002

Link direct la acest mesaj

Mihnea are 2 ani si patru luni si inca mai folosim pampers in timpul somnului de prinz si noaptea.As vrea sa-l dezvatz,adica sa renuntam treptat la pampers,dar...dimineata pampersul este foarte incarcat,adica a facut pipi de cel putin 3-4 ori si parca mi-e mila sa-l trezesc de atitea ori pe noapte sa-l duc la baie.
El bea inainte de culcare,adica pe la 9,30 cam 250-300 ml lapte.
Orice sfat e binevenit!!Multumim!!Cristina si Mihnea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Uite aici a mai fost o discutie despre asta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19590
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14534

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumesc Liliana.
Stiu ca am raspuns si eu la subiectul respectiv,dar problema mea e cum scap noaptea de pampers,pentru ca ziua nu prea sint probleme.
Sa-l trezesc sa-l duc la WC?Macar o data pe noapte?Stiu ca pentru a renunta e nevoie de timp,si as vrea sa incep treptat sa pun "planul"in aplicare!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Eu una...iti spun ce am facut...pt ca Mihnea cu Vlad sunt f apropriati de varsta..poate merge si la tine...
Vlad mai poarta pampersi decat noaptea....si canmd ii scot dimineata sunt uscati,,,,
La pranz...pana sa-l duc la culcare cu vre-o 2 min...il pun pe WC si face pipi...si nu ii mai pun pampers...
Programul lui de pipi..este cam de 2-2 juma' ore, iar cacuta face pe la 7 seara in fiecare zi...iar daca nu face in ziua respectiva...face a 2 zi pana in paranz....

Seara..la fel..inainte de culare la WC...face...si uite asa pampersul este uscat dimineta...
Intr-adevar nici nu bea atata lapte...bea cam 175 ml pe seara...dar oricum...
Ce vreau sa spun...noi l-am urmarit f bine la programul lui de pipi si caca...l-am pus cam in jurul orelor respective pe toaleta...si ia intrat deja in reflex sa zic asa,...
Eu una o sa-l mai las ceva timp cu pampers noaptea...dar intr-o luna max 2...am intentia sa-l scot...
Cam asta facem noi...
te pup si succes...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumesc mult Maria!
Si Mihnea face la WC inainte de culcare,adica pe la 10,30 - 11,dar probabil din cauza laptelui baut pe la 21,30-22 pampersul e plin dimineatza.Cind a fost stricat la burtica vreo doua zile si nu a baut lapte,dimineatza pampersul a fost curat.
M-am gindit sa nu-i mai dau laptic,asa de tirziu si sa il dau in timpul zilei!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Daria are 2 ani si 5 luni si incercam si noi sa scapam de pampersul de noapte, de vreo 3 saptamani cand se trezeste e uscat-uscat dar parca tot nu-mi vine s-o las peste noapte fara(daca vine Piticul si ii zice "Hai Daria sa facem pipi!") In timpul somnului de pranz nu are pampers si nu am avut "accindente"...inca. Seara o pun si eu inainte de culcare pe olita sa mai traga un pisu iar laptele il
bea mai devreme, pe la 19.Nu stiu daca e bine sa-l trezesti noaptea sa mearga la WC... Cred ca imi fac curaj si o las si peste noapte fara pampers! Bafta si voua!
,
Catrinel si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Draga Cristina, si la noi, Anca a scapat de pampers noaptea numai in mometul in care o saptamana la rand l-am gasit uscat dimineata. Cred ca ar fi bine sa nu-i dai inainte de culcare lichide si am mai auzit la cineva ca ii dadea baietelului o lingurita de miere de albine seara. Parerea mea e sa nu-l trezesti noaptea in mod special, e posibil sa faca poate intr-o noapte, poate doua, dar apoi va invata sa se trezeasca si sa ceara daca ii vine. Noi am ajuns la stadiul in care ii punem olita in camera, cu hartia igienica alaturi, iar domnisoara se scoala singura si face, se sterge si se culca la loc. Dar in general nu prea face noaptea pipi. La fel si la somnul de pranz.
Mult succes.
Cu drag,

Vilma, Anca si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Accidente vor mai fi, nu scapam asa de usor .... Se intampla si la case mai mari...:-)) Si la urma urmei, asta e, schimbam asternutul, pijamalele, si inapoi la nani.
Curaj!!

Vilma, Anca si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Poti incxerca sa pui sub el alonje de unica intrebuintare TENA sau SENI(se gasesc la farmacii si mazinele mari). Asta ca sa nu ude patul/
in rest tb sa 'rupi pisica in doua'

noi am scapat de pampersi asta vara ... se mai intampla accidente (ca 1 data/ luna)in timpul noptii dar nu o certam ca sa nu faca o psihoza ...
si a mers bine

sanatate si succes
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_bm spune:

Mihai al meu (4 ani) era obisnuit sa bea ceai inainte de culcare. Pana n-am renuntat la ceiucul de seara a trebuit sa-i pun pampers.
Cred ca daca i-ai da laptele mai devreme ai rezolva situatia.
Si intai obisnuieste-l fara pampers la somnul de amiaza.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Cristina,
Si noi am scapat de pampersul de noapte dupa ce am renuntat sa-i mai dam seara lapticul (acum i-l dau pe la 5 dupa-amiaza); seara, in loc de lapte ii dau iaurtel si de atunci am avut numai cateva accidente.
Mult succes si pupici lui Mihnea,

Elena&Laura

Mergi la inceput