Cum scapam de pampers

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Draga Cristina, desi noi am scapat de tare mult timp de pampersii de noapte (cam pe la 1 si 6 luni definitiv), ca pe cel de zi nici nu-mi amintesc cand l-am folosit ultima data, se mai intampla si la noi sa se scape in pat. Si Danzuc la fel ca si Mihnea bea lapte seara, inainte bea chiar si noaptea cate 250-400 ml/noapte, acum l-am dezobisnuit - ii dau numai apa noaptea. Prin urmare Danut bea cam 150-200 ml lapte inainte de culcare, dupa ce a fost la oala si a facut baita, apoi adoarme (cam pe la 10). Cand merg eu la culcare (pe la 12-1 noaptea) ori ca ma simte ori din obisnuinta, se trezeste si-mi zice ca vrea pishu, il pun sa faca si apoi pana dimineata nu mai avem probleme. Se mai intampla sa nu se trezeasca cand merg eu la culcare si atunci am grija eu pe la 3-4 sau cand il aud ca se foieste prin somn sa-l intreb in soapta daca vrea pishu si il pun la oala. Oricum, Danut se trezeste 1-2 ori pe noapte ca sa bea apa si atunci e si momentul sa-l intreb. Asa scapam de accidente. La somnicul de pranz (cam 2-3 ore) nu avem probleme. Il pun eu sau bona la olita exact inainte de a-l culca in patut si apoi doarme fara probleme.

Multa bafta si pupicei apasati lui Mihnea

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759
http://www.yamafoto.com/?ref=6599
http://www.yamafoto.com/?ref=14353
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Cristina,subscriu si eu la ce au spus fetele mai sus...nici noi nu i-am mai dat lui Dari,lichide inainte de nani si asa treptat, treptat am scapat de pampers!
Succes si la cit mai putine "accidente":-)))
Bine ca exista
Pupicei

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Eu am un baiat de 2 ani si 5 luni ,insa nu are program regulat de caca sau pipi; pampersii sunt plini mai mereu indiferent de ora; dimineata e full.Nu stiu cum sa procedez sa-l dezvat; o singura data a facut la olita si de 2 ori pipi la WC;asta acum vreo 2 luni.Seara, in jur de ora 21 bea dupa baie(in pat culcat, asa adoarme) o sticla cu 250-300 ml lapte si uneori apa;noaptea cere apa sau lapte, dar f rar.
Tot asa mi-e greu sa-l dezvat sa bea din sticla; ziua tot cu biberonul e; stie sa bea si din pahar, dar refuza categoric.
Ceva sugestii?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by Ancade

Eu am un baiat de 2 ani si 5 luni ,insa nu are program regulat de caca sau pipi; pampersii sunt plini mai mereu indiferent de ora; dimineata e full.Nu stiu cum sa procedez sa-l dezvat; o singura data a facut la olita si de 2 ori pipi la WC;asta acum vreo 2 luni.Seara, in jur de ora 21 bea dupa baie(in pat culcat, asa adoarme) o sticla cu 250-300 ml lapte si uneori apa;noaptea cere apa sau lapte, dar f rar.
Tot asa mi-e greu sa-l dezvat sa bea din sticla; ziua tot cu biberonul e; stie sa bea si din pahar, dar refuza categoric.
Ceva sugestii?
Multumesc


Si noi suntem cam in aceeasi situatie. baietelul meu are 2 ani si 4 luni, adoarme cu biberonul cu lapte, se mai trezeste cateodata si peste noapte sa bea ceai sau apa, asa ca dimineata pampersul e plin. Am incercat sa-l dezvatam de biberon si nu mai vroia sa doarma. Cateva zile n-a mai dormit la pranz si noaptea se culca pe la 12, pana cand am renuntat si i-am dat iar biberonul (oricum, il mai fura din cand in cand pe cel al surioarei lui mai mici). Zilele alea cand nu i-am mai dat cu biberonul si a baut mult mai putine lichide (ca nu prea vrea sa bea cu cana) n-am mai avut proble noaptea cu pampersul

http://community.webshots.com/user/adrianacalin
http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/
http://www.babiesonline.com/babies/a/antim
http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Eu am mai discutat odata despre subiectul asta dar, din pacate, nu prea s-a rezolvat problema. Victor renunta cu incapatanare sa faca la olita. Doar cand o vede zice nu! E drept ca nu am incercat in fiecare zi( Degeaba, ne ziceam, tot nu vrea!), dar acum suntem un pic mai presati. De ce? Pentru ca de ieri, 3feb, a inceput gradinita( in Belgia se incepe acest ecole maternelle la 2 ani si 6 luni, de preferat sa nu poarte pampers!) si am avut surpriza sa constat ca doar Victor a venit cu pampersul dupa el! Toti ceilalti, la fel de mici( la clasa de accueil sunt doar copii de 2,5-3 ani), faceau la micuta toaleta de langa clasa. Am demarat cu profesoara lui un program special, sa vin cu el in fiecare dimineata, fara pampers, sa-l duc odata cu ceilalti la wc-ul cel mic( cica e mai atractiv pentru ei decat cel mare de acasa) si sa incerc astfel sa-l integerez. Dar nu prea pot sa-l las singur cu educatoarea, nu poate sa se occupe de toate accidentele lui, nu? Nici in fiecare zi nu sunt libera, nci sa renunt nu as prea vrea( si asa e un pic tarziu in procesul de integrare al "domnisorului")... Ieri, cand m-am intors cu dumnealui de la gradinita, putin "palmuita" de realitate, am scos pampersul( pana acum tot foloseam unul din acela "pull-up") si i-am zis:
-Victor, de acum, la olita. Razultatul: 2 pantalonasi uzi si multa vreme petrecuta pe olita dar fara "produse livrate".

Nu stiu ce sa fac. Mi-e frica si sa insist prea mult, mi-e frica si sa-l tot las. Vreau sa-l duc la gradinita, e tare frumos acolo si sunt sigura ca ar face progrese.

Nu cer solutii, poate doar idei.Dupa ultima discutie de pe forum, ma mai relaxasem un pic(greseala!), dar ziua de ieri a fost ca un dus rece!!!

Salutari tuturor si multa sanatate!


Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by Nora

Eu am mai discutat odata despre subiectul asta dar, din pacate, nu prea s-a rezolvat problema. Victor renunta cu incapatanare sa faca la olita. Doar cand o vede zice nu! E drept ca nu am incercat in fiecare zi( Degeaba, ne ziceam, tot nu vrea!), dar acum suntem un pic mai presati. De ce? Pentru ca de ieri, 3feb, a inceput gradinita( in Belgia se incepe acest ecole maternelle la 2 ani si 6 luni, de preferat sa nu poarte pampers!) si am avut surpriza sa constat ca doar Victor a venit cu pampersul dupa el! Toti ceilalti, la fel de mici( la clasa de accueil sunt doar copii de 2,5-3 ani), faceau la micuta toaleta de langa clasa. Am demarat cu profesoara lui un program special, sa vin cu el in fiecare dimineata, fara pampers, sa-l duc odata cu ceilalti la wc-ul cel mic( cica e mai atractiv pentru ei decat cel mare de acasa) si sa incerc astfel sa-l integerez. Dar nu prea pot sa-l las singur cu educatoarea, nu poate sa se occupe de toate accidentele lui, nu? Nici in fiecare zi nu sunt libera, nci sa renunt nu as prea vrea( si asa e un pic tarziu in procesul de integrare al "domnisorului")... Ieri, cand m-am intors cu dumnealui de la gradinita, putin "palmuita" de realitate, am scos pampersul( pana acum tot foloseam unul din acela "pull-up") si i-am zis:
-Victor, de acum, la olita. Razultatul: 2 pantalonasi uzi si multa vreme petrecuta pe olita dar fara "produse livrate".

Nu stiu ce sa fac. Mi-e frica si sa insist prea mult, mi-e frica si sa-l tot las. Vreau sa-l duc la gradinita, e tare frumos acolo si sunt sigura ca ar face progrese.

Nu cer solutii, poate doar idei.Dupa ultima discutie de pe forum, ma mai relaxasem un pic(greseala!), dar ziua de ieri a fost ca un dus rece!!!

Salutari tuturor si multa sanatate!


Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor



Nora,da aici ai citit ?Poate ca afli ceva nou...
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=243
Mult succes si rabdare maxima,si eu era sa disper, da pina la urma a functionat.... cu bunicu din Romania,sa-i dea Dumnezeu sanatate

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumesc mult de tot pentru sfaturi!!
Mihnea ziua face numai la WC(rar se intimpla accidente), face si inainte de culcare,dar dupa cele 9 ore de somn,pampersul este superplin!
Tinind cont de sfaturile voastre,o sa incercam incetisor sa renuntam si la cel de noapte!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Parintii mei ne-au invatat la olita pe mine si pe fratele meu de foarte devreme (la frate-miu am vazut si eu chestia ca eram marisoara/12 ani). Ne-au pus pe olita de cand puteam sa stam in fund/5-6 luni (cica nu tb.sa pui copilul pe olita cand merge ca e prea tarziu si fuge). Urmareau programul pt.KK si ne laudau (cam ca pe catei cand ii dresezi) cand faceam la olita si ne spuneau rusinica atunci cand ne scapam pe noi. Asa ca noi la 1 an nu mai aveam deloc probleme. Aceeasi metoda am s-a aplic si cu bebelina mea. Va inchipuiti ca pe vremea aia nu erau pampers si cu cat invatai copilul mai repede la olita cu atat spalai mai putin...

Anca si bebelina Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

de copil la 4 ani si jumatate care nu sta pe olita si nici pe wc ati auzit??? va spun eu, exista!

Mergi la inceput