Parul ud se piaptana?

Parul ud se piaptana? | Autor: Gabbriela

Link direct la acest mesaj

Poate ma crede-tzi tare aiurita cu asha mesaj dar va spun sincer ca imi vine sa ma tund chiala ca nu mai shtiu de cine sa ascul. Uni frizeri spun ca parul trebuie pieptanat inainte de a fi uscat altzi ca nu, pentru ca este prea fragil shi se rupe mai suhor. Ori il piaptan ud ori nu tot este incalcit shi se rupe shi cade foarte mult. De spalat nu il spal numai la fiecare 3 zile, daca l-ashi spala mai des ashi ramane cu 2 fire de par :(. Voi va pieptanatzi parul ud?
Gabbriela & Julian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellys spune:

Eu il pieptan ud cand este dat cu balsam. Dupa aceea il limpezesc cu apa calda, il sterg in prosop si nu il mai pieptan apoi. Il las sa se usuce asa. Si nu se mai incurca.

Daca nu ii dau cu balsam, nu reusesc sa bag pieptanul in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Si eu il pieptan ud, ca altfel ar sta tare aiurea dupa ce il usuc.Uneori nu il mai pieptan dupa.La mine e un intreg ritual la uscatul parului.Caci asa cum il aranjez cand il usuc asa sta toata saptamina.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Eu am parul ondulat si ma pieptan doar inainte de a ma spala pe cap. Altfel, se pierd onduleurile. Si intotdeauna folosesc balsam.

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Buna Gabbriela
Eu dupa spalare imi sterg parul bine de tot cu un prosop apoi il pieptan dar trebuie sa mentionez ca dau cu mult balsam pentru ca altfel si mie mi se incurca firele de nu le mai dau de capat. Cind aveam parul lung era un chin, imi cadeau la fire de par.... Acum il am scurt si nu mai am probleme. Il pieptan ud si il las sa se usuce natural. Nu ne-ai scris daca ai parul lung sau scurt si daca folosesti balsam la fiecare spalare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Gabriela,

daca ai parul ondulat sau foarte fragil iti recomand sa folosesti
dupa fiecare spalare conditioner si in timp ce stai cu el pe par sa-ti piepteni parul...va cadea tot ce trebuie sa cada,dupa care pina la urmatoarea spalare sa nu te piepteni...daca totusi doresti sa o faci incearca sa-ti cumperi un pieptene cu dinti mari asa cum folosesc si afroasiaticele.

Intre spalari sau cel putin 1 data pe luna incearca sa folosesti o masca pentru par (in functie de tipul de par pe care il ai) sau o masca de ulei de masline, dupa care iti speli parul in mod normal,cu samponul tau pe care il folosesti doar ca vei fi nevoita sa-l speli ceva mai mult (de 3 ori).

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

La mine a intrat in reflex: spalare cu sampon, clatire, spalare cu balsam, clatire, aplicarea tratamentului-pe care il las cam 10 min-apoi clatire. Eu ma pieptan dupa ce mi-am sters o data parul cu prosopul, cand mai este inca ud. Daca m-as pieptana dupa ce se usuca mi-ar sta in toate directiile plus ca as avea o carare foarte dubioasa, mai mult in zig-zag Daca firul tau este asa de sensibil nu ar fi rau sa folosesti un tratament de vitalizare a parului. Eu folosesc tratamentul meu cam de 3 ori pe saptamana si ma ajuta ff mult.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Voi ce tratamente de par folositi? Sinteti multumite de ele?

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Pe mine m-a invatat coafeza ca de fiecare data cand aplic masca de par sau balsam sa le tin 15 min cu un prosop pe cap care in prealabil a fost udat cu apa foarte fierbinte. Cica tratamentele isi fac mai bine efectul la cald. Ce mi s-a parut mie un tratament revolutionar a fost masca de par AVON cu ulei de masline (cam scumpa dar e cutia mare...).
PS: nu cautati masca acum ca apare in martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Si la mine firul de par este foarte subtire si fragil daca il pieptan umed, asa ca il dau cu balsam si il ususc.
Dintre toate tratamentele cele mai bine mi-au functionat cele cu ulei de masline, vitamina a uleioasa sau ulei de ricin si galbenus de ou. Suint naturale si parul arata superb dupa, garantat!

sanatate,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu am avut mai totdeauna parul lung si e si vopsit asa ca iti dai seama ca e o intreaga problema spalarea lui, eu folosesc alternativ, cand balsam, cand masca de par...preferatul meu sampon este Elseve de la Lóreal, dar samponul trebuie schimbat de fiecare data cand se termina sticluta ca altfel "obisnuim" parul...masca preferata este cea portocalie tot de la Lóreal.

Daca nu l-as pieptana cand e ud, chiar ca nu l-as mai descurca deloc, dar dupa ce-l inmoi bine cu balsam sau masca.

Numai bine, Lena

Mergi la inceput