Baietel cu ... hainute roz !

Baietel cu ... hainute roz ! | Autor: sasuke

Link direct la acest mesaj

Mai este o luna pina la marele eveniment...Mergem la ecograf pentru, poate ultima oara, doctorul ne satisface in sfarshit curiozitatea : va fi fetitza ! Ba mai mult, ne arata pe monitor care sunt indiciile, cum se poate determina sexul copilului, etc...deh, esplicatziuni shtiintzifice ! Incepe apoi maratonul cumparaturilor : cumparam tot ce e roz shi roshu in magazine, rochitze, bluzitze cu dantelutza, etc...Apoi continuam cu epopeea gasirii unui nume : Amalia, Camelia, Elena, ....ba nu, elena nu, ca e numele fostei prietene a viitorului tata, shi se interpreteaza , ....atunci poate Claudia, sau Mariana...
Vine shi ziua cea mare : ne incolonam cu totzii, cu catzel shi purcel, ajungem la spital, transferul in sala de nashtere, vine shi momentul suprem, ne suna mamika de pe mobil, ne spune ca totul a foat OK, ca se simte bine, dar ca sa fugim sa prindem magazinele deschise shi sa cumparam tot ce gasim ... albastru ! E baiat !
Povestea nu mi s-a intamplat mie, ci unei cumnate care tocmai a nascut ieri un baietzel pe care urma sa-l cheme ... Natalia ! A urmat o noapte alba in care ne-am veselit ca totul a fost OK, sarbatorind venirea pe lume a baietului cu vin, cu palinka, cu shi cu ... cartea de telefon in fatza, cautand nume de bebei masculi !
Voua vi s-a intamplat de astea ? Desigur, cel mai important e ca e sanatos shi ca totul a mers bine, fara probleme....dar ....! Shi daca vi s-a intamplat, cum atzi reactzionat ? Dar parintzii & restul fameliei ?

sasuke,
...sorbind ultimele picaturi de vin shi ashteptand sa-shi vada nepotzelul .... Natalia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Eu la primul copil am aflat de la eco ca este fata,insa imi doream baiat si nu stiu cum tot stateam cu inima indoita ca poate a gresit ecograful.Asa ca am cumparat lucruri care sa mearga si la baiat si la fetitze.In final,eco n-a mintit si a fost chiar fata(si ce fericire:-))).
La al 2 lea copil,am facut mai multe eco,din care vreo 3 in Ro.Primul mi-a spus ca e baiat,al 2 lea ca in mod sigur este fata pen'ca n-are nimic intre picioare,al 3 lea eco a zis iar ca e baiat...hehehe...si este baiat.

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si eu am o prietena care la primul copil, toata sarcina, la toate ecografiile, i-a spus medicul ca va avea fetita. Era cam tristuta ca isi dorea mult baiat si ea si sotul ei, desi era primul copil si conta doar sa fie sanatos. Dar medicul nu si nu...sigur e fetita.
Surpriza a venit cand a nascut baiat. Bineinteles ca toti au fost super fericiti. La al doilea, care a fost tot baietel, n-a mai vrut sa stie ce va fi.

(5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:


Sasuke, sa-ti traiasca nepotelul! Natalia este un nume foarte frumos.
Mie dr. imi zicea, la fiecare echografie, ca o sa am baietel (desi ii spuneam ca nu vreau sa-mi spuna ce o sa fie). Hainute insa nu i-am cumparat, din cauza sotului meu superstitios, care n-a vrut sa cumparam absolut nimic bebeului, inainte de nastere. Asa ca, chiar daca gresea dr. sexul copilului, n-am avut surprize de genul roz-albastru.
Sanatate multa bebeului!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubutzu spune:

Da,am o prieteta care a fost insarcinata in aceeasi perioada cu mine,mergeam impreuna la acelasi ecograf;eu n-am vrut sa stiu sexul copilului(stiam ca e baiat(instinct?!),dar Dorinei i-a spus ca are un baiat de toata frumusetea...sa nu radeti chiar,pentru a fi mai convingatoare doctorita i-a incercuit, pe filmulet,outele(ultima ecografie in luna a 8-a);La nastere:"stupoare","stupoare"=a nascut fetita;au fost dezamagiti(primul copil tot fetita a fost) si s-au obisnuit mai greu cu ideea dar acum o iubesc nespus de mult;

Pupici de la Cristina si bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Si mie mi-au facut ecograf pe la 6 luni si mi-au spus toate colegele din salon (au adus ecograful la pat ca nu ma puteam deplasa), ca e un baietzel tare frumos, i-au vazut... stitzi voi ce
Da noi voiam fetitza si oricum ne pregatisem cu hainutze roz.

Un an nou fericit si sanatos tuturor!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Sasuke e amuzanta faza si s-a mai intamplat si altora, dar invers!(Unor cunoscuti de-ai mei) La ecograf le-a zis ca e baiat, dar defapt era fetitza. Pana si camera era zugravita in albastru si lipisera pe peretzi si masinutze si alte alea baietzestiLa hainutze nici nu se discuta: totul era in variatiuni de bleu si albastru. Si surpriza: la nastere s-a dovedit a fi o fertitza superba. Si cu numele i-a prins nepregatitzi! De radeau toti amicii si le sugerau in gluma sa o numeasca "Xena printzesa razboinica", ca prea era baietzoasa dupa hainutze si jucarii

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Hi hi hi! Ce faze simaptice! Noi am hotarat sa nu aflam sexul pana la nastere. Doctorul a vazut deja ce este dar noi nu stim. Desigur ca suntem extrem de curiosi dar vrem o surpriza. Ne ajuta si faptul ca nu avem preferinta pt. bebe, ce-o fi e primit cu bucurie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sasuke spune:

Lauraa :
E interesanta shi alegerea voastra de a nu afla pana la nashtere sexul cupilului...dar cum facetzi cu hainutzele ? Le luatzi toate albe ? Shi numele ?
Oricum, avantajul in cazul vostru e ca, neshtiind ce o sa fie, nu va facetzi nici pregatiri shi sperantze care, mai apoi ar putea fi date peste cap de bebicul care vine

sanatate shi numai bine tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
dar cum facetzi cu hainutzele ? Le luatzi toate albe ?

Sasuke
Sa-ti zic un secretel: Am auzit ca exista mai mult de cele doua culori , roz si albastru. De exemplu: verde, portocaliu,galben,lila,crem,rosu,turcoaz.. ... Si dunt atatea hainute frumoase in culorile astea...mama-mama! Si dupa nastere o sa luam si 2-3 costumase in roz sau albastru sa fim in rand cu lumea. Camera copilului va fi oricum aranjata in tonuri de galben cu lila (cred) iar despre nume, e cu atat mai frumos ca nu stim ce este ca ne putem ingadui sa fantezim pe doua teme. Si vom avea doua nume pregatite. Fain, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Sa traiasca baietelul Natalia ! Si cred ca ii va sta bine si in hainute roz
Nu mai dati mai banii la eco mai bine luati hainute de toate culorile

Mergi la inceput