Taiatul unghiutelor

Taiatul unghiutelor | Autor: anna maria

Link direct la acest mesaj

Problema mare!Aproape la toate gasim cite o rezolvare,in schimb aici ne-am impotmolit.Pt. teodora momentul acesta este un adevarat chin.Cind era mica nici nu constientiza,cind a mai crescut ii distrageam atentia,insa acum le taiem aproape fortat si va da-ti seama ca.Voi cum a-ti procedat?

anamaria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Ai incercat sa i le tai in timp ce doarme? Eu numai asa procedez si nu am probleme. Bineinteles, astept momentul cand somnul e mai profund ca sa nu se trezeasca.
Pupici!
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

am auzit ca se pot taia ungiile si in timp ce doarme...eu nu am incercat, pentru ca mi-e teama sa nu o trezesc. si noua ne e greu in acest aspect. de obicei incerc si eu sa ii distrag atentia, sau imi tai unghiile si mie (eventual mie una, ei una). tot nu se lasa prea usor, dar din cand in cand mai reusesc sa tai cate o unghiuta:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Depinde de virsta bb, pina la 2 ani si eu i le taiam apelind la tot felul de metode dar dupa a inceput sa inteleaga ca daca-si rupe o unghie il doare(adica il durea la atingere) si cu ocazia remedierii unghiei i le taiam pe toate. Acum la aproape 3 ani imi arata singur unghia rupta si urmareste cu atentie faptul ca si noi ne taiem unghiile. Eu zic sa mai ai putina rabdare, o sa creasca si o sa inteleaga mai bine cu timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

Am incercat si prin somn,dar isi trage minuta si mi-e frica sa n-o trezesc.Si are doar 1an si 2 luni!

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aba spune:

Salut!

Cind erau f mici le taiam unghiutele la copii in somn, asta pina la 5-6 luni. Apoi, tinindu-i in brate si vorbindu-le incet. Totul e sa nu stringi minuta puiului, ca atunci se sperie si o trage singur. Si nu taia unghiile f scurt - e f neplacut. Ca si taiatul unghiilor de la picioare, uff.

Succes!
Camelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Baietelul meu cel mare de 7 ani..cand era mik urla ca din gura de sarpe cand ii taiam unghiile.Si acum face la fel..cica-l doare.Eu zic ca se alinta..insa intre timp a trecut la alta indeletnicire interesanta:si le roade..si nu mai am ce taia!!!


KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Si noi tot prin somn... am incercat si treji, dar nu am avut prea mari succese. Trage manutele si piciorusele de gandesti ca vreau sa ii tai degetele, nu unghiutele. Asa ca... am gasit solutia optima. Asteptam sa adoarma si incepem sa decupam incetisor unghiutele. Pana acum nu s-a trezit niciodata. Le tai chiar la inceputul somnului cand e foarte adanc si chiar daca s-ar trezi, adoarme repede la loc.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Hi-hi, noi avem 2 ani si 3 luni si i le tai inca in somn:)))
La manuta mai rezista el in brate la mine, uitandu-se la un desen animat, dar la picioare - deloc! se gadila atat de tare si nu suporta sa-i umble cineva printre degete, incat am renuntat. De fapt, pe 31 dec. a fost a doua oara din viata lui Danut cand i-am taiat toate cele 20 unghiute fiind absolut treaz, dar a fost nevoie de bunicuta in rol de actor si papusar ca sa putem duce la bun sfarsit oepratiunea unghiutile.

Nu dispera, eu zic sa incerci prin somn, cand are somnul mai profund - de ex. lui Danut i le tai cam la 15 min dupa ce a adormit, caci stiu ca nu simte nimic!!! mai da din picioruse (iar gadilatul!), dar mergem mai departe!

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Eu chiar adineaori i-am taiat unghiile Irinei in timp ce dormea. Are 3 luni si mereu am procedat asa. Oricum idea o gasisem tot pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Si noi la fel, doar noaptea. In primele ore de somn, de preferat in prima ora poti sa tai lemne langa el, sa asculti muzica, sa-l imbraci si sa-l dezbraci, nu se trezeste. Evident ca nu fac nimic sa-i tulbur somnul, insa unghiutele de la maini si de la picioareb i le tai in mai putin de 1 minut.
Cand vezi ca este foarte obosita si adoarme, treci la fapte. Si fii sigura pe tine in miscari, nu se trezeste. Daca eziti risti s-o gadili. :)
Eu n-am reusit sa-i tai unghiile treaz fiind si, oricum, nu vad rostul.
Mult succes.

Florina & bb Tudor (1 an si 8 luni)

Mergi la inceput