Taiatul unghiutelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Eu imi aduc aminte si acum de chinul care insemna pentru mine taiatul unghiilor cand eram mica. Nu mai stiu daca ma durea, dar stiu ca aveam mereu discutii cand era vorba de unghii. Cred ca si cand mergeam la scoala mai faceam urat la taiatul unghiilor. Plangeam si cand mi le taia si dupa aceea.
Cu Costin vad ca nu am probleme, i le taie taica-su'. Il tine de manuta bine si le taie. Doar ca se mai plictiseste intre timp, dar nu isi trage mana, tipa asa, ca nu poate sa faca ce vrea el.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si la noi e show...din ce in ce mai mare! Cand era mica, pana pe la vreo 5 luni, i le taiam in somn, insa apoi nu a mai mers, caci se trezea...Acum, la aproape 8 luni, o tin pe genunchii mei si ea se uita la televizor...sau, ma rog, asa imi place mie sa cred, ca-i distrag atentia cu televizoru'...Ca, de fapt, ea nu se uita la televizor...se uita disperata sau curioasa (depinde, de la caz la caz), la foarfeca, intinde cealalta mana dupa ea, sau maraie si incearca sa-si traga mana...Eu incerc sa fiu cat se poate de finuta, dar nu suporta, imediat pune buza, cum ma vede ca ma apropii cu foarfeca...Chiar azi i le-am taiat la maini si a plans de i se innodau lacrimile in barba! Totusi, cand e si sotzu' acasa (azi nu a fost), mi-e mai usor: sta in fata noastra si ii atrage atentia cu ceva...sau ii canta...sau vorbeste cu ea...si operatiunea merge mai bine...Dar si asa, tot se agita...insa nu plange.

La picioare e mult mai greu, aproape imposibil...Mereu aman sa i le tai la picioare si ma pomenesc cu niste unghioaiee!! Misca picioarele non-stop...si cand ii prind piciorul cu mana, mai rau face!! O rezolvam tot asa...ii distragem atentia cu o jucarie...Merge greu, dar ce sa facem? Noi am vrut-o!

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioara78 spune:

eu rar de tot i-am taiat unghiile in somn. Eu pun bb in brate si asa ii tai foarte usor unghiile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

si noi tot in somn....am incercat de cateva ori cand era treaza, dar nu sta..nu ca ii este frica dar isi misca manutzele tot timpul si imi este greu..noi avem 6 luni

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

La 6 luni i le taiam usor,dar acum tati trebuie sa faca un adevarat circ in fata ei pt. a o distrage.

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

cind era micutza ii taiam unghiile in somn.Acum, la i an si 5 luni, cind este 'mare, mare' si pricepe ii spun 'hai sa luam caca de la degetzele, uite ce urit este si intzeapa' si ii pun un degetel de-al ei pe unghiutza si mai gasim un coltzulet care deranjeaza...si asa a ajuns sa stea cuminte si mami rezolva si minutzele si piciorusele.

bafta si imaginatie cu toptanul!!!


doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Cateva tertipuri care au mers la noi:
- in baie, in brate la mami sau la tati, in timp ce pruncul e ocupat sa clapaie apa cu cealalta manuta; avantaj: unghiile sunt moi si se taie foarte bine.
- dupa baie, in brate la mami sau la tati, se prinde manuta/piciorusul intr-un prosop, ca sa nu alunece si sa nu si-o/si-l poata trage brusc.
- pe canapea, tot in brate la mami sau la tati, intr-o manuta cu o jucarie; dezavantaj: vrea sa mute jucaria dintr-o mana in alta si, cand descopera ca la cealalta se lucreaza, se supara si incepe sa se zbata.

Si, desigur, varianta cu somnicul, cu o lanterna in gura. :-)

Oricare din metode le alegi, succes deplin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

noi rezolvam manutele prin somn. uite ca nu m-am gandit la posibilitatea c-o sa se trezeasca, poate d-aia mi-a mers pana acum :)).

piciorusele reusim sa le dovedim si in plina activitate, cu conditia ca manutele sa fie ocupate cu ceva interesant si interzis (mobil, telecomanda, chei etc.), iar mami sa cante un cantecel vesel si lung cat 10 degetele (acum am capatat dexteritate si sar cu bucurie peste strofe intregi :)).

bafta!!!



http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gillda spune:

alex al meu are 2 ani. pina pe la 1,4 luni era un chin taiatul unghiilor. ii dadeam drumul la atomic si asa mai statea, dar daca incepea o melodie care nu-i placea, pa pa, nu mai statea.am descoperit insa alta metoda: la calculatorii pun melodiile care-i plac si sta cumintel ca pila in mina pina i le tai pe toate, si pe cele de la picioare. apoi stie ca-l las pe el sa si le pileasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Sotul meu ii taie Alexandrei unghiutele atunci cand suge pentru ca se "plantoseste" si nu misca orice i-ai face (sa nu-i scoti tata din gura ca e de rau).

Mergi la inceput