CE incaltaminte ?

CE incaltaminte ? | Autor: mara26

Link direct la acest mesaj

Dragilor voi cu ce incaltati pe bebe prin casa?Mara are 11 luni ,merge si o incalt cu botosei crosetati.Care e parerea voastra ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nick51 spune:

Noi am gasit la House of Art niste botosi din piele imblaniti. Sunt nemaipomeniti. Cu botosi crosetati aluneca pe gresie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Noua doctorita ne-a spus sa o incaltam pe Mariuca, prin casa, cu sandalute sau pantofiori care sa aiba talonet si sa-i tina cat de cat glezna. Maria nu are nici o problema la picioruse, dar cica asa ar fi mai bine.
Asta a fost parerea doctoritei, dar cum n-am vrut sa o incaltam cu pantofiorii de strada, i-am luat botosei din panza. Din pacate nu au talonet, dar cum mititica are piciorusele in regula, ii folosim si fara talonet.
Cand era mai micuta, o tineam cu niste botosei lucrati de bunica, din mohair sau lana, numai ca aluneca pe gresie sau parchet. Deci e mult mai indicata o incaltaminte cu talpa ce nu aluneca.
M-am intins cam mult, dar poate ti-ai facut o idee...

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

La 10 si respectiv 11 luni Tudor s-a lovit destul de rau la guritza din cauza unor botosei crosetati. Si el aluneca destul de des. Botoseii crosetati sunt extrem de buni pana incepe sa mearga, dupa risti sa alunece pe parchet/gresie.
Eu cred ca incaltamintea este extrem de importanta pentru dezvoltarea copilului printr-un mers corect. Si e singurul lucru de la care n-ar trebui sa facem rabat. Asa ca iti recomand cu caldura (in privinta calitatii, preturile sunt destul de piperate din pacate) incaltamintea de la Chicco. Au magazinul pe langa Hilton. Am fost uimita de variatia tipurilor de incaltaminte si de faptul ca aveau o plaja de 10 numere pentru fiecare tip. Acolo gasesti papucei (cam la 300.000) si alte tipuri de incaltaminte comoda pentru casa si exterior.
Si sa nu uit, daca tot vorbim de papuci, cei de la Mega Image sunt haiosi dar complet inutili pentru bebelusi.

Numai bine,
Florina & bb Tudor ( 1 an si 8 luni)


quote:
Initial creeata de mara26

Dragilor voi cu ce incaltati pe bebe prin casa?Mara are 11 luni ,merge si o incalt cu botosei crosetati.Care e parerea voastra ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna!
Pana pe la 9-10 luni ii dadeam doar sosetute in picioruse, sosetute cu cauciuc pe talpa ca sa nu alunece. Apoi i-am luat baietelului sandalute de piele cu glezna si i-au fost bune din vara pana acum, era cu ele si afara si in casa(cu ele a invatat sa mearga). Acum in casa are niste papucei de panza care nu-mi prea plac ca li se tot desface siretul, dar ma rog, is buni ca stiu ca nu ii e frig la ciocionele (picioruse).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pe noi ne-a sfatuit medicul sa-i punem incaltari cu taloneta si care sa-i tina si glezna chiar din momentul in care se ridica bb in piciare. Eu i-am pus asemenea incaltari pe la 6 luni jumate. Il tineam tot timpul cu ele, doar cand dormea il descaltam. Am ales niste pantofiori mai perforati sa nu transpire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Noua aici doctorul ne-a spus pe cit posibil sa mearga descultz sau numai cu sosete. Talpa copiilor este extrem de importanta iar prin mersul descultz se realizeaza un fel de "masaj" natural de care ei au nevoie. Eu i-am cumparat baietelului meu incaltari numai cind a inceput sa mearga afara. Cred ca sosetele cu scris de cauciuc pe talpa (ca sa nu alunece) sint suficiente.
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

,de cand s.a facut mai rece ii dau lui Marc o sosetuta subtire(sau ciorapei) si apoi sosete groase cu cauciuc pe talpa ..cand e chiar frig ii dau insa ghetutele cu care iese afara(noi avem pe jos gresie si e foarte rece.
a mai avut marc o pereche de botosei grosi,de plus,cu talpa cu cauciuc dar cu aia calca baiatul urat intr-o parte..de cand ii dau gheata de piele care sa ii tina glezna bine ..nu am mai observat calcatura aia ciudata.
doctorul a zis ca luam masuri cand merge bine,in vreo doua luni.
eu sunt de parere ca incaltamintea care tine bine glezna copilului e foarte indicata la inceput.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Nu inteleg de ce medicii din Romania recomanda pantofi cu talonete si glezna inalta la copii sanatosi, niciunde in lume nu o sa ti se recomande asa ceva. Eu am cumparat copiilor incaltaminte din piele (cat mai moale si mai comoda) cu talpa flexibila si foarte important sa fie usori. In casa nu le-am dat niciodata pantofi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si eu ii pun doar sosete cu cauciuc.Desculta e ideal!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

pai noi nici nu avem incaltaminte la 7 luni...
avem doar sosete! in rest in piciorusele goale
chiar daca suntem in plina iarna,bebe al meu sta toata ziua cu piciorusele goale.Cand sunt reci ca gheata punem si noi sosetute.Dar stam incaltati doar putin,asta pana reusim sa ni le scoatem

ange,mamica de 2 ori

http://community.webshots.com/user/maiaioana

Mergi la inceput