CE incaltaminte ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Fetelor sunt de acord cu voi, nici eu n-as incalta-o.AS tine-o desculta dar daca raceste?Nici eu nu suport sa umblu desculta decat vara.VREAU sa va mai pun o intrebare :CAM in ce stil merg copii vostri?MARA merge cu piciorusele usor departate (nu prea craca),dar mi se pare ca isi arunca stangul mai spre lateral decat pe celalalt.POate sunt eu paranoica,dar ea la nastere a fost suspectata de luxatie de sold.Am facut radiografie la 3 luni si ni s-a spus ca e o forma f. usoara corectabila prin crestere ,prin folosirea marsupiului,masaj.Voi ati fost in situatia asta ? Multumesc pt. raspunsuri si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna,

Draga Mara si eu am oarece emotii cu fetita mea: are 9 luni, chiar acum 2 zile am fost cu ea la ortoped: a consultat-o si i-a facut si radiografie. Concluzia a fost ca este bine si sa revenim la 1 an la control. Ilinca cand sta in picioruse ii cam tremura gleznele. Pana acum am pus-o in premergator dar dr mi-a spus sa nu o mai pun deloc.Inainte de premergator mai facea cativa pasi tinuta de maini dar acuma nu mai vrea decat f rar si este nesigura. Dr mi-a spus sa nu o fortez fiindac pana la 1 an mai are timp si ea este putin plinuta: are 9,5 kg si 75 cm.
Ieri am citi o groaza de articole pe net despre displazia de sold, daca vrei iti pot spuna mai multe pe PM.

Fetita ta ce varsta are?
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Mara face acum in dec. 1 an.Pediatra mea de cate ori a vazut-o ,dupa ce a vazut si radiografia mi-a spus ca ea crede ca nu e nici o problema.DE fapt mi-a mai spus ca aproape toate fetitele nascute la Municipal ies din spital cu diagnosticul asta.ASTA ca sa se acorde mai multa atentie unor eventuale probleme, care descoperite mai tarziu cu greu mai pot fi rezolvate.AM purtat-o pe MARA in marsupiu pana la 5 luni mai ales ca si ortopedul mi-a spus ca ii face foarte bine .De asemenea mi-a spus sa nu o fortez in nici un fel .Insa Mara avrut sa stea in popou de la 4luni jum.,iar la 5 statea perfect .S-a ridicat la 9 luni si de la 10 luni a mers singura.Noi nu am obligat-o sa faca mai mult decat vroia.A stat in premergator de la 6 luni.Doctorita a vazut-o chiar azi si mi-a zis ca merge f. bine.Mara mea are 78 cm si 10kg.Nu cred ca fetita ta e prea grasuta.Oricum nu o forta si fa masaj la pliurile de la picioruse.De obicei copii merg pe la 1an jum.Multa sanatate la puiut Corinag !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nu inteleg un lucru, in toate revistele de specialitate mai ales fetele din afara RO, ca aici exista mai multe,(in RO am vazut doar Mami, chiar si acolo s-a mai scris despre) citesc cu siguranta si doar peste tot scrie ca pe cit posibil bb sa umble fara incaltaminte, descult, Patrick arunca tot ce-i dau ca totosei, cu sau fara talpa in casa, se descalta singur. Si toate scrieti despre incaltaminte cu talonet etc.....
Ce fel de doctori sunt cei care recomanda? mai ales cind sint asa de mici nici nu merg bine in picioare pina la 1 an??? sa se mai impiedice si in incaltaminte, fie ea si din piele?
Va rog frumos, nu dati cu pietre.......

narcisa 32 saptamani & bb Patrick 1 an si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Sa va spun explicatia doctoritei cand mi-a indicat sa-i pun fetitei (si prin casa) incaltaminte cu talonet: piciorusul copilului nu e inca format, e ca o pernuta si trebuie modelat prin masaj si incaltaminte. Talonetul ajuta la formarea curburii talpii (nu s-a exprimat asa, dar nu-mi aduc aminte exact cuvintele doctoritei :)). Incaltamintea trebuie sa-i fixeze glezna pentru ca bebelusul sa nu-si luxeze piciorusul cand invata sa mearga.
Mie mi s-a parut plauzibila explicatia, dar, sincera sa fiu, cred ca si desculti prin casa ar fi foarte bine.
Inca ceva: am incredere in doctorita, mi se pare bine pregatita si tare atenta cu mititeii. Iar vrabiuta mea n-are nici o problema la picioruse (chiar daca nu am urmat intocmai indicatiile).

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Noua aici doctorul ne-a spus pe cit posibil sa mearga descultz sau numai cu sosete. Talpa copiilor este extrem de importanta iar prin mersul descultz se realizeaza un fel de "masaj" natural de care ei au nevoie. Eu i-am cumparat baietelului meu incaltari numai cind a inceput sa mearga afara. Cred ca sosetele cu scris de cauciuc pe talpa (ca sa nu alunece) sint suficiente.
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele


Si mie mi-a spus la fel doctorul si tot numai cu sosete cu scris pe talpi il tin prin casa...iar cand merge afara ii dau sandale de piele foarte usoare dar care au in spate calcai intreg ... nu decupate. De ce? Pentru ca trebuie sa aiba incheieturile picioarelor fixate mi bine... daca sunt numai cu o bareta in spate cum ei sunt mici si impiedecati foarte repede pot sa isi suceasca picioarele.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Pe noi ne-a sfatuit pediatra sa lasam copilul in casa numai in sosete (groase si cu cauciuc pe talpa) si sa il incaltam doar cand iese afara.Incaltamintea copilului este un capitol la care noi nu facem niciodata rabat.Trebuie sa fie de calitate, usoara si cu talpa flexibila.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Si pe-ai mei i-am lasat tot in picioarele goale sau cu sosete iarna dar cind i-am dus la bunici in Romania, iarna, a trebuit sa le pun papuci ca este mai frig in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Fetelor, cind erati copii nu va placea sa mergeti desculte?
Eu m-am gindit ca si copilul meu, chiar daca este mic este si el un omulet si mersul descult ii face foarte bine.De fapt si doctorul (adica, doctorii pe care i-am intrebat si au consultat-o)mi-a recomandat sa mearga desculta.
Drept urmare asta-vara am stat 3 luni impreuna la tara si a fost extraordinar pentru ea - desculta si dezbracata, bai de soare si apa!
Sa stiti ca am avut "necazuri" cu ea cind s-a facut frig si a trebuit sa-i pun incaltari.Se skandaliza si incerca sa se descalte!
Fetita calca putin pe interiorul talpitei stingi, dar doctorii mi-au spus ca nu este absolut nimic si se va corecta odata cu virsta(acum are 1 an si 4 luni).Voi ce parere aveti?
doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Draga Sirod cam cum zici ca merge puiu tau asa merg si eu si sunt om mare nu cred ca e un defect pt. ca nu ma afecteaza in nici un fel. VA multam fain pt. sfaturi ,am trecut-o pe Mara la sosetute antiderapante .

Mergi la inceput