E vremea "Ignatului". Ce bunatati pregatim ?

E vremea "Ignatului". Ce bunatati pregatim ? | Autor: Bobita

Link direct la acest mesaj

Daca tot vin sarbatorile de iarna, vreau sa fac toba si cirnati in casa, dar daca la cirnati sper sa ma descurc, pt. toba imi trebuie o reteta gustoasa.
P.S. nu strica si o reteta de cirnati si alte bunatati pe care le pregatiti voi cu aceasta ocazie pt. o masa deosebita si imbelsugata.

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Fetelor, aici o sa scriem toate retetele de toba, carnati, carne cu untura, sunca si ce mai pregatiti voi pt. craciun din porc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Uite o reteta de carnati de casa pe care o am de la soacra-mea, face niste carnati exceptionali. Si eu mi-am propus s-o incerc anul acesta.

Ingrediente:
5 kg pulpa de porc fara grasime, 3 kg carne vita (pulpa), 2 kg slanina alba (neafumata), mate de porc curatate. Se toaca totul, mai putin matele, evident. Se adauga sare si piper dupa gust si 4 capatani de usturoi (pisate). Se umplu matele cu aceasta compozitie, se lasa 2 zile la aer la uscat (atentie la pisici!!!), si 2 zile la fum (cald/rece), stiu cei de la afumatorie cum anume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

TOBA

Ingrediente:

urechi de porc, bucati de carne grasa de la cap, sorici, limba, ficat, inima, rinichi, stomacul porcului, mirodenii (boabe de ienibahar, foi de dafin, sare, piper).
Preparare:
Se spala bine carnea si organele, se curata si se pun la fiert intr-un vas incapator cu apa rece si mirodenii. Se curata spuma pana cand zeama este limpede. Dupa ce totul este aproape fiert, se scoate carnea si maruntaiele intr-un castron. Dupa ce se raceste se taie carnea felii lungi si subtiri, iar limba, ficatul, inima si rinichii se taie in bucati ceva mai mari. Se adauga peste ele mirodenii, dupa gust, 2 cesti din zeama in care au fiert si se amesteca bine. Cu acest amestec se umple stomacul porcului care a fost bine spalat, ras cu cutitul, frecat cu malai, sare si lasat cateva ore in apa rece cu 2-3 linguri de otet. Dupa ce a fost umplut, stomacul se coase la capete si se pune la fiert in vasul in care a fiert carnea, la foc mic, aproximativ 50 min. Cand da in fiert se inteapa cu o andrea din loc in loc pt. a nu plesni. Se scoate, se pune la presat intre doua funduri de lemn, cu o greutate deasupra pana se raceste complet. Se serveste taiata felii subtiri.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

pot intreba si eu de piftiuta-racitura, depinde cum se spune pe la voi..multam..astept...

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CALTABOS

Ingrediente:

1,5kg carne porc
mate groase de porc
4 cepe
300g orez
50ml ulei
cimbru
boia dulce de ardei
sare, piper
Preparare
Carnea se da prin masina de tocat si se amesteca cu ceapa tocata fin, orezul ales si spalat bine. Se condimenteaza dupa gust cu sare, piper, cimbru. Matele se curata bine, se rad, se freaca cu malai si se tin cateva ore in apa cu otet, dupa care le umpleti cu ajutorul masinii de tocat la care se ataseaza o palnie speciala.. Caltabosii astfel pregatiti se pun la fiert in apa cu sare, ulei, piper si boia dulce (pt. culoare). Pt. a nu plesni la fiert se inteapa cu un ac.
Se pot servi cu hrean sau mujdei de usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

O reteta de sunca neafumata care mie imi place mult. Sunca subtirica (fara carne) cu sorici se pune intr-o saramura mai tare (2 linguri de sare grunjoasa la un litru de apa), cu usturoi pisat (depinde cata apa este, eu pun cam 3 capatani la patru sunculite si doi-trei litri de apa) si cateva crengute de cimbru. Se lasa la rece vreo 10 zile-2 saptamani pana e moale de tot si ea si soriciul. Intre timp se verifica sa fie tot timpul acoperita de saramura, se mai intoarce. Se serveste taiata feliute nu prea subtiri. Ceea ce imi place mult la aceasta sunca este ca nu ai senzatia ca e ceva gras cand o mananci. Nu e lucioasa ci mata si nu pare slanina (care e oarecum gretoasa) ci aduce mai mult la gust cu pastrama doar ca ti se topeste in gura. E un aperitiv excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de KORINNA


Sarmalute moldovenesti

Ingrediente:
1/2 kg. carne de porc, 1/4 kg. carne de vita, 1/4 kg. carne de oaie sau ceafa de porc afumata, orez, ceapa, piper, suc de rosii, cimbru, marar
Mod de preparare
Se alege varza cu frunze subtiri, se toaca bine carnea, oprind citeva felioare din ceafa afumata. Se fierbe orezul pe jumatate, se toaca ceapa prin masina si se caleste putin separat. Se pune totul intr-un vas mare, se omogenizeaza, se adauga, dupa gust, condimentele si se fac sarmale mici. Se pune la fiert un ciolan curatat de carne si putin afumat, dar bine spalat. Se asaza varza tocata, apoi, ordonat, in rinduri suprapuse, sarmalele. Se stropesc cu suc de rosii, se acopera cu varza tocata si se da la cuptor cu focul mic, dupa ce s-a pus fie apa rece, simpla, fie combinata cu sucul de rosii si, daca mai este nevoie, cu grasime. Se fierb sarmalele la foc mic, in cuptor, acoperite, si, cind sint gata, se lasa 10 minute vasul fara capac. Deasupra, se pun felii subtiri de ceafa putin prajite si chiar citeva felioare de cirnaciori prajiti.Pohta buna!



KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Piftie-Racitura

Partea de jos a picioarelor de porc, curatate si spalate bine(razuite ca pe morcov,putin), cu copitele taiate, taiate in doua in lung.
2Kg carne pulpa, doua antricoate, sorici, urechile, coada, capatana(ratul), se spala bine, se pune apa (a nu se mai adauga apa rece cand a inceput sa fiarba-nu se va mai intarii suficient) 15-20L, sare si se pune la foc(la inceput mai tare-pana da in clocot apopi se micsoreaza - piftia se tulbura cu focul mare), adunand spuma.
Puteti adauga cativa morcovi curatati dar intregi dupa 3 ore de fiert.
Se fierbe pana cade carnea de pe oase, raman cam 6-7l de lichid.
Se curata 3-4 capatani usturoi si se piseaza.
Se opreste focul, se scurge toata zeama care trebuie "vanturata", se toarna dintr-un vas in altul de noua ori(asa facea bunica), a nu se racii prea tare. Se adauga usturoiul si se filtreaza(cine vrea fara strat pre mare de untura cand se inchiaga), prin tifon(sau sita de malai(ciurel),peste(in) care se pune vata medicinala.
Se aleg toate oasele, iar carnea se aseaza in farfurii adanci(si un morcov) , peste care se adauga "supa".
Se da la rece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

CALTABOSI

se folosesc:Inima,plamanul,splina porcului,mure de la gatul porcului,500 gr orez,sare,piper,ienibahar,2 cepe,150gr usturoi,intestine de porc

Se fierb maruntaiele in apa rece cu sare.Intre timp sespala orezul si se pune la fiert atata cat sa se inmoaie,fara sa infloreasca.Maruntaiele fierte sescurg,se lasa sa se raceasca si se taie marunt cu cutitul,dupa care se amesteca cu orezul si cu cele 2 cepe calite in untura.Compozitia se potriveste de sare si piper,i se adauga un praf de ienibahar si se amesteca pana devine omogena.
Intestinele bine spalate cu apa rece,cu otet,se curata cu muchia cutitului,se umplu cu tocatura,se leaga la capete,se inteapa ca sa nu plesneascain timp ce fierb si se dau la foc portivit in apa in care au fiert maruntaiele.
cand sunt gata,caltabosii se scot si se scurg.
Sepastreazala rece pe perioada sarbatorilor.Cand ii mancati,ii bagati intai la cuptor intr-un vas dupa ce au fost manjiti cu untura.Se tin in cuptor pana cand sunt deasupra rumeniti-crocanti.
Eu obisnuiesc sa-i mananc cu hrean.F buun
Phta buna!


KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

CARNATI

Se folosesc:1 kg carne porc,150 gr slanina,1 capatana usturoi,30 gr sare,1/2 lingurita piper,1 vf cutit mirodenii pt carnati,intestine de porc

Se trec de 2 ori prin masina de tocat carne grasa de la gatul porcului,pulpa si muschi in parti egale.Se adauga bucatilemici de slanina tocata,usturoi pisat,sare,piper,mirodenii.Se framanata totul bine,adaugand si putina zeama de carne..sau apa...pt ca altfel cand se zvanta se usuca preatare si nu mai sunt asa buni.
Se umlu matele cu compozitia,dar incet sa nu se rupa ,sau sa sesparga.
Carnatii se ;asa la zvantat undeva la rece cam 2-3 zile.Se servesc proaspeti,prajiti in untura..sau se pot chiar afuma.
Phta buna!


KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput