E vremea "Ignatului". Ce bunatati pregatim ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

LEBERVURSTI
Se folosesc:ficatul porcului,carne cam tot atata cat ficat s-a pus,2 cepe,150gr slanina,piper 1/2 lingurita,100 ml lapte dulce,intestine de porc,sare,ienibahar.

Se pune la fiert carnea cu ficatul de porc si cu sare.Cand ficatul s-a albit,sescoate,se lasa sa se raceasca si se trece prin masina de tocat de 2 ori.Carnea bine fiarta,se amesteca cu ceapa calita si se da prin masina de tocat de cateva ori dupa care se amesteca cu ficatul.Sepotriveste de sare si piper,se adauga bucatelele de slanina,taiate marunt fara a fi date prin masina de tocat.si sefreaca totul turnanad lapte putin cate putin.
se umplu intestinele curatate si razuite,dupa ce in prealabil au fost tinute cam 24 ore in otet cu ceapa taiata fidelute ca sa iasa mirosul.
Inainte de a fi puse la fiert intestinele se inteapa ca sa nu plesneasca la fiert.Se fierb numai 15 min dupa care se scot si se pun imediat in apa rece cateva minute.Se scot si se atarna la loc aerisit si racoros.


KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Carnati de casa

[b]initial postat de Milia

Mama mea facea altfel, si ieseau foarte buni: carne de porc cu ceva grasime si carne de vitel in proportii egale, sare, usturoi, piper si ienibahar. Carnea o dadea de doua ori prin masina. Sper ca n-am uitat nimic, eu nu-i faceam singura, eram "mana a doua".


initial postat de MarikaStefan

Si eu prepar putin diferit, nu pun usturoiul direct. Pisez usturoiul si las sa stea intr-un castron cu apa si strecor zeama (usturoiul se oxideaza si prinde o culoare verzuie prin carnati), iar alte condimente: sare, piper si boia de ardei dulce dupa gust. daca vreau mai condimentat pun si boia iute. Se amesteca la fel ca la cozonac, adica luat din toate partile pana se face carnea ca niste atisoare. Unde este posibil se poate lasa mai multe zile la rece agatat si aerisit, dupa ce se afuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SUNCA, SLANA

initial postat de:
oanaesn

In general se tin la saramura (apa cu sare) un numar de zile, apoi se afuma, pentru a le conserva. Cand vrei sa le mananci le fierbi cu mirodenii. Daca spui mai exact ce vrei sa prepari, il intreb pe bunicul reteta exacta.

Dandanescu
Pui la saramura sunca adica: tai fisii de sunca cit vrei tu de mari si o freci matale asa, bine-bine cu sare si mujdei de usturoi. Asta e la baza, dar poti adauga si alte mirodenii. O tii asa pina ...ti se face pofta[acu sa ma iertati daca mai maninc litere, dar inghit in sec...].Cam 10 zile ar fi super. Ah! Ca am uitat sa iti spun ca printre bucatile de sunci sa azvirli si ceva foi de dafin. Dupa cele 10 zile o dai la fiert.Dupa primul clocot mai poti adauga usturoi si mirodenii. Se fierbe asa usurel pina intra furculita in ea. In concluzie tre' sa stii un lucrul : usturoiul e baza dupa parerea mea.Dupa ce ai scos-o o poti tavali prin boia de ardei un pic.Tre' sa ma crezi ca iese o minune si parca paca as trinti si eu citeva bucati de sunci ...dar stiu ca dupa accea tot eu pling ca am "sunci".In orice caz, de nu ai inteles da-mi de stire ca sunt pe aproape.Semnat: mamica Daniela si minunea ei DANIA [MIELITA] UF CA NU-I MAI TACE GURITA TOATA ZIULICA.

Sa fiti iubiti !

korinna
Eu stiu ca in plus se fierbe in zeama de varza acra sau in bors.
In plus pentru retete din astea iti recomand:
www.moscraciun.ro...si gasesti acolo cam ce vrei.


KORINNA mamika x 2

lulu77
Uite doua moduri in care poti prepara sunca si vreau sa te asigur ca iese exceptional de gustoasa si de moale.

deci :varianta 1
o tai in bucati mai mici,cam cat se manaca la o masa, si o pui la fiert in apa si vin alb sec ,cu foi dafin si piper boabe,cimbru si sare sau delikat.o lasi sa fiarba pana intra lejer furculita in ea,o scoti si o lasi la racit. separat cureti usturoi pe care il pisezi,il amesteci cu sare sau delikat si apa si apoi pui in aceasta compozitie bucatile de sunca. in cateva zile sunca este tocmai buna de mancat. usturoi poti sa pui cat vrei tu...depinde de gusturile fiecaruia.

varianta 2

pui bucatile de sunca la fiert in apa si vin rosu,indicat sa fie vin de casa,cu foi dafin ,boabe piper ,cimbru ,sare sau delikat.dupa ce a fiert sunca o scoti si o lasi sa se raceasca.
dupa ce sa racit presari bucatile de sunca cu boia iute de ardei.
este o minunatie.

POFTA BUNA!

ALINA

Mergi la inceput