Reteta de cornulete

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

Simona cate retete bune stii tu si , mi-e frica sa fac prajituri mi se pare asa complicat, mai ales singura, la dat o mana de ajutor sunt cea mai buna, pacat ca esti asa departe.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

da sunt putin mai departe danaema. dar ....as veni sa face impreuna pt ca mie imi place sa fac cu cineva impreuna prajiturile ....imediat se apropie craciunu si eu o sa fac prajituri bunicele pt sotul meu numai de alea ar minca toata ziua....desi e f slab dar maninca la prajituri .eu sunt putin experta zis la prajituri....de cind eram mica imi placea sa fac prajituri.asa ca o sa va mai scriu din carnetelul meu.aceste sunt toate incercate de mine nu le-am luat din carti de bucate sunt de la mine din carnetelul cu prajituri.spr sa va placa.pa la toate si sper sa va mai scriu citeva.mona78

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

cu multa placere dana.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by amelia

Va dau o reteta de cornulete. Imi ies foarte bune, fragede, ca la mama acasa .

Va trebuie:

250g unt
200ml lapte
500g zahar pudra
1/2 kg rahat
1 lingura otet
drojdie de bere cat o nuca
faina cat cuprinde

Mod de preparare:

Se freaca untul spuma, se toarna laptele in care s-a dizolvat drojdia de bere, se amesteca putin, se adauga otetul si iar se amesteca. Se toarna faina, se framanta pana devine un aluat potrivit si se imparte in 4 turtite, care se tin la rece 30 minute.
Se intinde cate o foaie subtire, sa taie in patratele, se pune la mijloc cate o bucatica de rahat si se da forma de cornulet.
Se coc la foc potrivit.
Se tavalesc calde in zahar pudra.



Am facut cornulete dupa reteta ta si au iesit fragede, minunate.

Am sa incerc si celelalte retete si am sa va anunt cum mi-au iesit. By the way, cum arata "cut cream cheese"? Cu ce o pot inlocui in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

vreau sa probez si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo fetelor.
Cine isi mai aduce aminte de BRINZOAICELE din Ro.?
Are cineva reteta?
Eu va multumesc deja acum.
De mult timp ma tot gindesc la ele dragutele dar nu am gasit reteta,poate am acun noroc.
Pe curind.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

hai ca iti dau eu o reteta care am facut-o.branzoiace pentru aluat: 400 gr faina 2 oua 3 linguri margarina(sau ulei) 1 pahar cu lapte 50 gr. drojdie 2 linguri zahar un praf de sare pt. umplutura: 250 gr. branza dulce de vaca 3 linguri zahar 2 oua 1 lingura gris coaja rasa de lamaie preparare: faci o maia din lapte caldut, zahar si drojdie pe care o amesteci cu faina pana ce obtii o compozitie de consistenta smantanei. presari faina si o pui la cald sa creasca. amesteci restul ingredientelor pentru aluat (fara margarina) cu maiaua, si framanti pana se dezlipeste de pe vas, apoi adaugi margarina topita (sau uleiul), framantand in continuare , si mai lasi iar putin la crescut. intre timp prepari umplutura: pasezi branza cu o furculita, o amesteci cu grisul, zaharul, coaja de lamaie, galbenusurile, si la urma adaugi albusurile batute spuma. din aluatul crescut intanzi o foaie groasa cam de jumate de centimetru, si o tai in patrate. pui umplutura in mijlocul fiecarui patrat si unesti la mijloc cele 4 colturi. asezi fiecare branzoaica intr-o tava unsa cu ulei si o lasi la cald sa creasca. ungi branzoaicele cu ou batut si le coci la foc mic. don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Simona esti o bombonica!
Acum am citit, si dupa ce imi imbrac copii ma duc la cumparaturi.
Iti scriu cum au iesit.
Multumesc mult.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Eu sunt moarta dupa cornulete cu toate ca sunt bombe calorice. Le-am facut colegilor la laborator, le-au placut si le-au botezat "sushi roumaines". La aluat eu inlocuiesc o parte din unt cu smantana ca sa le fac mai "legere".

Liliana

Mergi la inceput