la cate luni poti sa-l pui in fundulet intre perin

la cate luni poti sa-l pui in fundulet intre perin | Autor: Mela77

Link direct la acest mesaj

Am citit ca de la 3 luni poti sa pui bebelasul in fundulet intre perini.Este adevarat?Eu stiam ca doar pe la 5 luni e posibil acest lucru.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinaa spune:

Buna

Daca ai un bebe vanjos ,care-si tine capsorul poti sa-l pui si de la trei luni intre perne dar sa nu stea prea mult.Daca bebele e mai slabut mai ai rabdare pana pe la 4 luni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Bebelusul meu si-a tinut capul bine foarte devreme iar locul lui preferat a fost mereu scaunul de masina. Asa ca si sprijinit in fundulet l-am pus repede.
Dar depinde de copil. Sunt unii care nu stau in fund nici mai tarziu si se ridica direct in picioare. Incearca si vezi daca ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Nu se pune bb in fund inainte ca el sa fie pregatit ptr. asta, adica sa stea singurel in popou - in jurul virstei de 6 luni. Ai grija ca ii poti deforma coloana vertebrala, daca il soliciti inainte de vreme. Plus ca, intre perini exista pericolul sufocarii copilului daca e lasat nesupravegheat. Parerea mea e sa nu te grabesti, toate la timpul lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Monica a stat intre perne de la 2 luni 1/2. Isi ridica singurica capul si urla daca vroiai s-o lasi pe spate. La 4 luni se ridica deja singura in funduletz (era ca un soi de hopa-mitica, eu o puneam pe spate, ea se ridica in fund). Pe de alta parte am vazut copii de 6-7 luni caee de abia stateau sprijiniti, deci depinde de copil. De principiu nu e bine sa il pui foarte devreme in funduletz. Dr. mea a capitulat la 4 luni si mi-a zis s-o las in pace, dar pana atunci sustinu-se sa o tin cu forta la orizontala (ceea ce m-am straduit fara succes).

Pupici

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Noi am cerut sfatul unui medic ortoped pentru ca nu ne mai intelegeam cu bebe care vroia neaparat sa stea ridicat si ne-a spus ca sub nici o forma sa nu-l tinem in fund pana cand nu poate sta el singur.Pot aparea probleme cu coloana si bazinul pe care acum nu le poti sesiza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mela77 spune:

Mi-am pus problema pentru ca fetita mea isi ridica singura capul si parca imi spune ca nu mai vrea la orizontala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu nu l-am pus in fund pe Vladut. Pe la 5 luni l-am pus in masuta cu scaunel cand papa si atat(maxim 15 min). Pe la 6 luni a inceput sa mearga deabusele, la 6 luni si 1 sapt. s-a ridicat in picioare, apoi a stat in genunchi( ii placea tare mult sa stea asa) si abia pe la 7 luni jumate 8 statea bine in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna Mela!
Si eu stiu ca bebeii nu terbuie sa stea prea devreme in fundic din cauza coloanei (sa nu te taseze) ca lor le e inca mai moale. Al nostru pitic a stat in fundic (in brate ii placea dor in pozitia de stat in fundic) de la 3 luni si toata lumea mi-a zis ca e prea devreme. Ma rog, el a fost mai tare, mai vanjos, dar mie imi era tare frica, mai ales ca pe mine ma cam doare coloana si ma gandeam sa nu aiba si el dureri ca ale mele (ganduri negre de proaspata mamica). Stiu ca in olanda nu se pune nu stiu ce accent pe statul in fundic cat pe statul pe burtica astfel incat copilul sa-si formeze muschii spatelui (ei fac un fel de barcuta cand stau pe jos), iar pe la 7-8 luni in fundic. Ma rog, al meu statea demult in fundic si nu-i placea de nici o culoare pe burtica, dar incet incet s-a facut si voia mea dar pt scurt timp, ca imediat s-a pus pe tarat, 4 labe, apoi umblat. Eu zic sa nu fortezi copilul, dar nici sa-i impui tot ce vrei tu, daca vrea sa stea in fundulet, ok, dar nu prea mult (la fel e si cu statul in scaunelele pt masina).
A, mai e o chestie, dupa ce o sa stea in fundic, sa ai grija ca nu o sa mai fie mult si o sa poata sa cada din pat/canapea, asa ca mai bien sa pui copilul pe jos, ca asa nu are unde sa cada (iti spun din experienta proprie ).
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Noua pediatrul ne-a recomandat sa incepem exercitiile de stat in fundulet de pe la 4 1/2 luni: pe coltul unei canapele sau la pat, intre doua perne, incepand cu cateva minute pe zi, marind perioada. Noi incepusem sa avem probleme cu Alex ca nu mai suporta sa stea in carut la orizontala si ajungeam cu el in brate, dar de cand am inceput sa-l punem la 45", era cel mai fericit ca putea admira totul in jurul lui. Asa ca el a stat singur in fundic prima oara la 5 luni fara o saptamana.

Pupici

Cristinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

bebe alege !el isi cunoaste cel mai bine fortele
daca isi ridica capul e semn ca s-a saturatsa fie ignorat
si sa priveasca la nesfirsit tavanul .

cici

Mergi la inceput