Refuza diversificarea - bebe 7 luni

Refuza diversificarea - bebe 7 luni | Autor: anna-mama

Link direct la acest mesaj

Ajutor,

Nu mai stiu ce sa fac! Baietelul meu are 7 luni si nu vrea sa manance altceva in afara de san. A fost alaptat exclusiv, iar de la 5 luni jumate am introdus alimente: suc, aoi piure... La ineput manca 2-3 lingurite din curiozitate, acum nu mai vrea sa deschida gura nici macar sa guste. Am incercat toate combinatiile de mancare, sa-i dau cand nu ii e asa foame, sau cand ii e foame, afara sau in casa, cu joc sau fara joc....
Nu a mancat niciodata cu biberonul, picaturile le-a luat intotdeauna cu lingurita.
Mananca cam din 3 in 3 ore lapte. Singura pe care o accepta e apa pe care o bea din cana.
Este destul de "incapatanat", am fost nevoita sa-l las cam 16 ore cu ai mei si cu rezerve de lapte de la mine, a refuzat sa mananca tot ce au inercat sa-i dea pana nu m-am intors.

Ce pot sa mai fac? Ati trecut prin asa ceva? Va rog, sfatuiti-ma!
Multumesc

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Mie mi s-a intamplat in felulu urmator, poate te ajuta povestea mea.
Eva a fost alaptata exclusiv pana la 3 luni, specific ca i-am dat laptele muls, deci cu biberonul. I-am mai dat lapte de la mine pana la 4 luni jumate, de cand am inceput sa-i dau numai lapte formula.
LA 4 luni am inceput si diversificarea, numai cu lingurita, chiar si sucul. La fructe nu mi-a facut probleme, i-am dat o luna intreaga o masa numai de fructe, treptat bineinteles.
Pe la 4 luni jumate spre 5 luni am incercat sa-i dau si legume, supa, pasat, sub diverse variante, cu biberon, cu lingurita, doar cartof, sau cartof cu radacinoase, etc......nu a vrut sub nici o forma, se stramba, tusea, se facea ca vomita.
M-am oprit si am mai incercat o data pe saptamana sa vad daca vrea....nici o sansa.
Brusc la 6 luni a inceput sa manance si legume cu o pofta si o placere incredibila. Acum la 7 luni jumate mananca tot felul de piureuri de legume cu carnita si e f incantata.

Concluzia mea a fost: copilul nu era pregatit pentru legume. probabil ca m-am grabit si organismul ei a refuzat.

Tu ca ai alaptat exclusiv mai mult, e posibil ca el sa nu simta inca nevoia de altceva. Nu te grabi si nu te speria. Fiecare copil are un ritm. Mai incearca din cand in cand dar nu il stresa. cand va fi pregatit va manca.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La noi a avut succes iaurtul amestecat si in piureul de fructe si in cel de legume.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

eu i-am dat lui andrei lapte formula din motive medicale,iar de la 3 luni am inceput cu cereale din faina deorez de la nestle fara gluten,apoi cu mar cu biscuite dar la vreo1 sapt diferenta de cereale,nu asa repede,ca nu simte gustul si pe urma s-ar putea sa refuze tot;apoi cu piure de pere la borcanel,cu supa de pui strecurata,si apoi cu legumele mixate si facute ca o supa crema iar pe la 7 luni ii dateam chiar pilaf de orez cu piftele inabusite siciorba de casa .
totusi incearca sa nu ii dai f multe feluri intr-o zi,chiar e f bine sa astepti 3-4 zile pana ii introduci alt aliment.

succes si sanatate multa.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am alaptat exclusiv pana la 6 luni, dupa care am "inceput" diversificarea.....care s-a intins pe inca doua luni. deci abia de la 8 luni a inceput sa manance cat de cat solid. eu am inceput cu supa de legume, transformata treptat in piure.....dupa aia branzica...etc. ideea e ca pana la 8 luni a papat san si e un copil sanatos cu care n-am avut niciun fel de probleme. nu dispera...asa cum bine imi zicea o colega de la "scutece": "niciun copil nu ramane nediversificat".. mancare solida o sa mance o viata, san doar acum!

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

In primul rand, pana la varsta de 1 an baza alimentatiei copilului este laptele.
Celelalte alimente nu sunt decat schimbari de gust cu care sa se familiarizeze. Eu am i-am adaugat la inceput de la Nestle budincutele alea in lapte, cate pitin si fara s-o fortez. Apoi, restul de alimente si sucuri. Iar cant le refuza o lasam in pace un tim dupa care i-ar ii dadeam cate ceva.
O sa reusesti, dar fiecare copil are ritmul si gusturile lui. Lasa-l intai sa si le descopere, apoi ii adaugi nitel ca sa vezi daca merge.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Nu te ingrijora daca copilul ia in continare in greutate. Si eu am inceput deiversificarea la 5 luni si doua saptamani din nerabdare (stiam ca se incepe la 6 dar ma gandeam eu ca asa rezolva problema trezitului noaptea). Am regretat...puteam sa ma scutesc de 2 saptamani de pregatit mancarica si la cos cu ea! A inceput sa manance abia pe la 8-9 luni. Rabdare, va manca...foarte important este sa nu te superi din cauza asta!

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai eu zic ca deja la un an nu prea ii mai tine laptele asa de foame,deja ar trebui sa manance cam ce mananci si tu la 1 an,cel putin cei care sunt alimentati artificial,dar si cei alimentati la san,deja este destul de mare la 1 an ca sa mai manance decat lapte,parerea mea.



POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

si la noi a durat o luna adaptarea la mancare solida. Intrebare: i-au iesit dintisori? Sunt multi copii care refuza papica pasata, dar cand treci la papica mestecabila sunt foarte fericiti.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Are doar 2 dintisori jos. I-am dat biscuite pe care sa-l roada si daca ii ramane vreo faramita in gura o scuipa, nu vrea sa o inghita.
Desi nu l-am fortat niciodata cu mancarea nu inteleg de ce acum nici nu mai vrea sa deschida gurita sa guste. Iar el este copilul care baga orice in gurita, mai putin mancare.
Am facut si pauza de o saptamana si apoi am reluat, dar tot nu am avut succes.
Aaa, am schimbat si linguritele, am incercat sa-i dau lui lingurita in mana sa o bage singur in gurita. Nimic, zici ca are senzor de mancare.
Ce ziceti, sa fac iar pauza sau sa continuui programul si sa incerc in fiecare zi pana o sa vrea la un momendat sa deschida gura?

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Cand voi mancati, el unde este?
Mandra mea are aceiasi varsta cu al tau. O alaptez si acum, iar de la 5 luni juma am inceput sa ii dau cate putin si altceva. Spun "si altceva", ptr ca la inceput bagam degetul in farfurie la mine si ii dadeam doar nitel pe buze, sa simta si alt gust.
TOt timpul sta la mine in brate cnd mancam. E greu, insa merita.

La cel mare am facut greseala de a-i da sa manance decalat fata de noi. Cnd noi mancam, el facea nani la el in patut, si practic nu vedea cum se desfasoara "ostilitatile". Eu zic ca de-asta e mofturos. Posibil sa fie asa si ptr ca in timpul sarcinii nu mancam nimic altceva in afara de lapte si ciocolata, si acum la 5 ani e innebunit dupa ele.

Deci - ia-l cu voi la masa, si lasa-l sa vada cum mancati voi. Ii vei starni pofta si va cere singur. Poti sa ai ceva preparat in prealabil ptr el, si sa ii dai cnd vezi ca se intinde spre gura sau farfuria ta.
Daca nu - asta e. Scoti sanul si el ia masa lui, si voi pe a voastra.

Mergi la inceput