Refuza diversificarea - bebe 7 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Spic, multumesc de sfat, sta intotdeauna cu noi la masa in scaunul lui special, si ii dau si lui sa guste tot ce se poate, asa am constatat ca prefera acru. Am incercat sa-i dau supica lui in timp ce si noi mancam ciorba, dar niciun rezultat.
Acum sunt in impas, chiar nu stiu cum sa continuui. Cand vad ca-i pregatesc mancarica si el nu vrea nici mancar sa guste sa vada ce-i dau chiar ma apuca disperarea.

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Fata mea are 11 luni, in perioada de diversificare de la 5 luni pana in prezent a refuzat mancarea de cateva ori (a supt de la san pana la 3 luni si jumatate), de fiecare data ii dadeam numai ce ii placea respectiv iaurt natural, uneori amestecat cu mancarea ei alteori simplu.
Daca ii place din ciorbica voastra acra ii poti da si lui (ii pui de la inceput separat pana sa sarezi mancarea).
Incet si cu rabdare va papa din nou, cel mai important este sa nu te superi sau sa fuu stresata, mananca atat cat vrea si ce vrea, are timp suficient sa se diversifice complet.
Mai este o varianta in borcanele, poti incerca si cu ele.



de Crina Alexandra
Crinul Meu
Atat de mare sunt

Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

poti incerca sa ii pui lapte de care ii place in piure

la 7 luni nu poate minca decit pasat, tot ce are granularitate mai mare e scuipat instinctiv

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeynat spune:

Fetita mea (alaptata si ea exclusiv) era la fel, manca 3-4 lingurite din aproape orice ii pregateam dupa care nu mai deschidea gura. In schimb sugea destul de des, inclusiv noaptea. Asa a facut pana cand am intarcat-o, la un an si jumatate. Dupa aceea a inceput sa manance bine orice, singura problema a fost ca dupa intarcare a refuzat sa bea orice fel de lapte, dar mananca zilnic iaurt si branza.
Din experienta proprie as zice ca atata timp cat ia in greutate normal, sa nu te ingrijorezi. Incearca zilnic sa-i dai mancare gatita, dar nu te stresa daca nu vrea sa manance prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

poti incerca sa ii pui lapte de care ii place in piure

la 7 luni nu poate minca decit pasat, tot ce are granularitate mai mare e scuipat instinctiv

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Simona - eu as zice ca depinde. A mea printesa mananca si daca sunt bucatele prin piure, chiar daca nu are nici un dintisor. Sa o vezi ce mesteca cu gingiile. IN schimb cel mare avea 18 luni si 4 dinti si nu mesteca nici sa il tai. DEpinde mult de copil.

Eu m-am convins acum ca in cazul lor nici o teorie nu e litera de lege .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Mutumesc pentru toate raspunsurile voastre. Pana la urma m-am hotarat sa o iau de la capat, adica cu sucul, cred ca aveati dreptate, organismul lui nu e inca pregatit de o alimentatie mai solida. Asa ca de doua zile bea suc de fructe si zeama de la supa acrita cu lamaie. Le bea cu canita, am zis sa mai uite de lingurita.
Acum, cand credeti ca ar trebui sa-i mai ingros zeama? Cum imi dau seama ca e pregatit sa trecem la ceva mai consistent ca sa nu-l sperii?

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput