Concediul cu bebeul?

Concediul cu bebeul? | Autor: deheioana

Link direct la acest mesaj

Avem un bebeu de 3 luni si am vrea sa ne luam bilete de concediu la mare. Pe la jumatatea lui august va avea 4 luni jumate. Oare il putem duce daca il protejam de soare?Trebuie specificat ca si drumul dureaza 6-7 ore.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Drumul ca drumul, presupun ca sta in scoica in masina, nu?
Dar la plaja... cam mult pt. un bebe asa mic.
Adica chiar si in carucior, la umbra... in august este cald. Creme de protectie nu sunt recomandate pana dupa 6 luni.
Mai bine lasat bebe acasa cu cineva de incredere, daca nu este alaptat. Este cel mai fair, desi eu personal as opta "fara mare", dar aici nu-i vorba de mine .



Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Unde e scris ca nu e voie crema de protectie inainte de 6 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Noi plecam maine la ocean cu bebelina (si nu are inca 6 luni).

Iesim zilnic afara, si prefer sa o dau cu crema decat sa se arda de la soare (ca umbreluta nu protejeaza, iar eu in casa nu o inchid pe perioada verii doar ptr ca nu are inca 6 luni). Chiar nu am vazut sa scrie ca e interzisa crema. Ca-i dau cu crema de bebei - deci adaptata.

La plaja ai grija si iesi inainte de 10 si la 10, maxim 11 sa fi in camera. Sa nu vii, cum am vazut eu pe unii, abia la 11 la plaja.

Iar pe drum - scaun de masina, opriri dese (noi facem opriri la fiecare ora). Si o hidratezi! Eu la drum ii dau si apa, sa fiu sigura ca nu se deshidrateaza.

Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deheioana spune:

Multumesc pt raspunsuri...poate reusim sa amanam biletul pt prima parte a lunii septembrie ..sper sa nu fie chiar asa cald..si ma gandesc ca il scot de la 8 la 10 dimineata si apoi seara (asa cum fac si in prezent acasa)...indr-adevar nu e aceeasi clima dar ma gandesc ca si la mare sunt copii..mie sincer de drum imi e groaza. De lasat acasa nu pot sa il las..inca alaptez...si pe deasupra nici nu ma lasa sufletul...mai bine renunt la concediu decat sa ma duc fara el


P.S.Spic de grau..ce timp are bebelina voastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Primul copil s-a nascut in iunie si in septembrie, la 3 luni, l-am dus la mare. Dar, precizez ca nu l-am scos pe plaja. Il tineam in carucior, pe o terasa aflata chiar langa plaja, numai la umbra. Nu erau calduri, era chiar racoare si placut. Il plimbam pe plaja doar seara, la aerosoli.

Pe cel de-al doilea l-am dus prima data la mare la 5 luni. Era iunie. Mergea cu noi la plaja, doar in orele permise (dimneata si seara). Il dadeam cu crema factor 50+, desi pe plaja statea doar in carucior, sau pe cearceaf sub umbrela.




Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deheioana spune:

Care ar fi cele mai mari riscuri in conditiile in care nu il expui la soare?De la ce varsta sunt recomandati aerosolii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

noi vom merge cu ioana la mare dupa jumatatea lui august. atunci va avea 4 luni si jumatate.
pe plaja vom avea un umbrar mare. vom merge la plaja numai dimineata si seara.

cu andrei am fost la mare cand avea 8 luni. am fost in bulgaria la inceput de septembrie. si am prins o vreme tare nasoala.


mie chiar medicul mi-a recomandat sa duc copiii la mare. pe amanoi ii dau cu crema cu factor de protectie mare.

eu sunt de parere ca copiii trebuie sa plece in concedii cu parintii, nu tinuti acasa.
anul trecut, cand andrei avea 1 an si jumatate l-am dus in creta, unde s-a simtit foarte bine. in hotel erau si copii de 3 luni, e drept francezi.
in avion s-a comportat bine. numai romanii nostri si-au facut cruce ca am plecat cu copil asa mic in creta. dupa parerea lor copilul "trebuia tinut acasa, in dulap cu cheie, cu masca de oxigen, fiert si sterilizat la fiecare 5 minute"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_monique
. dupa parerea lor copilul "trebuia tinut acasa, in dulap cu cheie, cu masca de oxigen, fiert si sterilizat la fiecare 5 minute"

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)



ai mare dreptate monica,copiii trebuie luati in concedii,practic(cel putin eu) mai mult pt ei mergem ca noi am tot mers

noi mergem aici pe litoral in august david va avea 10luni jumate e mare deja dar si 5 luni daca avea tot mergeam

merg in primul rand pt aerosoli,il voi scoate in fiecare dimineata sa vadem rasaritul soarelui de pe faleza si n-o sa stau mai mult de ora 10-11 la plaja,,,dupa-amiaza oricum el doarme de pe la 1-2 pana pe la 4-5 si pana papa se face 6 numai bine de inca o baie de soare

concediu placut cu bb la mare si fara peripetii!



de David
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ups, n-am vrut sa fac rau ... informatia pusa de mine ref. la creme de protectie solara pentru bebei < 6 luni nu am verificat-o personal. Pur si simplu, am auzit la o mamica, mai demult.
Razvan a mers prima data la mare la 1,4 - dar la noi au stat lucrurile diferit, deci... nu pot fi drept exemplu.
Si eu sunt PENTRU concediu cu copiii, dar in limite, in sensul de a nu-i chinui doar pt. placerea mea, mai repede renunt eu.

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui deheioana

Care ar fi cele mai mari riscuri in conditiile in care nu il expui la soare?De la ce varsta sunt recomandati aerosolii?


Nu vad ce risc ar fi. Se nasc copii si la mare. Important e sa nu-l expui si chiar daca vrei sa-l duci pe plaja si il tii la umbra, lucrul asta se se imtample pana in 11 dimineata si dupa 5-6 dupamiaza, pentru ca radiatiile sunt chiar si sub umbrela.
La drum, va trebui sa va opriti din 2 in 2 ore sa-l intinzi 10-15 min.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput